Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_50.png

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
32
218
250
3564
497497
image1 image2 image3

 

STOJAK DO WYSTROJU KOŚCIOŁA

Dziękujemy  Panu Józefowi Rzeźniczkowi za wykonanie i ofiarowanie stojaka na wieniec adwentowy do naszego kościoła.

Nowy stojak na wieniec adwentowy jest wykonany z metalu oraz drewna przez parafianina Józefa Rzeźniczka. Stojak jest stabilny, bardzo solidnie zrobiony. Podstawa stojaka jest  drewniana , nogi  metalowe w połączeniu z drewnem. Metalowe bolce na świece są wkręcane, aby ułatwić umocowanie wieńca adwentowego i świec.

 

POŚWIĘCENIE KRZYŻA

 ,, Sznurowej Góra”- wzniesienie naturalne( 244 m n.p.m ) na którego szczycie znajduje się drewniany krzyż z Bożym Okiem, krzyż upamiętniający starcie wojsk czeskich z oddziałami hrabiego Mansfelda w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Z krzyżem tym związane są miejscowe legendy.

W lipcu na Sznurowej Górze nastąpił demontaż Krzyża, który był już w bardzo złym stanie. Nowy krzyż został odpowiednio zakonserwowany i przewieziony na Sznurową Górę . Tam został zamontowany  w miejsce poprzedniego krzyża. Wszystkie  prace z tym związane  wykonali: Hubert Kocur, jego syn Łukasz Kocur, Eryk Okraczka,  Józef Rzeźniczek, który wykonał także okucia, na których zamontowany jest krzyż, Mariusz Jacek ( operator koparki) oraz Jerzy Miozga. W miejsce starego krzyża, postawiono nowy krzyż z Bożym Okiem. Ofiarodawcą i wykonawcą  krzyża jest Pan Michał Gmyrek parafianin z Poniszowic, tablicę z Bożym Okiem wykonał  Mateusz Świętek.

Uroczystość poświęcenia Krzyża na Sznurowej Górze miała miejsce 1 sierpnia 2021r. W tę piękną, słoneczną  niedzielę, na Sznurową Górę uczestnicy tego historycznego wydarzenia dotarli na miejsce piechotą, rowerem, albo też przyczepką Pana Huberta Kocura. Na miejscu ks. Proboszcz Jan Palus poświęcił nowy krzyż i wyraził  wdzięczność ofiarodawcy krzyża oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia.

Niechaj ten nowy Krzyż  głosi chwałę i moc Krzyża Świętego oraz będzie znakiem Bożego miłosierdzia. Niech będzie okazją do oddania chwały Bogu.

 

Święcenie pojazdów z okazji dnia świętego Krzysztofa – patrona kierowców to już tradycja.

W niedzielę 25 lipca  modliliśmy się w intencji kierowców, prosząc dla nich, przez wstawiennictwo św. Krzysztofa, o Boże błogosławieństwo w czasie prowadzenia pojazdów, o pomyślność na drogach oraz o bezpieczne dotarcie do celu podróży. Następnie na parkingach wokół kościoła, miało miejsce  błogosławieństwo pojazdów i kierujących.

 

 

PIELGRZYMKA ROWEROWA 2021

W niedzielę 25 lipca 2021 r. słoneczna pogoda, od wczesnego ranka zachęcała rowerzystów naszej parafii i gości, na skorzystanie z zaproszenia organizatora VIII Pielgrzymki Rowerowej  Leona Kocur oraz naszego Ks. Proboszcza Jana Palusa , aby wyruszyć znajomą trasą i odwiedzić św. Annę. Przed bramą kościelną, koło godz.7.00 zebrała si ę spora grupa rowerzystów. Nasz proboszcz pobłogosławił pielgrzymów, a oni radośni i pełni wigoru wyruszyli w trasę, zaopatrzeni w okolicznościowe chusty oraz emblematy. Organizatorzy, w trosce o uczestników pielgrzymki zapewnili im również wóz techniczny.

Na miejscu krótki odpoczynek, Msza św. w Grocie Lurdzkiej, tradycyjne odwiedziny miejsca spoczynku Ojca Nikodema i powrót do domu. Pogoda dopisała, dobre humory i samopoczucie też.

Leon Kocur dziękuje wszystkim za uczestnictwo i mile, wspólnie spędzony czas. Składa podziękowania również Panom: M. Rodak, J. Szpernol oraz G. Olszowy za chusty i emblematy.

Zaprasza również za rok.

 

 Studzionka 2021 rok

Nasi pielgrzymi, tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca,  dotarli z wielką radością do Studzionki, cel został osiągnięty. Satysfakcja była ogromna. Podołali,  nie zabrakło i tym razem ani sił fizycznych, ani duchowych. Późnym popołudniem wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.  Przeżycia pątnicze pozostaną w pamięci.

Ks. Proboszcz podziękował parafianom i gościom  za uczestnictwo w pielgrzymce do Studzionki, a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia pielgrzymki oraz orkiestrze  za towarzyszenie pątnikom w pielgrzymowaniu do Studzionki.

 

Odpust parafialny- 2021rok

W niedzielę 27 czer­wca świę­towal­iśmy Uroczys­tość Nar­o­dzenia św. Jana Chrz­ci­ciela — Patrona naszej parafii. Uroczys­tej sumie odpus­towej prze­wod­niczył ks. Jan Palus, a Słowo Boże wygłosił ks. Waldemar Jaskóła. Przed uroczystym błogosławieństwem wzięliśmy udział w procesji Eucharystycznej wokół kościoła. Uroczystości odpustowe zakończyła pieśń „Te Deum” i błogosławieństwo.

Z serca dziękujemy orkiestrze, organistom, Pani Zakrystiance, Panu szafarzowi, liturgicznej służbie ołtarza, Dzieciom Maryi i Strażakom OSP z Widowa ze sztandarami. Panu Bernardowi Jacek za uwiecznienie na zdjęciach naszej uroczystości oraz wszystkim parafianom i gościom za wspólną modlitwę i uwielbienie Boga za naszego świętego patrona.

Kramarzom też dziękujemy za dopełnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

 

PIERWSZA KOMUNIA ŚW. – 20.06.2021R.

Diecezja gliwicka opublikowała w kwietniu 2021 roku wskazania dla parafii i rodziców dotyczące pierwszej komunii świętej.

Warunkiem dopuszczenia dziecka do sakramentów pokuty i Eucharystii jest sumienny udział w katechizacji szkolnej i parafialnej w formie stacjonarnej lub zdalnej.

- Roztropności proboszcza bądź administratora parafii pozostawia się organizację katechezy parafialnej i celebracji liturgicznych oraz prób przed uroczystością pierwszokomunijną. Zaleca się, aby wszystkie spotkania parafialne odbywały się w budynku kościoła w małych grupach z zachowaniem odpowiedniego dystansu i reżimu sanitarnego – zauważa bp Andrzej Iwanecki, wikariusz generalny.

Spowiedź ma się odbywać w przewietrzonym miejscu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Wystarczy, że będzie tylko jedna.

Dopuszcza się możliwość udzielenia pierwszej komunii indywidualnie lub w mniejszych grupach, na przykład na kilku mszach świętych w jedną niedzielę, w inny dzień tygodnia lub podczas kilku niedziel.

W związku z pandemią pierwsze komunie nie muszą być tylko w maju. Można je zorganizować latem lub jesienią, a nawet w przyszłym roku.

Drodzy Parafianie! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 13 czerwca br. w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit – maks. 50 proc obłożenia (połowa wszystkich miejsc w kościele). Od 26 czerwca w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit – maks. 75 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 !!!

Proboszcz ks. Jan Palus

   

Przygotuję Ci serce o Chryste, przygotuję Ci serce niewinne.

                                                                             Takie jasne radosne i czyste, przygotuję Ci serce o Chryste.

20 czerwca 2021 roku na Mszy Świętej o godzinie 13.00 w naszej parafii miała miejsce podniosła uroczystość. 15 dzieci  z klasy 3 po raz pierwszy przystąpiło do Sakramentu Eucharystii. Dzień wcześniej z bijącym sercem  także po raz pierwszy uklęknęły przy konfesjonale, aby spotkać się z Panem Bogiem, w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Uroczystej Mszy św. przewodniczył nasz  proboszcz ks. Jan Palus, współkoncelebrował ks. Krzysztof Peklicz ze Zgromadzenia Oblatów św. Józefa.

Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze pełnej radości  i wzruszeń.

Życzymy dzieciom gorliwości w przystępowaniu do Stołu Pańskiego przez całe ich życie.

Niech przyjęcie Sakramentu Eucharystii przybliży Was do Pana Jezusa i zjednoczy z nim, a Bóg otoczy swoją łaską.


 

Boże Ciało 2021

Boże Ciało przypadało w 2021 roku 3 czerwca, tradycyjnie w czwartek. W ubiegłym roku z powodu pandemii procesje z okazji święta zostały odwołane, w tym będą się odbywać, ale pod specjalnymi warunkami.

– Mając na uwadze aktualnie obowiązujące przepisy państwowe, możliwe było zorganizowanie procesji Bożego Ciała, ale tylko wokół kościoła z czterema błogosławieństwami bez konieczności budowania osobnych ołtarzy – dowiadujemy się z dokumentu opublikowanego pod koniec maja. Należało przy tym zachować wskazane normy państwowe, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób, a także odpowiednie zalecenia sanitarne (zasłanianie ust i nosa lub odstęp 2 metrów)

Biskup diecezji gliwickiej, Jan Kopiec, przekazał wytyczne dotyczące obchodów święta Bożego Ciała w okresie pandemii, która na Śląsku osiągnęła największą w kraju skalę. W tym roku będzie inaczej, niż w latach poprzednich. W czwartek 3 czerwca  po zakończeniu Mszy św. o godz. 8.00, która tradycyjnie była odprawiona w intencji parafian z Widowa,  przeszliśmy do czterech ,,prowizorycznych’’ ołtarzy, ustawionych wokół kościoła, dziękując Jezusowi Chrystusowi za dar Eucharystii.  

Wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tegorocznych obchodów Bożego Ciała,  ks. proboszcz  składa serdeczne podziękowania.

 

Święto strażaków 

4 maja Kościół czci patrona strażaków św. Floriana.

Z tej okazji w naszej parafii została odprawiona Msza św. w intencji członków Ochotniczych Straży Pożarnych, ich rodzin, seniorów  oraz druhów którzy już od nas odeszli. Ks. proboszcz podkreślił, że druhny i druhowie OSP są wzorem odwagi i pracowitości. Swoim przykładem, ofiarną i bezinteresowną służbą uczą nas wszystkich odwagi i niezłomności, a także ostrzegają przed „bezmyślną odwagą” , czyli brawurą. We Mszy św. uczestniczyli także członkowie rodzin strażaków. 
W czasie homilii ks. Jan mówił: - Misja św. Floriana rozwija się poprzez pracę strażaków. Jest to ciągła obrona wartości materialnych jaką jest ochrona mienia,  ale i duchowych jaką jest kultywowanie tradycji. Ks. Proboszcz podziękował strażakom za ich służbę.

Drodzy druhowie – dziękuję Wam za to, że jesteście, za to,  że można na was liczyć nie tylko w razie pożaru, wypadków drogowych , ale też i podczas świąt, procesji czy tradycyjnego czuwania przy Grobie Pańskim. Wiemy, że obecnie sytuacja jest inna, ze względu na pandemię, jednak kiedy wrócimy do normalności znów będziemy mogli na Was liczyć w dziełach  życia parafialnego.

Wszystkim druhom życzę pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, przede wszystkim dobrego zdrowia, sił na co dzień, błogosławieństwa Bożego oraz opieki św. Floriana.

 Wasz Proboszcz ks. Jan

 

Rezurekcja 2021

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

Procesją rezurekcyjną o godzinie 6.00 rozpoczęliśmy uroczystą mszę świętą w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, przewodniczył jej ks. proboszcz Jan Palus.

Rezurekcja (łac. resurrectio) oznacza zmartwychwstanie. W Kościele Katolickim jest to pierwsza msza z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, połączona z procesją. W naszej parafii odprawiana jest  tradycyjnie w Niedzielę Zmartwychwstania rano. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Jan Palus.

 Procesja rezurekcyjna jest wyrazem radości, obwieszczając wszystkim tę najważniejszą prawdę naszej wiary. Odbywa się wokół kościoła przez trzykrotne jego obejście. Niesiona jest w niej Hostia w monstrancji oraz liturgiczne symbole święta: krzyż ozdobiony stułą, paschał i figura Jezusa Zmartwychwstałego. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.

Po Komunii świętej odśpiewany został hymn "Ciebie Boga wysławiamy".

Dziękuję wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia okresu Triduum Paschalnego. Bóg zapłać!

 

03.04.2021- Wielka Sobota-dzień spoczynku Pana Jezusa w Grobie. Dzień ciszy, abyśmy mogli doświadczyć, że wobec śmierci jesteśmy bezradni …

Drodzy Parafianie,

z powodu epidemii w tym roku w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Zachęcam więc wszystkich do odmówienia modlitwy błogosławieństwa w domach, przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Ks.Proboszcz Jan Palus

 

Poniżej zamieszczamy treść liturgii domowej:

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Liturgia domowa

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny, matka lub ktoś z domowników rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również namofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego (Mk 16,1-7).

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły dogrobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu Ewangelii prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:

Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi dalej:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o zdrowie dla całej naszej rodziny i o ustanie epidemii, prośmy za chorych, za lekarzy i cały personel medyczny oraz za wszystkie służby. Błagajmy za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz imdać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy zwdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Potem każdy z domowników może wypowiedzieć życzenia świąteczne.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…

Można także zaśpiewać wielkanocną pieśń, np. Zwycięzca śmierci…

 Świętowanie Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa rozpoczęliśmy Liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Msza św. sprawowana tego wieczora to Msza Paschalna Niedzieli Zmartwychwstania. W czasie tej Liturgii odnowiliśmy Przyrzeczenia Chrzcielne.

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana powinna być przed północą, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z pięciu zasadniczych części:

1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .

2. Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu  – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.

3. Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św. W niektórych parafiach w tym momencie udziela się chrztu św., zwłaszcza osobom dorosłym.

4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne.

W Naszej parafii tradycyjnie,  po Mszy św. o godz.6.00 wyrusza procesja rezurekcyjna naokoło kościoła , która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił. Jednak w tym roku ze względów obostrzeń związanych z koronawirusem procesja  odbyła się  bez udziału wiernych.

Rezurekcja w Niedzielę  Zmartwychwstania o godz. 6.00 z procesją, kolejne Msze św. o 9.00 i o 11.00.

 

02.04.2021r. - Wielki Piątek - dzień Krzyża.

Obchody Wielkiego Piątku rozpoczęły się godz. 17.30 Drogą Krzyżową. . Po Drodze Krzyżowej nastąpiła Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzili w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę ksiądz leżał  krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane było proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czytano z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół polecał Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosił się przed ołtarz. Ksiądz stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż został udostępniony do adoracji przez każdego wiernego. Krzyż aż do Wigilii Paschalnej był najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy ksiądz proboszcz przeniósł Najświętszy Sakrament i wiernym udzielał Komunii. Liturgia Wielkiego Piątku kończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa, do ołtarza wystawienia, którym jest Grób Pana Jezusa. Adoracja trwała do godz.22.00. Obowiązywał w tym dniu post ścisły.

 

 

Wielki Czwartek 1 kwietnia 2021 roku.

Wielki Czwartek o godz.18.00. odprawiona została Msza Św. Wieczerzy Pańskiej. W tym dniu składaliśmy dziękczynienie za ustanowienie przez Pana Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Adoracja trwała do godz.22.00.

 

Niedziela  Palmowa 2021

To już kolejny rok kiedy Niedzieli Palmowej, rozpoczynającej Wielki Tydzień, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, nie będą towarzyszyć procesje z palmami. Ci, którzy zdecydowali się wybrać do kościoła, aby poświęcić tradycyjną palemkę, musieli stosować się do szeregu obostrzeń sanitarnych.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem, jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii – Męki Pańskiej. W 2021 roku, już po raz kolejny, wierni w Polsce obchodzili to święto zachowując zwiększony reżim sanitarny.

W czwartek, przed Niedzielą Palmową rząd przedstawił kolejne restrykcje w związku z walką z koronawirusem. Od soboty 27 marca do 9 kwietnia w kościołach obowiązywał nowy limit – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu 1,5 metra dystansu. Na zewnątrz należało zachować dystans 1,5 m i zakryć usta.

Zgodnie z zaleceniem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w 2021 roku upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone w budynku sakralnym. Ze względu na pandemię istniała możliwość procesyjnego przejścia przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty. - Pokropienia palm należało dokonać w tradycyjnej formie z użyciem świeżej wody pobłogosławionej przed każdą liturgią.

W związku z pandemią w poszczególnych diecezjach biskupi wydali stosowne dekrety na mocy, których udzieli wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. - Mogły z niej skorzystać osoby chore i mające objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), a także te osoby, które miały uzasadnioną i poważną obawę przed zakażeniem.

Niedzielą  Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień – czas poświęcony rozważaniu   i przeżywaniu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. 

W tym tygodniu w liturgii Kościoła : uroczyście świętowaliśmy Triduum Sacrum. Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

     Dla nas, chrześcijan, coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. Przez sakrament chrztu zostaliśmy bowiem wprowadzeni w Paschę Chrystusa, wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania.

 

 

03.03.2021

URODZINY NASZEGO PROBOSZCZA

W środowy wieczór zgromadziliśmy się w kościele, aby jako wspólnota parafialna modlić się w intencji naszego księdza proboszcza, który obchodził kolejne urodziny. Na Mszy św. wieczornej, którą sprawował dzisiejszy solenizant, proboszcz ks. Jan Palus. Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar jego życia, dar kapłaństwa i posługi w naszej parafii. Jak to zwykle bywa, na samym końcu przyszła kolej na życzenia i kwiaty składane przez reprezentantów różnych grup działających w naszej parafii. Ksiądz Jan podziękował serdecznie wszystkim przybyłym za udział we mszy i za modlitwę oraz życzenia.

 

Największe nadzieje na pokonanie pandemii daje szczepionka przeciwko Covid-19.

Od 12 lutego 2021 r. wprowadzono nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa, ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów  była wtedy na stabilnym poziomie, próbowano wracać do normalności. Robiono to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż był groźny – każdego dnia do szpitali trafiały kolejne osoby z Covid-19. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby zachorowań. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwarto niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym

NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 28 LUTEGO 2021r.

 • Wdrożone warunkowo na dwa tygodnie
 • Nadal obowiązywał reżim sanitarny
 • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych mogło być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązywały maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal  nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie. 

Bezpieczeństwo nadal najważniejsze

Największe nadzieje na pokonanie pandemii daje szczepionka przeciwko Covid-19. Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. polskich punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln szczepień. Najpierw szczepionki podawane były osobom z ośrodków zdrowia, tym, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Szczepiono także seniorów, a w połowie lutego zaczęto podawać szczepionki nauczycielom.

W marcu 2021r. zaobserwowano wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszyła zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. W tym czasie sytuacja w Polsce wymagała zdecydowanych działań. Od soboty, 27 marca wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa, do 9 kwietnia, czyli objęły także okres Świąt Wielkanocnych

W  Polsce, w tym czasie nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań.

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, ograniczono mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Co zmieniło się od soboty, 27 marca?

Handel

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostały zamknięte.

Centra i galerie handlowe  pozostały zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie  obowiązywały nowe limity osób:  

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego  obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostał obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmował także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostały żłobki i przedszkola.  Wyjątek- sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice  mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia  mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostaliśmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymagała ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas  Świąt Wielkanocnych.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecano także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętać należało o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Na telefon komórkowy, można było zainstalować aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadamiała o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa:

 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczyli się zdalnie.
 • Hotele – obiekty pozostały zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy
 • Kultura – wciąż zamknięte były teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
 • Sport – zamknięte pozostały m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
 • Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19. Od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. 

 

XXIX Światowy Dzień Chorego 11 lutego 2021 r.

Orędzie papieskie zatytułowane zostało:   

Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi.

Tegoroczne centralne obchody Światowego Dnia Chorego, z powodu pandemii  miały inną niż zazwyczaj formę ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem na całym świecie. W tym trudnym czasie wysłaliśmy wsparcie duchowe dla wszystkich chorych na COVID-19 i walczących z pandemią medyków. To była szansa, aby solidaryzować się z osobami cierpiącym i ich bliskimi. Można było uczestniczyć we Mszy św. w naszym kościele, zachowując zasady bezpieczeństwa Covid 19, a także  poprzez  transmisję internetową z lourdzkiego Sanktuarium.

W tym roku ze względu na stan epidemii nie było tradycyjnych odwiedzin osób chorych w parafii. Punktem centralnym obchodów była Msza św. w intencji ludzi chorych, ich opiekunów oraz całego personelu medycznego.

11 lutego  pamiętaliśmy również o wolontariuszach pracujących na rzecz drugiego człowieka. Niosą oni bezinteresowną pomoc, dzięki której chorzy nie czują się samotni i czerpią siłę do walki z chorobą.  

W naszym kościele odbyła się tradycyjna,  Msza Św. o godz. 10:00. Tym razem, z uwagi na pandemię, podczas Mszy Św. nie był udzielany sakrament namaszczenia chorych. Jednak podczas  Mszy św. wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem (na tzw. sposób lourdzki). Niepokalana Dziewica objawiła się Bernadecie Soubirous w roku 1858 w Lourdes, we Francji, przy grocie masabielskiej. Treścią orędzia Maryi jest wezwanie grzeszników do nawrócenia, a całego Kościoła do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem promieniującym na cały świat duchem miłości, zwłaszcza względem chorych i ubogich. Wierni wypraszają tam liczne łaski dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej.

W orędziu na Światowy Dzień Chorego Ojciec Święty Franciszek zauważył, że doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Uświadamiamy sobie bardziej naszą zależność od Boga i doświadczamy, że nie mamy ostatecznego wpływu na nasze zdrowie. Choroba budzi pytanie o sens życia, które w wierze skierowane jest do Boga: pytanie, które szuka nowego zrozumienia dla tajemnicy egzystencji, a które nie od razu można odnaleźć.

Franciszek zwrócił uwagę, że choroba ma zawsze konkretne oblicze, i to nie jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych (por. Fratelli tutti, 22).

Odnosząc się do kryzysu pandemicznego Papież stwierdził, że z jednej strony ujawnił on wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie troski o starszych oraz równego dostępu do świadczeń, a z drugiej uwydatnił poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic, którzy dzięki profesjonalizmowi, ofiarności, poczuciu odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagali, pielęgnowali, pocieszali i służyli wielu osobom chorym oraz ich rodzinom.

 

   Uroczystości Objawienia  Pańskiego w 2021r. w czasie trwającej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

     W liturgii zachodniej akcent uroczystości Objawienia pada na Trzech Króli. Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub – według innych tłumaczeń – Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego: Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Mędrcy,  magowie byli przedstawicielami świata pogańskiego. Przebyli długą drogę, aby pokłonić się Bogu, w osobie małego Dzieciątka. Prawdopodobnie zaczęto widzieć w magach królów, pod wpływem interpretacji fragmentu Księgi Izajasza: „Królowie podążą do twojego światła, narody – do twojej światłości” (Iz 60, 3), oraz Księgi Psalmów: „Królowie Tarsziszu i odległe wyspy dary nieść będą; królowie Arabów i Saby wieźć mu będą gościńce. Pokłony przed nim bić będą wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły” (Ps. 72, 10-11)

Imiona, znane wszystkim, zostały im nadane ze względu na to, czym się charakteryzowali. Kasper znaczy: idzie z miłością; Melchior: chodzi dokoła, idzie z pochlebstwem, przystępuje ze słodyczą. Baltazar: wolą swoją szybko porywa; swoją wolę natychmiast do woli Boga stosuje.

Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu tak wyraził istotę święta Trzech Króli: „W uroczystości tej Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem tylu ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ludzie ze Wschodu, mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem. Znajduje w nich swój przejrzysty wyraz wiara jako wewnętrzne otwarcie człowieka, jako odpowiedź na światło, na Epifanię Boga. W tym otwarciu na Boga człowiek odwiecznie dąży do spełnienia siebie. Wiara jest początkiem tego spełnienia i jego warunkiem. (...). Kościół staje się sobą, kiedy ludzie - tak jak pasterze i Trzej Królowie ze Wschodu - dochodzą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem wiary. Kiedy w Chrystusie, Człowieku, i przez Chrystusa odnajdują Boga. Epifania jest więc wielkim świętem wiary” (7 I 1979). Gwiazdą, która wskazuje nam drogę do Chrystusa jest wiara.

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Podczas Mszy św. o godz.11.00 w naszym kościele zostało poświęcone kadzidło, kreda i woda.

W darze złota, kadzidła i mirry złożonym Dzieciątku widzimy symbol miłości, modlitwy i cierpienia. Mędrcy są naszymi przedstawicielami u żłóbka Chrystusa, bo pierwsi dzięki światłu gwiazdy rozpoznali w Nim Boga. Wiemy też, że Magowie ostrzeżeni przed Herodem, inną drogą wracają do swoich domów. Gdyby to odczytać głębiej, trzeba powiedzieć, że kto spotyka Boga, zostaje odmieniony, zaczyna chodzić innymi drogami. Spotkanie w Betlejem radykalnie zmienia każdego”.

Mowy królów i wszystkich, którzy po nich przystępowali i odchodzili, były prostoduszne i jakby upojone miłością. Opiewały one mniej więcej w ten sposób: “Widzieliśmy Jego gwiazdę i wiemy, że On jest królem ponad wszystkie króle. Przychodzimy oddać Mu pokłon, i ofiarować dary."

 

 

COVID W ROKU 2021

W grudniu 2020 roku wykonanych zostało ok. 955 tys. testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dla porównania w listopadzie wykonano ich ponad 1,15 mln. Grudzień 2020 roku zapisał się też w historii jako miesiąc znoszenia i nakładania obostrzeń. 28 listopada weszliśmy w "etap odpowiedzialności", który miał trwać do 27 grudnia, czyli obejmował jeszcze okres świąt Bożego Narodzenia. Zasady, jakie obowiązywały w tym okresie to m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia, gastronomia wyłącznie na wynos i na dowóz, wciąż zawieszona działalność kin i innych placówek kulturalnych, także siłowni, klubów fitness i aquaparków, zakaz organizowania targów, wesel, komunii i konsolacji.

Ponad 300 tys. nowych zakażeń i 11 tys. zgonów - tak przedstawiały się covidowe statystyki w grudniu w Polsce. W tym momencie (według danych z serwisu worldometers.info) Polska zajmowała siódme miejsce w Europie pod względem liczby zgonów z powodu COVID-19. Pierwsze miejsce zajmowały Włochy, drugie Wielka Brytania, a trzecie Francja. Warto jednak zauważyć, że wszystkie kraje znajdujące się przed Polską mają znacznie wyższą liczbę ludności.

Największym zaskoczeniem grudnia było wprowadzenie "kwarantanny narodowej", mimo że z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że powinniśmy się raczej spodziewać scenariusza "cała Polska w czerwonej strefie". Pod koniec grudnia ruszył też program  szczepień na COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione były osoby szczególnie narażone na zakażenie.

Decyzje w sprawie przedłużenia obowiązujących obostrzeń podjęto wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego. Wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce spowodowała, że konieczne  przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią. Dotychczasowe zasady było bezpieczeństwa dotyczące zamknięcia lub ograniczenia np. niektórych branż gospodarki  obowiązywały także po 17 stycznia – do 31 stycznia 2021 r.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19

 • Obowiązywało nadal utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 • Konieczne było zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
 • Ograniczona była działalność galerii handlowych – otwarte pozostały tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
 • Obowiązywał zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy był jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Ograniczone było prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
 • Nieczynne były stoki narciarskie.
 • Zawieszona była działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
 • Obowiązywał zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 • Zawieszona została działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
 • Środkami transportu zbiorowego mogła podróżować ograniczona liczba osób.
 • W kościołach obowiązywał limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
 • W zgromadzeniach publicznych mogło uczestniczyć max. 5 osób.
 • Obowiązywały w sklepach  godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
 • Obowiązywał zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogły odbywać się wyłącznie on-line.
 • Obowiązywały ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Powrót klas I-III do szkół

Zostały przygotowane  wytyczne sanitarne oraz harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Ministerstwo Nauki i Edukacji odbyło szereg rozmów z kuratorami oświaty, Radą Konsultacyjną ds. bezpieczeństwa w edukacji, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia.

Powrót uczniów klas I-III do szkół zaplanowano 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierały się na zapisach znanych już z września 2020 r. Nauczyciele mogli wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostały na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Rząd wspierał polskich przedsiębiorców

Wsparcie wypłacone firmom i pracownikom z Tarczy Antykryzysowej, Finansowej i Pomocowej przekroczyło 170 mld zł i uratowało ponad 5 mln miejsc pracy.

Polskich przedsiębiorców miały wesprzeć także rozwiązania przewidziane w Tarczy Branżowej.

Komisja Europejska zatwierdziła założenia Tarczy Finansowej PFR 2.0, która zakładała wypłacenie 13 mld zł dla mikro i średnich firm. Polski rząd miał wesprzeć finansowo przedsiębiorców z 38 branż, najbardziej dotkniętych skutkami wywołanymi pandemią koronawirusa. Uprawnione firmy mogły składać wnioski już od 15 stycznia do 28 lutego 2021r.

Trwała akcja szczepień przeciw COVID-19

Dysponowano skuteczną bronią w walce z wirusem - szczepionką. W tym czasie  nasz kraj był w pierwszej 10 pod względem liczby wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej. W Polsce udało się zaszczepić na tamten czas ponad 200 tys. osób.

Wtedy trwały szczepienia w tzw. grupie „zero”, czyli przeznaczone dla osób, które walczyły na pierwszym froncie z COVID-19, m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych czy pracownicy domów pomocy społecznej.

W kolejnym etapie, który rozpoczął się 15 stycznia, ze szczepień  mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Następnie  rozpoczęła się  rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwała do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostały osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpoczęła się od 22 stycznia 2021r.

Źródła informacji

Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie z informacjami na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona była również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.

Trwała także kampania informacyjna pod hasłem #SzczepimySię. W telewizji, radiu i Internecie prezentowane są specjalne spoty, a na ulicach polskich miast zawisły billboardy. Ponadto akcja #SzczepimySię obecna była w mediach społecznościowych.