Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_37.png

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
165
247
412
412
436981
image1 image2 image3

 

WIELKA SOBOTA

Zgodnie z tradycją, w Wielką Sobotę od rana adorowaliśmy Pana Jezusa w grobie, a także święciliśmy pokarmy.  Chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie.

Wieczorem, o godz. 19.00 odbyła się Wigilia Paschalna złożona z Liturgii Światła, Liturgii Słowa Bożego, Liturgii Chrzcielnej i Eucharystii.

Przed kościołem ks. proboszcz poświęcił ogień, od którego zapalił paschał.  Z zapalonym paschałem i śpiewem Światło Chrystusa procesja weszła do przyciemnionego kościoła. Wszyscy zapaliliśmy świece. Po wyśpiewanym  przez ks. Jana uroczystym Orędziu Wielkanocnym i po czytaniach Ewangelii Starego Testamentu, dźwiękiem dzwonków i dzwonu kościelnego oraz śpiewając hymn „Chwała na wysokości Bogu”, przeszliśmy do Ewangelii Nowego Testamentu. Po homilii ks. proboszcz poświęcił od paschału wodę chrzcielną. Przy zapalonych świecach odnowiliśmy swoje przyrzeczenia chrzcielne, a po nich nastąpiła Liturgia Eucharystyczna. Ceremonię Wigilii Paschalnej zakończyło uroczyste błogosławieństwo.

 

  

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Czas skupienia oraz postu. W tym dniu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. W naszej parafii o godz. 17;30 zostało odprawione ostatnie w tym roku liturgicznym nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzone przez p. Henryka Sklorz, następnie o godz. 18.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej.

Po wejściu do świątyni Ksiądz Proboszcz oddał cześć Bogu leżąc krzyżem przed ołtarzem, modlił się przez chwilę w milczeniu, to wymowny znak szacunku i miłości wobec zdarzeń, które za chwilę zostały celebrowane – sąd Jezusa, skazanie na ubiczowanie i dźwiganie krzyża, a następnie ukrzyżowanie Bożego Syna. 

W trakcie liturgii Wielkiego Piątku przeżywaliśmy tajemnicę życiodajnej śmierci naszego Zbawiciela. Szczególną funkcję tego dnia pełnili ministranci krzyża. Tego dnia klękaliśmy nie tylko przed Najświętszym Sakramentem, ale również przed Krzyżem. Obrzędy liturgiczne rozpoczęły  się w milczeniu. Podczas liturgii słowa przedstawiony został opis Męki Pańskiej. Po liturgii słowa nastąpiło podwyższenie Krzyża, „na którym zawisło zbawienie świata”. Ważne jest, aby Krzyż identyfikować, dzięki Jezusowi, jako symbol życia, a nie śmierci.

Następnie wierni adorowali Krzyż przyklękając i całując. Adoracja jest zewnętrznym gestem przyjęcia odkupienia, które ofiarował Chrystus dla nas.

Na zakończenie nabożeństwa Najświętszy Sakrament w monstrancji został przeniesiony procesyjnie do Grobu Pańskiego. Wierni nadal mogli czuwać przy Grobie Pana.

   

 

WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego i koniec Wielkiego Postu, to także dzień,w którym w trakcie wieczornej liturgii wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę. W tym dniu przypomina się także ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, a na koniec dnia Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie adoracja trwała do późnych godzin wieczornych.Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów, tradycyjnie nasz proboszcz przyjął życzenia złożone na jego ręce przez P. Różę Gemulla oraz P. Andrzeja Frejno.

   

 

Niedziela Palmowa 

Przed uroczystością Paschy Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy jako cichy i pokorny Król Pokoju. Tłum zebrany z gałązkami palmowymi w rękach, wyszedł mu na spotkanie, wołając: „Hosanna, Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie (J 12 - 13).

25.03. na pamiątkę tych wydarzeń, uczestniczyliśmy w pierwszej ceremonii Wielkiego Tygodnia - procesji z palmami i uroczystym czytaniu Męki Pańskiej. 

Niedziela Palmowa to także dzień zakończenia Rekolekcji Wielkopostnych w naszej parafii. Nauki rekolekcyjne wygłosił O. Franciszek Żok misjonarz ludowy (rekolekcjonista) Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kędzierzynie Koźlu.

Przez te trzy dni Rekolekcji Wielkopostnych O. Franciszek Żok nauczał nas, tłumaczył Słowo Boże i tym samym przybliżał nas do samego Boga. 

Z całego serca dziękujemy O. Franciszkowi, który przez trzy dni głosił rekolekcje. Dziękujemy za wszystkie cenne nauki, które kruszyły nasze serca i pomagały nam zrobić kolejny krok w stronę Pana Boga.

 

 

 

Urodziny naszego Proboszcza

3 marca to dzień urodzin naszego Proboszcza ks. Jana Palusa. Z tej okazji w sobotę o godz. 12.00  w naszym parafialnym kościele, odprawiona została Msza Święta w intencji Księdza Proboszcza. Mszę Św. uświetnił śpiew chóru parafialnego. Wszyscy zebrani w kościele otoczyli swojego Duszpasterza modlitwą, a przedstawiciele działających przy parafii grup złożyli Księdzu Proboszczowi życzenia , jak również Wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut, a także  Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Andrzej Frejno oraz uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i Panią Dyrektor Dorotą Styś.

Ks. Jan bardzo serdecznie podziękował wszystkim za udział we Mszy Św., za modlitwę oraz za życzenia.

Solenizantowi życzymy wielu łask Bożych. Dużo zdrowia i radości w życiu. Niech Duch Święty opromienia Swym światłem każdy dzień  Jego kapłańskiej posługi, niech Najświętsza Maryja Panna otacza Księdza Matczyną miłością i opieką oraz niech wyprasza u Syna wszelkie łaski 

i siły potrzebne w życiu kapłana.

Szczęść Boże!