Zakończenie starego i rozpoczęcie Nowego 2020 Roku

Proboszcz naszej parafii ks. Jan Palus przewodniczył, 31 grudnia br. na zakończenie starego roku, Mszy św. oraz Nabożeństwu dziękczynno-błagalnemu. Zaznaczył, że zgromadziliśmy się, aby podziękować za bogactwo spotkania ze Słowem, które stało się ciałem, podziękować za dar życia. Po zakończeniu Eucharystii zostało odprawione nabożeństwo podczas którego, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, dziękowaliśmy Bogu za miniony czas i za dobro, którego doznaliśmy w minionym roku. Przeprosiliśmy za wszelkie zło popełnione wobec Boga i bliźnich oraz prosiliśmy o dalsze błogosławieństwo dla naszej parafii, dla naszych rodzin. Ks.Proboszcz w swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia, które skłaniają nas, w minionym 2019 roku, do wielkiej wdzięczności wobec Boga i ludzi, a także podziękował obecnym za współtworzone dobro.

Pasterka

Pasterka to bardzo uroczysta msza święta odprawiana o północy, w nocy z 24 na 25 grudnia. Choć wybieramy się na nią późnym wieczorem w dniu wigilii, jest to już pierwsza Msza święta w dzień Bożego Narodzenia. Upamiętnia modlitwę i oczekiwanie pasterzy na narodzenie Jezusa, którzy jako pierwsi złożyli mu hołd.

Mszą św. o północy rozpoczęliśmy obchody Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Jan Palus, a wcześniej o 23.30 odprawione zostało Nabożeństwo Pożegnania Adwentu. Pasterka rozpoczęła się od uroczystego wniesienia figurki Dzieciątka Jezus i złożenia jej w żłóbku. W świątyni wypełnionej wiernymi, przy betlejemskiej szopce witaliśmy i oddawaliśmy hołd Dziecięciu Jezus.

Liturgię zakończyły serdeczne życzenia i podziękowania dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy brali udział w przygotowaniu wystroju świątyni, dekoracji świątecznej, a przede wszystkim za przygotowanie szopki betlejemskiej, podziękowania były kierowane także do liturgicznej służby ołtarza, Dzieci Maryi i członków OSP za obecność sztandarów, a za oprawę muzyczną do pani organistki oraz orkiestry.

SPOTKANIA OPŁATKOWE

A kiedy ciszy pełen spłynie na nas wieczór,
posłusznie niech się spełnią życzenia niełatwe
i najcenniejszy opłatek naszego uśmiechu,
gwiazda dobrej nadziei niech posypie światłem.

M. Czuma

Tradycja wigilijnego opłatka uzmysławia nam jak bardzo zwyczaje panujące w naszym kraju złączone są z tradycją chrześcijańską. Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń jest wyrazem naszej jedności i miłości. Stąd też tak wiele jest w naszych parafiach spotkań opłatkowych różnego rodzaju grup duszpasterskich, które przed Świętami Bożego Narodzenia życzą sobie wielu łask od Bożej Dzieciny.

Również w naszej parafii w środę 18 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe ministrantów, Dzieci Maryi, członków Zespołu ANIMA oraz Scholi Parafialnej ,a w czwartek 19 grudnia odbyło się spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Zespołu CARITAS, chóru parafialnego i orkiestry. W obydwu przypadkach najpierw wspólnie wsłuchano się w słowa Ewangelii wg św. Łukasza. Następnie kierując do siebie ciepłe słowa podzielono się opłatkiem i złożono sobie życzenia. Na zebranych, czekał także słodki poczęstunek.

Ks.Proboszcz Jan Palus życzył wszystkim błogosławieństwa Bożego na cały 2020 rok.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W niedzielę 8 grudnia 2019 roku została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Dzieci Maryi z naszej parafii. W tym dniu podczas uroczystej Mszy Świętej zostały przyjęte do grona Dzieci Maryi nowe kandydatki, które złożyły akt oddania się Matce Bożej, a starsze dziewczęta odnowiły przyrzeczenia.Każda z dziewcząt otrzymała medalik z wizerunkiem Niepokalanej, który oznacza przynależność do Dzieci Maryi i zobowiązuje do przestrzegania przykazań Bożych jak i obowiązków Dziecka Maryi. Kolory wstążek symbolizują kolejne lata formacji. Dziewczyny ubogaciły Eucharystię poprzez czytania i modlitwę wiernych.

Wszystkim dzieciom Maryi życzymy wytrwałości w pięknych postanowieniach, a opiekunom- sił do prowadzenia tego pięknego dzieła.

WSPOMNIENIE ŚW. MIKOŁAJA

6 grudnia w liturgii Kościoła wspominamy św. Mikołaja. W tym roku to wspomnienie przypadło w piątek. Dzieci, niecierpliwie wyczekiwały na przybycie wyjątkowego Gościa. Ksiądz proboszcz zapewnił dzieci, że Mikołaj przybędzie pod koniec Mszy św. Dzieci wiedziały już , że św. Mikołaj jak co roku, przybędzie do naszej parafii. Dzieci przywitały Dostojnego Gościa z radością i aplauzem, a on sam serdecznie przywitał się ze wszystkimi obecnymi w kościele. Chętnie rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania najmłodszym, aby ich troszkę poznać i oczywiście dowiedzieć się, czy byli grzeczni. Poza dobrym słowem św. Mikołaj rozdał naszym najmłodszym parafianom słodkie upominki i obiecał przybyć znów za rok. Uciechy było co niemiara.

SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM WSPANIAŁOMYŚLNYM POMOCNIKOM ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, KTÓRZY GO WSPARLI W TYM RADUJĄCYM SERCA PRZEDSIĘWZIĘCIU.