Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_01.png

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
210
247
457
457
437026
image1 image2 image3

„Przed tak wielkim sakramentem upadajmy wszyscy wraz".

Wymową święta Bożego Ciała jest danie świadectwa naszej wiary poprzez udział w procesji Najświętszego Sakramentu, ale przede wszystkim szczególny znak, że Bóg chce być blisko człowieka rozlewając swoje błogosławieństwo i łaski.

Tradycją naszej Parafii jest procesja do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców czterech z pięciu wiosek należących do parafii. W tym roku I ołtarz Poniszowice, ll ołtarz  Niekarmia, lll ołtarz Widów i IV ołtarz Słupsko.

W czwartek 31 maja po zakończeniu Mszy św. o godz. 8.00 przeszliśmy do czterech ołtarzy, dziękując Jezusowi Chrystusowi za dar Eucharystii.   W procesji zaakcentowała swój udział orkiestra, druhowie strażacy, służba liturgiczna, Dzieci Maryi, dzieci pierwszokomunijne i dzieci sypiące kwiaty. Na całej trasie procesji mieszkańcy przepięknie   przystroili swoje domy.

Parafianie z Widowa po powrocie do kościoła i błogosławieństwie udzielonym przez ks. Jana wraz z figurą MB, przy dźwiękach gry orkiestry wracali w procesji do Widowa, aby zebrać się powtórnie o godz.14.30 i przejść procesją po polach.

Wszystkim osobom, które zaangażowały się w budowę ołtarzy ks. proboszcz  składa w podzięce słowa Bóg Zapłać.

 

50-ta ROCZNICA PRZYSTĄPIENIA DO I KOMUNII ŚW.

50 lat. Dla jednych mało, dla innych szmat czasu. I tak nadszedł dzień 20 maja 2018 roku i Msza św. o godz. 11.00. Wróciły wspomnienia sprzed 50 laty. Pięknie odprawiona Msza święta przez ks. Jana, wygłoszona homilia, nawiązująca do naszej pięknej rocznicy, trafiała prosto w serce. Była jakże aktualna, nie tylko dla nas jubilatów ale i dla wszystkich wiernych. Modlitwa dziękczynna i zarazem błagalna przeplatała się z modlitwą za zmarłych naszych kolegów, którzy z nami przyjęli Pierwszą Komunię świętą 50 lat temu, a także za kapłanów i nauczycieli – Panią Agnieszkę Macioszek, Państwa Emilię i Tadeusza Lipków. Po  zakończonej Mszy świętej wspólne pamiątkowe zdjęcie. Nie było wszystkich, ale spotkaliśmy się z wielką radością.

 

Pierwsza Komunia św. 

Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego  dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie przez cały rok, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca. Uroczystość rozpoczęła się na placu przed  plebanią, gdzie  ksiądz proboszcz Jan Palus powitał i pobłogosławił wszystkie dzieci, które procesyjnie weszły do świątyni. Rozpoczynając Mszę św. 13 maja o godz. 11.00 ksiądz proboszcz powitał wszystkie dzieci przystępujące do sakramentu Eucharystii, ich bliskich i wszystkich gości. Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze pełnej radości i wzruszeń. Na zakończenie dzieci podziękowały pani katechetce oraz księdzu proboszczowi za przygotowanie ich do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

O godzinie 16:00 dzieci spotkały się w kościele na Nabożeństwie majowym, podczas którego otrzymały pamiątkowe obrazki i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.

Ks. proboszcz podziękował tym wszystkim, którzy pomagali i przyczynili się do odbycia tej pięknej uroczystości w naszym kościele. 

Cała wspólnota parafialna gratuluje wszystkim dzieciom i życzy im, aby Pan Jezus wzmacniał ich miłość i wiarę.

 

 

PRZYGOTOWANIE DEKORACJI

Przyjęcie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej to niezwykle ważne wydarzenie zarówno dla naszych dzieci jak i dla całej parafii. Z tego powodu w tym dniu również świątynia jest odpowiednio przygotowana. W naszej parafii od wielu już lat dekoracje wykonuje pani Elżbieta Jacek, która dba o to, aby wystrój kościoła na uroczystości sprawowania sakramentów świętych stwarzał odpowiedni nastrój do spotkania z Bogiem obdarowującym człowieka nadprzyrodzonymi darami. Dekoracja wykonana z wielkim kunsztem w naszym kościele w miejscu sprawowania sakramentów świętych, jest sposobem wyrażania Bogu oddania, podziwu i uwielbienia.

 

Zabytki naszej Małej Ojczyzny

Szereg interesujących prac plastycznych wykonali uczestnicy konkursu „Ratowanie zabytków naszej Małej Ojczyzny”, którego VII edycja została podsumowana  25 kwietnia w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach.

Prace laureatów konkursu  można było oglądać na wystawie, która prezentowana była do 10 maja br. w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach. Obecnie ekspozycja została przeniesiona  do naszej parafii, gdzie oglądać ją będzie można przez miesiąc. 
Była to VII edycja  konkursu promującego działania zmierzające do ratowania zabytków w naszym regionie. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tym przedsięwzięciem – przybywa zarówno uczestników, jak i instytucji wspierających jego organizację. 
W tym roku na konkurs napłynęły 302 prace, wśród których były m.in. prezentacje multimedialne,  przestrzenne makiety, albumy i fotografie. Laureaci na uroczystym podsumowaniu odebrali liczne nagrody i dyplomy, które wręczyli im m.in. ks. Adam Spałek, Poseł na Sejm RP Piotr Pyzik,  wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Frejno.

Laureaci konkursu uczestniczyli w wycieczce śladami śląskiej architektury. Poznali trzy świątynie – odrestaurowany kościół z dzwonnicą w Poniszowicach oraz dwa inne z diecezji opolskiej - w Rudzińcu i Studzionce koło Ujazdu.

O godzinie 9.15 autobus z laureatami przybył do naszego kościoła. Gości powitał nasz parafialny przewodnik pan Gerard Pordzik. Pokazał przybyłym kościół, dzwonnicę, opowiedział o przeprowadzonych rekonstrukcjach, które miały miejsce w naszym kościele, zaprezentował różne informacje i ciekawostki. Pokazał kościół, kaplicę i otoczenie zwiedzającym. Koło godz. 10.00 laureaci pojechali do następnych zabytkowych kościołów w Rudzińcu i w Studzionce.

 

DNI KRZYŻOWE 

Tradycyjnie w maju obchodzone są w naszej parafii Dni Krzyżowe, to czas modlitw błagalnych o dobre urodzaje, które zapewnią nam dostatek chleba powszedniego i o  zachowanie od klęsk żywiołowych. Msze św. w tych dniach są połączone  z procesją do przydrożnych krzyży. Odmawialiśmy modlitwy prosząc Boga  o błogosławieństwo dla rolników, o dobra pogodę, która zapewni obfite plony oraz zachowanie nas od klęsk żywiołowych. 

W czasie środowej procesji, której przewodniczy ks. proboszcz ,już od kilku lat wiernym  towarzyszą konie.  

Tradycyjnie w tym dniu jako pamiątkę uczestnictwa w konnej procesji, jeźdźcy dla swoich koni otrzymali z rąk ks. proboszcza pamiątkowe rozety. 

Niech Dobry Bóg wysłucha naszą modlitwę i obdarzy świat swoją łaską!

 

ROCZNICA I KOMUNII ŚW. 2018

06 maja w naszym parafialnym kościele dzieci klas czwartych w czasie Mszy św. o godzinie 11.00, świętowały rocznicę przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci zgromadziły się wraz z rodzicami przed kościołem.  Ks. Proboszcz przed wejściem do kościoła powitał dzieci, ich rodziców i rodzeństwo. Następnie wprowadził dzieci  do kościoła.

Wszyscy dziękowali Panu Bogu za pierwsze pełne uczestnictwo dzieci w Eucharystii rok temu, kiedy przyszły przed ołtarz, aby przyjąć do swego serca Pana Jezusa, najlepszego Przyjaciela. Był to piękny dzień, dzień pełen podekscytowania i wielkiej radości dla dzieci i ich rodzin oraz całej parafii.

Rocznica to też okazja, aby zapytać dzieci, jak ten rok zmienił ich życie? Czy uczestniczyły we Mszy św. niedzielnej, spowiadały się i przyjmowały Komunię św.? Czy Jezus Chrystus rzeczywiście jest obecny w ich życiu?

Niech Rocznica Pierwszej Komunii Świętej, będzie przede wszystkim dziękczynieniem Bogu za wszystkie Komunie święte w ciągu tego roku.

 

W niedzielę 6 maja druhowie OSP z naszej  parafii obchodzili swoje święto – Dzień Strażaka. 

Uroczystą Mszę św. o godz. 9.00 odprawił ks. proboszcz Jan Palus, który modlił się w intencji żyjących i zmarłych Strażaków oraz ich rodzin.  Na koniec ksiądz udzielił uroczystego błogosławieństwa i życzył  druhom wytrwałości w dalszej strażackiej służbie.