Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_19.png

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
213
247
460
460
437029
image1 image2 image3

Parafialne kolędowanie

W najbardziej zimową i mroźną niedzielę 21 stycznia odbyło się w naszej parafii, już po raz siódmy, NASZE PARAFIALNE KOLĘDOWANIE – ŚPIEWAJMY I GRAJMY MU. Podczas tegorocznego kolędowania  wystąpiły dzieci z naszego Publicznego Przedszkola w Poniszowicach, dzieci  z Oddziału Przedszkolnego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Poniszowicach, uczniowie naszej szkoły podstawowej, a także p. Z. Brzozowski oraz p. L. Kocur grający kolędy na organkach. Wszyscy wykonawcy oraz słuchacze odczuli radość wspólnego kolędowania przy żłóbku maleńkiego Pana Jezusa, to muzyczne wydarzenie połączyło różne pokolenia: seniorów, dzieci,  młodzież oraz ich rodziców. O piękne wykonanie i przedstawienie kolęd podczas występów postarali się wszyscy występujący. Wspólne muzykowanie wyzwoliło w nich ogromne emocje i wielką radość, które udzieliły się także odbiorcom. Uczestnicy kolędowania z wielkim zaangażowaniem poświęcili swój czas i włożyli wiele serca, aby jak najlepiej przygotować się do występu. Usłyszeliśmy też w czasie występów popisy instrumentalne. Występujący grali na  fletach, dzwonach oraz organkach. Wieczór kolędowy prowadziła Anna Jaksik.

W przygotowanie koncertu zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli. Jednak w sposób szczególny należy podziękować panu Piotrowi Pyzikowi Posłowi na Sejm RP,  Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Gliwickiego  panu Andrzejowi Frejno, ale przede wszystkim nauczycielom, którzy  przygotowali dzieci od strony wokalnej i zatroszczyli się o każdy szczegół tego przedsięwzięcia. Wszystko odbyło się oczywiście przy życzliwym wsparciu ks. proboszcza Jana Palusa. Wykonawcy zostali  bardzo ciepło przyjęci przez zgromadzonych w świątyni parafian i gości, otrzymali od nich wielkie brawa, a jako podziękowanie wręczone zostały im przez p. P. Pyzika i A. Frejno słodkości.  Wspólne kolędowanie przy żłóbku dostarczyło wszystkim wielu wspaniałych wrażeń. Pięknie było kolędować na chwałę Bogu!

Ks. proboszcz złożył życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta, zaś po zakończonym kolędowaniu podziękował nauczycielom: G. Konowoł, A. Seroczyńskiej, M. Wieczorek, A. Gmyrek, M. Gruszka oraz K. Charciarek, a także Pani dyrektor ZSP w Poniszowicach Dorocie Styś, Posłowi na Sejm RP Panu P. Pyzikowi , Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Gliwickiego Panu A. Frejno, prowadzącej Pani A. Jaksik oraz wykonującemu zdjęcia i film Panu B. Jacek. Na samym końcu Ks. proboszcz zaprosił wszystkich do wspólnego zdjęcia.

  

 

KONCERT PARAFIALNEGO  ZESPOŁU ANIMA

W okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się tradycyjnie na koncercie kolędowym parafialnego zespołu ANIMA. Tak też było w niedzielę 14 stycznia. Spotkania te przyciągają, ponieważ dają nam możliwość wspólnego kolędowania przy żłóbku narodzonego Jezusa. O ciepłe brzmienie kolęd zatroszczyli się wykonawcy, a my słuchając zagłębialiśmy  się w ten cudowny, kolędowy nastrój.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie koncertu, a przede wszystkim członkom zespołu ANIMA: Ani Sklorz, Marcie Stolorz, Darii Stolorz oraz naszemu proboszczowi ks. Janowi. Zgromadzona publiczność gromkimi oklaskami nagrodziła wykonawców. Miło było widzieć parafian i gości, którzy niedzielne popołudnie spędzili słuchając koncertu naszego parafialnego zespołu. Dziękujemy za przybycie i wspólne kolędowanie.
Szczególne podziękowania należą się jednak członkom zespołu, tym grającym i śpiewającym. Po raz kolejny znaleźli czas na próby i chęci do tworzenia muzycznego spotkania.

 

 

Koncert kolędowy

- "Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie” –  C.K. Norwid

W jedynym w swoim rodzaju okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się tradycyjnie na wspólnym kolędowaniu w naszych domach, ale również rodzinie parafialnej. Razem koncertujemy  , bo najbardziej przyciąga nas możliwość wspólnego kolędowania przy żłóbku narodzonego Jezusa. Taki też charakter miał koncert w naszym kościele, który połączył  pokolenia. O ciepłe brzmienie kolęd zatroszczyli się wykonawcy - Chór Parafialny GAUDETE oraz Parafialna Schola pod kierownictwem Pani Doroty Woszek.  

Kolędy rzeczywiście posiadają szczególną moc. Łączą pokolenia, rodziny, ludzi. Wystarczy tylko zaśpiewać, że Bóg się narodził, Bóg zstąpił na Ziemię i jest tu z każdym z nas. Znowu wstępuje w nas nadzieja, a Ci, którzy już odeszli znowu są z nami w naszych wspomnieniach.  Kolędy mają  niesamowitą moc, budzą w każdym z nas dziecko: znowu jest Wigilia, choinka, pasterka i śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i w kościele. Na krótką chwilę trwania tych kilkudziesięciu dźwięków znowu stajemy się dziećmi i z radością wpatrujemy się w świecącą gwiazdę i żłobek, w którym śpi Boża Dziecina. Nasz chór parafialny wraz ze Scholą pięknie wykonali zaprezentowane utwory. Natomiast organizatorzy koncertu przygotowali dla Parafian i Gości niespodziankę, a mianowicie gościnny występ Chóru „Cecylia” z Pniowa pod dyrekcją Pana Marcina Kwaśnioka. Niedzielne popołudnie zostało ubogacone o nietuzinkowe muzyczne wydarzenie, a usłyszane utwory pobudziły słuchaczy do dziękczynienia i uwielbienia Boga. 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego niedzielnego koncertu, a przede wszystkim wykonawcom. 
Dziękujemy również wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie.

   

 

Święto Trzech Króli

Dzisiaj, tj. 6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji Kościoła nazywana także Świętem Trzech Króli. Pokłon opisywanych trzech mędrców symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi mieszkających na świecie, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Jest to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednakże pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy.

  

 

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, 

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, 

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny 

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,

a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.

Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.

Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.

Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.

[Cyprian Kamil Norwid, "Opłatek"]

 

Spotkania opłatkowe

Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest sposobnością, aby zatrzymać się na chwilę na wspólnym łamaniu się opłatkiem. W środę (12 XII) na godz. 18.00 odbyło się spotkanie opłatkowe Ministrantów, Dzieci Maryi, Zespołu Parafialnego „ANIMA” i Scholi Parafialnej.Natomiast członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Zespołu „Caritas”, Chóru Parafialnego, Orkiestry Parafialnej i Parafialnego Zespołu Synodalnego przełamali się opłatkiem we wtorek (18 XII). Obydwa spotkania odbyły  się w Domu Strażaka w Widowie, w atmosferze radości, modlitwy zasiedliśmy do obficie zastawionego stołu, aby przeżywać radość i dziękować Bogu za dar Wcielenia Słowa Bożego. Była radość i życzenia. Te spotkania mają na celu świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń  zbawczych, a więc Narodzin  Bożej Dzieciny.