Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_77.png

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
207
247
454
454
437023
image1 image2 image3

WYSTĘP ZESPOŁU ANIMA

W niedzielne popołudnie 27 października 2019r. odbyło się w naszym kościele Nabożeństwo Różańcowe, które zostało uświetnione pieśniami maryjnymi w wyknaniu zespołu parafialnego ANIMA. Należy podkreślić, że zaprezentowane utwory wokalno-instrumentalne były nie tylko wspaniałym przeżyciem artystycznym, ale również modlitwą skierowaną do Matki Bożej.

Pani Emilia Lipka w imieniu wszystkich zebranych w kościele, bardzo serdecznie podziękowała członkom zespołu za niezwykłe wrażenia i wzruszenia, które zespół dostarczył słuchaczom zaprezentowanymi utworami.

 

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO

W niedzielę 13 października obchodziliśmy rocznicę poświęcenia kościoła własnego, czyli naszej parafialnej świątyni, w której gromadzimy się na modlitwie, słuchamy słowa Bożego. Każda świątynia jest miejscem wybranym przez Pana Boga, miejscem Jego przebywania wśród ludzi, miejscem spotkania Boga z człowiekiem, gdzie okazuje On swoje miłosierdzie i udziela łask. Dziękowaliśmy dzisiaj podczas uroczystej Mszy św., którą sprawował nasz proboszcz ks. Jan Palus, za ten kościół, za naszą świątynię, którą Pan Bóg wybrał na miejsce przebywania wśród nas. Rocznica poświęcenia kościoła to "dzień dziękczynienia", to dzień wyśpiewania Panu Bogu TE DEUM. Ks.Proboszcz wyraził swoją wdzięczność i podziękował wszystkim, którzy od początku do dzisiaj swoją modlitwą, ofiarą i różną pomocą przyczyniają się do utrzymania kościoła i do ciągłego umacniania Wspólnoty Parafialnej - DZIĘKUJĘ, Bóg zapłać! Niech Bóg błogosławi żyjącym, obdarza szczególnymi łaskami, a Zmarłych Dobrodziejów Parafii i kościoła - obdarzy szczęśliwością wieczną.

We Mszy Świętej wzięło udział liczne grono Parafian, a także Poczty Sztandarowe różnych grup naszej Parafii, ks.Proboszcz złożył podziękowanie za udział w Eucharystii, a chórowi i orkiestrze za uświetnienie dzisiejszej uroczystości.

W ciągu roku są dwa szczególne dni dla parafii - to dzień jej patrona oraz rocznica poświęcenia. W dniu patrona obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień poświęcenia kościoła jest analogią do przyjęcia przez człowieka chrztu świętego. Od czasu poświęcenia budynek kościoła staje się świątynią Boga.

 

DOŻYNKI PARAFIALNE

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba…

Tęskno mi, Panie…

” C.K. Norwid

W niedzielę, 6 października 2019 r. przeżywaliśmy Dożynki Parafialne, czyli wielki dzień dziękczynienia dobremu Bogu za plony ziemi. Uroczystość jak co roku rozpoczęła się Mszą Św. w intencji rolników, którą odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jan Palus. Święto Plonów, to święto rolników, którzy proszą Boga o Jego błogosławieństwo dla swojej pracy. Ta uroczystość, to symbol dorobku ciężkiej pracy i stanowi wyraz hołdu dla rolników. Bez nich nie byłoby żniw. Nie byłoby chleba, a Chleb jest wartością bezcenną. Słusznie więc pisze poeta w wierszu „Chleb powszedni”:

W Słońcu

Złote kłosy zboża

Dojrzewają

Trudem rąk

Chleb upieczony

Smak rodzinnego domu

 Cicha modlitwa

Zbierzmy okruchy

By nie zabrakło

 

Niedziela Dożynkowa jest parafialnym Świętem Chleba, który dla wierzących jest nie tylko owocem pracy ludzkiej, ale przede wszystkim dziełem błogosławieństwa Bożego. Ofiarowany chleb – to owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich. Symbolizuje dom rodzinny, w którym chleb jest dzielony między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni i wspólnoty…stary zwyczaj mówi : „pierwszy kęs chleba zanieś sąsiadowi!”
– śpiewamy bowiem w kościele : „Jak ten chleb, co złączył złote ziarna, tak niech miłość złączy nas ofiarna”

Gospodarzem tegorocznych Dożynek było Sołectwo Poniszowice, a zaszczytu bycia Starostami Dożynek dostąpili: Pani Lucyna Kocur i Pan Michał Gmyrek. Ks. Proboszcz podczas Mszy Św. pobłogosławił chleb dożynkowy oraz dary, które przynieśli rolnicy, a także wieniec dożynkowy, który symbolizuje wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Ks. Proboszcz wyraził również serdeczne słowa wdzięczności wobec wszystkich mieszkańców Sołectwa Poniszowice, zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Niedzieli Dożynkowej.