Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_18.png

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
220
247
467
467
437036
image1 image2 image3
26 maja obchodzimy Dzień Matki.

Jest to szczególny dzień, w którym możemy złożyć Bogu dziękczynienie za nasze mamy, modląc się o Boże błogosławieństwo dla żyjących, a o życie wieczne dla zmarłych.

Dziś szczególny dzień- wszystkim mamom składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa oraz podziękowanie za waszą obecność. Naszą wdzięczność chcemy wyrazić modlitwą oraz koncertem zespołu ANIMA- takimi słowami  rozpoczął ks. proboszcz spotkanie z wiernymi w niedzielę 28 maja podczas popołudniowego Nabożeństwa majowego w  naszej parafii.

28 maja, nasza wspólnota parafialna poprzez koncert świętowała to piękne wydarzenie jakim jest Dzień Matki.  W pięknej atmosferze śpiewu, muzyki nasza wspólnota  uczciła to piękne święto wszystkich Matek.

Wiele z zaprezentowanych utworów było pieśniami maryjnymi. – Te piękne pieśni, które usłyszeliśmy, dedykujemy wszystkim kobietom, matkom, z okazji ich święta – mówił  ks. proboszcz  Jan Palus.

Cały koncert był bardzo wzruszający, niejednej mamie zakręciła się łza w oku. Na zakończenie koncertu p. Emilia Lipkowa w swoim imieniu, wszystkich matek oraz pozostałych zebranych w naszym kościele złożyła serdeczne podziękowania zespołowi ANIMA za wzruszające piosenki oraz za doznania z tym związane.

  

 

DNI KRZYŻOWE

Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.

Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę - „za głodujących”.

Przed kilkoma laty w naszej parafii nastał nowy zwyczaj.

W czasie środowej procesji wiernym towarzyszą konie. Tradycyjnie procesji wiernych przewodniczy Ks. proboszcz Jan Palus, a jeźdźcom ksiądz Rafał, tak też było i w tym roku. 

Na pamiątkę uczestnictwa w konnej procesji o urodzaje, jeźdźcy dla swoich koni , otrzymali z rąk ks. proboszcza pamiątkowe rozety.

Niech Dobry Bóg wysłucha naszą modlitwę i obdarzy świat swoją łaską!

 

 

KONCERT ORGANOWY

W niedzielę 21 maja 2017 roku w naszym Parafialnym Kościele odbył się koncert organowy uczniów  Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach.

  

 

50-ta rocznica Komunii Świętej

Uroczystość 50-tej rocznicy Komunii Świętej jest już wieloletnią tradycją w naszej parafii. W tym roku Msza Święta w intencji Złotych Jubilatów  (rocznik 1958) odbyła się w niedzielę 21 maja o godz. 11:00 w naszym kościele, gdzie 50 lat temu ówczesne dzieci przyjęły po raz pierwszy Komunię św. Ta uroczystość to przede wszystkim okazja do dziękczynienia Bogu za dar Eucharystii, a także wspaniała okazja do spotkania osób, czasem niewidzianych od wielu lat. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Jubileuszu 50 Rocznicy Komunii Świętej i samym Jubilatom za piękne świadectwo wiary, serdecznie dziękujemy.

  

 

Pierwsza Komunia Święta

"Jam jest chleb życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął;
a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie"

J 6,35

Sakrament Eucharystii to niebywale ważne wydarzenie w życiu każdego chrześcijanina. Pozwala na pełne uczestnictwo w Mszy Świętej. 

14 maja dzieci klasy trzeciej pierwszy raz przyjęły do swego serca Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.   Przygotowywały się one do przyjęcia sakramentu pokuty i Eucharystii przez trzy lata podczas katechezy. Ostatnie tygodnie były przeżyciem wyjątkowym dla dzieci i rodziców ze względu na bezpośrednie przygotowania do przyjęcia tych sakramentów. Oczekiwanie na dzień I Komunii Świętej było przepełnione radością, śpiewem, ale też, jak przyznały dzieci, spędzało sen z powiek. Dokładnie w niedzielę o godzinie 11.oo rozpoczęła się uroczysta Msza św. sprawowana w intencji dzieci przystępujących do I Komunii Świętej i  rodziców dzieci. Mszy świętej przewodniczył proboszcz ks. Jan Palus. On też skierował do dzieci i zebranych w naszej  świątyni słowo. 

Zwieńczeniem dzisiejszej uroczystości było wspólne nabożeństwo o godzinie 16.00. Dzieci po nabożeństwie otrzymały pamiątki I Komunii Świętej, które będą przypominać im to niezwykłe wydarzenie. Nie zabrakło też podziękowań dzieci za przygotowanie do tegoż sakramentu. W pierwszej kolejności podziękowania popłynęły w stronę ks. Proboszcza,  rodziców,   pani katechetki, która przygotowała dzieci do sakramentu oraz wszystkich zaangażowanych w dzisiejszą liturgię.

Życzymy dzieciom, by przygoda wspólnej wędrówki z Jezusem trwała przez całe życie.

 

 

„Ratowanie Zabytków Naszej małej Ojczyzny”

26 kwietnia w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach odbyła się uroczysta finałowa gala VI edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ratowanie Zabytków Naszej Małej Ojczyzny”,  połączona z wręczeniem nagród  i wystawą prac.

Była to już szósta edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Do jury konkursowego wpłynęło aż 292 prace z 44 szkół, które były składane od połowy marca do 3 kwietnia. Celem konkursu jest m.in. rozwijanie edukacji w zakresie ratowania zabytków naszego regionu, kształtowanie u młodych ludzi postawy świadomej przynależności do „Małej Ojczyzny” oraz pobudzanie tożsamości ze środowiskiem lokalnym - bliższe poznanie własnego otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem wartości dziedzictwa kulturowego.

Nagrodą specjalną dla 94 laureatów była wycieczka śladami śląskiej architektury ufundowana przez gliwicką Kurię Diecezjalną. Laureaci mieli możliwość zwiedzenia trzech zabytkowych kościołów w Gliwicach-Ostropie, Smolnicy oraz Żernicy. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W najbliższym czasie odbędą się wystawy prac konkursowych, które można zobaczyć aktualnie w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach, w naszym Kościele Parafialnym w Poniszowicach, w październiku w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, oraz na zamku w Toszku.

  

 

ROCZNICA I KOMUNII ŚW.

07 maja o godz. 11.00 odprawiona została Msza św. z okazji  rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci wraz z rodzicami dziękowały Panu Jezusowi za to, że przez rok mogły przyjmować Go do swojego serca. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Jan Palus.

 

 

4 maja wspominamy w Kościele katolickim Świętego Floriana, patrona strażaków,

kominiarzy, hutników i kowali.

4 maja 2017 r. obchodziliśmy międzynarodowy Dzień Strażaka. Strażacy z OSP naszej parafii stawili się w świątyni w swoich mundurach, pod swoim sztandarem. O godz. 17:15 w Kościele Parafialnym w Poniszowicach ksiądz proboszcz  Jan Palus odprawił  uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków; o zdrowie i błogosławieństwo dla żyjących i ich rodzin, oraz wspomnieliśmy zmarłych, prosząc Boga o dar wiecznej służby u Jego boku. Strażacy zaś dziękowali za opiekę i Błogosławieństwo Boże  w ich trudnej i niebezpiecznej pracy w służbie dla społeczeństwa .

Pełnienie funkcji Strażaka Ochotnika jest ze wszech miar szczególne. Strażacy – tak jak ich patron Święty Florian – w trosce o życie bliźniego i mienie ludzkie walczą z kataklizmami, żywiołami i innymi nieszczęściami. Również – jak ich patron powinni być ludźmi nieugiętymi, cechować się męstwem, odwagą i ofiarnością. I wyraz tych cech wielokrotnie dają nasi strażacy, niosąc pomoc innym, narażając swoje zdrowie, a częstokroć nawet i życie.

Święto Strażaków stało się okazją do przypomnienia ich zaangażowania w życie naszej wspólnoty, bo może na co dzień nie zawsze ją doceniamy. Przyzwyczailiśmy się bowiem do tego, że jest ktoś, kto czuwa nad naszym bezpieczeństwem. To nasi dzielni druhowie strażacy ciągle gotowi do służby Bogu i ludziom…

Niech Święty Florian nieustannie czuwa nad druhami strażakami, ludźmi niezwykłymi, których powołaniem jest służba Bogu i ludziom.

Święty Jan Paweł II napisał o strażakach i ich patronie:

„Święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako Patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

 

 

Demontaż krzyża

W 1844 r. przy murze kościelnym obok głównej bramy,  od zachodu stanął tzw. kamienny  krzyż głodowy, który postawiony został w określonej intencji , jako wotum wdzięczności parafian za wysłuchane prośby w czasie zarazy i głodu w Parafii  Poniszowice. Znakiem nadziei stał się dla wiernych  wtenczas Bóg.
W czwartek 04.05.2017r.  został zdemontowany i zabrany do konserwacji.