Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_62.png

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
167
247
414
414
436983
image1 image2 image3

IV Parafialna Pielgrzymka Rowerowa  na Górę Św. Anny

W niedzielę 30 lipca stała ekipa parafian zorganizowała IV Parafialną Pielgrzymkę Rowerową   na Górę Św. Anny. Nasz proboszcz ks. Jan Palus udzielił pielgrzymom błogosławieństwa i uczestnicy pielgrzymki z wielką werwą wyruszyli w trasę.

Grupa liczyła około 40 rowerzystów, którzy pokonali drogę, tym razem przy dobrej, kolarskiej  pogodzie. Uczestnikom dopisywał humor i mimo dość trudnej i męczącej trasy, wszyscy szczęśliwie dojechali do celu.

Po niedzielnej Mszy św. i chwilach odpoczynku  grupa wyruszyła w drogę powrotną, ale jeszcze wcześniej członkowie wyprawy odwiedzili grób śp. O. Nikodema.

Do Poniszowic  rowerzyści wrócili w niedzielę koło późnym popołudniem. Znaczna część grupy już zadeklarowała udział w kolejnym  wyprawie , który dopiero za rok. Oczywiście już teraz chętni są zaproszeni. Do zobaczenia na trasie w 2018 !!!

 

 

Poświęcenia pojazdów

Z racji przypadającego we wtorek (25 lipca) święta patrona kierowców i podróżujących św. Krzysztofa  w niedzielę (23 lipca)  odbyło się poświęcenie pojazdów. We wspólnej modlitwie polecaliśmy wszystkich kierowców opiece Świętego Krzysztofa.

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko,

doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.

Ty jesteś Dawcą życia – proszę Cię przeto,

spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych,

którym Ty dałeś życie.

Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.

Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich

i umiał opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości.

Spraw, aby piękno tego świata, który stworzyłeś, wraz z radością Twej łaski,

mogły mi towarzyszyć na wszystkich drogach moich.

Amen. 

Święty Krzysztof męczennik w Kościele jest czczony jako patron kierowców i podróżujących. Z osobą tego świętego związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że był bardzo silnym człowiekiem o atletycznej budowie . Zajmował się pomaganiem ludziom, przenosząc ich przez rwący potok. Pewnego dnia na swoich barkach przeniósł również Chrystusa, który mu się objawił w postaci Dzieciątka.

Imię Krzysztof – znaczy tyle co niosący Chrystusa.

Według Martyrologium Rzymskiego zginął za wiarę w III wieku za panowania Decjusza.

   

 

Pielgrzymka do Studzionki

Wierni przybywają przed obraz Matki Bożej i do źródła nie tylko z Ujazdu i bliskiej okolicy. – Promieniowanie Studzionki sięga o wiele dalej. Na odpust, odbywający się tradycyjnie zawsze w pierwszą niedzielę lipca, przyjeżdżają, a przede wszystkim przychodzą wierni w procesjach pątniczych, tak też było i w tym roku w pierwszą niedzielę lipca.

Chociaż pogoda w tym roku była deszczowa do konfesjonałów stały długie kolejki, podobnie też do źródełka, a w bocznej kaplicy z obrazem słynącym łaskami ludzie składali podziękowania i prośby.

Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca odbyła się piesza pielgrzymka parafian do Studzionki. Na placu,  przy pątniczym Kościele pw. Nawiedzenia NMP zebrali się na sumie odpustowej pielgrzymi z naszej parafii Poniszowice oraz z Bojszowa, Chechła, Dziewkowic, Jaryszowa, Klucza, Pławniowic, Poniszowic. Rudna, Rudzińca, Zdzieszowic i Ujazdu.

W tydzień po odpuście nawiedzają MB wierni z  Kotulina, Paczyny i Byciny. W inne święta zaś pielgrzymi ze Starej Kuźni i Ortowic. Co miesiąc odbywają się czuwania nocne, od maja do października nabożeństwa fatimskie.

Kościół położony za Ujazdem przy drodze z Kędzierzyna-Koźla do Pyskowic jest otwarty od 8 rano do zmroku (wnętrze jest monitorowane). Często zatrzymują się tu wierni, nabierają wody ze źródełka, modlą się przed obrazem Matki Bożej ze Studzionki. Liczne wota świadczą o tym, że prośby nie pozostają bez odpowiedzi.

Dziękuję pielgrzymom wędrującym w tym roku do Studzionki. Ufam, że trud pielgrzymi przyniesie w przyszłości błogosławione owoce. Bóg zapłać Dzieciom Maryi ze sztandarem, strażakom z OSP w Widowie również ze sztandarem, ministrantom za niesienie krzyża oraz orkiestrze parafialnej za piękną grę i towarzyszenie pątnikom.

Proboszcz ks. Jan Palus