Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_34.png

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
611
293
1813
8699
668304
image1 image2 image3

Rezurekcja 2021

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

Procesją rezurekcyjną o godzinie 6.00 rozpoczęliśmy uroczystą mszę świętą w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, przewodniczył jej ks. proboszcz Jan Palus.

Rezurekcja (łac. resurrectio) oznacza zmartwychwstanie. W Kościele Katolickim jest to pierwsza msza z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, połączona z procesją. W naszej parafii odprawiana jest  tradycyjnie w Niedzielę Zmartwychwstania rano. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Jan Palus.

 Procesja rezurekcyjna jest wyrazem radości, obwieszczając wszystkim tę najważniejszą prawdę naszej wiary. Odbywa się wokół kościoła przez trzykrotne jego obejście. Niesiona jest w niej Hostia w monstrancji oraz liturgiczne symbole święta: krzyż ozdobiony stułą, paschał i figura Jezusa Zmartwychwstałego. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.

Po Komunii świętej odśpiewany został hymn "Ciebie Boga wysławiamy".

Dziękuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia okresu Triduum Paschalnego. Bóg zapłać!

 

03.04.2021- Wielka Sobota-dzień spoczynku Pana Jezusa w Grobie. Dzień ciszy, abyśmy mogli doświadczyć, że wobec śmierci jesteśmy bezradni …

Drodzy Parafianie,

z powodu epidemii w tym roku w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Zachęcam więc wszystkich do odmówienia modlitwy błogosławieństwa w domach, przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Ks.Proboszcz Jan Palus

 

Poniżej zamieszczamy treść liturgii domowej:

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Liturgia domowa

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny, matka lub ktoś z domowników rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również namofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego (Mk 16,1-7).

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły dogrobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu Ewangelii prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:

Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi dalej:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o zdrowie dla całej naszej rodziny i o ustanie epidemii, prośmy za chorych, za lekarzy i cały personel medyczny oraz za wszystkie służby. Błagajmy za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz imdać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy zwdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Potem każdy z domowników może wypowiedzieć życzenia świąteczne.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…

Można także zaśpiewać wielkanocną pieśń, np. Zwycięzca śmierci…

 Świętowanie Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa rozpoczęliśmy Liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Msza św. sprawowana tego wieczora to Msza Paschalna Niedzieli Zmartwychwstania. W czasie tej Liturgii odnowiliśmy Przyrzeczenia Chrzcielne.

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana powinna być przed północą, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z pięciu zasadniczych części:

1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .

2. Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu  – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.

3. Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św. W niektórych parafiach w tym momencie udziela się chrztu św., zwłaszcza osobom dorosłym.

4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne.

W Naszej parafii tradycyjnie,  po Mszy św. o godz.6.00 wyrusza procesja rezurekcyjna naokoło kościoła , która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił. Jednak w tym roku ze względów obostrzeń związanych z koronawirusem procesja  odbyła się  bez udziału wiernych.

Rezurekcja w Niedzielę  Zmartwychwstania o godz. 6.00 z procesją, kolejne Msze św. o 9.00 i o 11.00.

 

02.04.2021r. - Wielki Piątek - dzień Krzyża.

Obchody Wielkiego Piątku rozpoczęły się godz. 17.30 Drogą Krzyżową. . Po Drodze Krzyżowej nastąpiła Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzili w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę ksiądz leżał  krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane było proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czytano z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół polecał Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosił się przed ołtarz. Ksiądz stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż został udostępniony do adoracji przez każdego wiernego. Krzyż aż do Wigilii Paschalnej był najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy ksiądz proboszcz przeniósł Najświętszy Sakrament i wiernym udzielał Komunii. Liturgia Wielkiego Piątku kończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa, do ołtarza wystawienia, którym jest Grób Pana Jezusa. Adoracja trwała do godz.22.00. Obowiązywał w tym dniu post ścisły.

 

 

Wielki Czwartek 1 kwietnia 2021 roku.

Wielki Czwartek o godz.18.00. odprawiona została Msza Św. Wieczerzy Pańskiej. W tym dniu składaliśmy dziękczynienie za ustanowienie przez Pana Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Adoracja trwała do godz.22.00.

 

Niedziela  Palmowa 2021

To już kolejny rok kiedy Niedzieli Palmowej, rozpoczynającej Wielki Tydzień, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, nie będą towarzyszyć procesje z palmami. Ci, którzy zdecydowali się wybrać do kościoła, aby poświęcić tradycyjną palemkę, musieli stosować się do szeregu obostrzeń sanitarnych.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem, jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii – Męki Pańskiej. W 2021 roku, już po raz kolejny, wierni w Polsce obchodzili to święto zachowując zwiększony reżim sanitarny.

W czwartek, przed Niedzielą Palmową rząd przedstawił kolejne restrykcje w związku z walką z koronawirusem. Od soboty 27 marca do 9 kwietnia w kościołach obowiązywał nowy limit – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu 1,5 metra dystansu. Na zewnątrz należało zachować dystans 1,5 m i zakryć usta.

Zgodnie z zaleceniem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w 2021 roku upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone w budynku sakralnym. Ze względu na pandemię istniała możliwość procesyjnego przejścia przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty. - Pokropienia palm należało dokonać w tradycyjnej formie z użyciem świeżej wody pobłogosławionej przed każdą liturgią.

W związku z pandemią w poszczególnych diecezjach biskupi wydali stosowne dekrety na mocy, których udzieli wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. - Mogły z niej skorzystać osoby chore i mające objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), a także te osoby, które miały uzasadnioną i poważną obawę przed zakażeniem.

Niedzielą  Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień – czas poświęcony rozważaniu   i przeżywaniu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. 

W tym tygodniu w liturgii Kościoła : uroczyście świętowaliśmy Triduum Sacrum. Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

     Dla nas, chrześcijan, coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. Przez sakrament chrztu zostaliśmy bowiem wprowadzeni w Paschę Chrystusa, wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania.