Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_23.png

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
162
247
409
409
436978
image1 image2 image3
Konwent

Co roku w oktawie Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego księża pracujący w jednym dekanacie spotykają się na tzw. konwencie wielkanocnym (z języka łacińskiego conventus znaczy zgromadzenie, spotkanie). Jest to spotkanie szczególne, nawiązujące do zgromadzenia Apostołów radujących się w Wieczerniku spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem. Konwenty odbywają się kolejno w poszczególnych parafiach dekanatu. Tegoroczny konwent odbył się w czwartek 2o kwietnia w naszym kościele. Najważniejszym momentem kapłańskiego spotkania była wspólnie sprawowana Eucharystia o godz. 18:00. Eucharystii przewodniczył ks. Dziekan Jerzy Pudełko. Słowo Boże wygłosił ks. dr Werner Szygulla.

Dzień wcześniej, bo 19 kwietnia powróciła do nas zima. Obfite opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach , jak również wiele awarii elektrycznych. Ciężar śniegu na drzewach spowodował połamanie gałęzi, a to oraz silny wiatr było powodem awarii , które to następnego dnia i jeszcze kilka dni później były usuwane. 

 

 

Wielkanoc 2017

Wielki Czwartek  to dzień szczególny, którym rozpoczynamy obchód Triduum Paschalnego. Tego dnia gromadzimy się w naszym kościele parafialnym, aby uczestniczyć w Liturgii Wieczerzy Pańskiej. Jest to dzień szczególnej wdzięczności względem Boga za dar sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Jezus w Wieczerniku ustanowił te dwa sakramenty, aby pozostać z nami aż do skończenia świata.

Tego dnia przedstawiciele naszej parafii złożyli życzenia na ręce Księdza Proboszcza, który przewodniczył Eucharystii.

Po zakończonej liturgii eucharystycznej  Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy na pamiątkę pojmania Jezusa.

 

W Wielki Piątek wieczorem zgromadziliśmy się na wielkopiątkowym nabożeństwie, podczas którego szczególnymi punktami były śpiew opisu Męki Pańskiej oraz adoracja Krzyża Świętego. Tego dnia odprawiana Droga Krzyżowa prowadzona przez mężczyzn naszej parafii oraz odprawiona  została wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. W naszej świątyni rozpoczęła się o godzinie 18.00. Celebrans – ksiądz Proboszcz Jan Palus i asysta weszli w milczeniu do ołtarza i po chwili ciszy mogliśmy uczestniczyć w wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej. W centrum naszej modlitwy i zadumy była męka i śmierć Pana Jezusa. Na zakończenie liturgii Proboszcz ks. Jan Palus przeniósł Najświętszy Sakrament do grobu Bożego, przy którym wielu wiernych zatrzymywało się na chwile osobistej modlitwy.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosił się wysoko przed ołtarzem. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż został umieszczony przed ołtarzem, w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiony został Najświętszy Sakrament i wiernym została udzielana  Komunia Święta.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego, gdzie na specjalnym tronie wystawiony został Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tego miejsca kierował uwagę na Ciało Pańskie. W naszym kościele adoracja trwała do godziny 22.

  

Wielka Sobota to dzień zadumy i trwania w nadziei oczekując najważniejszej prawdy w wierze chrześcijańskiej – Zmartwychwstania Jezusa. 

W godzinach dopołudniowych w Wielką Sobotę wierni przychodzili święcić pokarmy na stół wielkanocny. Natomiast uroczystości Wielkiej Soboty zaczęły się o godzinie 19:00 od poświęcenia ognia i paschału. Po procesyjnym wniesieniu paschału do kościoła ksiądz odśpiewał Orędzie Wielkanocne. Potem nastąpiła Liturgia Słowa, bardzo tego dnia rozbudowana. Potem poświęcona została woda i odnowiliśmy wszyscy przyrzeczenia chrzcielne. Dalsza część mszy, czyli Liturgia Eucharystyczna, toczyła się już zwykłym biegiem. Całą uroczystość zakończyło specjalne błogosławieństwo wielkanocne.

Wielkanoc to największe wydarzenie w całej historii zbawienia. O poranku w Niedzielę Wielkanocną wróciła do nas zima. Zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie biały puch otulił zieloną trawę i listki na drzewach. W ten jakże radosny dzień, wierni zgromadzeni na Mszy św. Rezurekcyjnej śpiewają „Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja”. W Niedzielę Wielkanocną o 6 rano odbyła się uroczysta Msza Rezurekcyjna połączona z procesją, w której uczestniczyli wierni naszej parafii oraz goście przybyli na Święta Wielkanocne.

 

 

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

10 kwietnia na wszystkich mszach święcone były  palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Podczas Mszy św. o godz.11.00 odbyła się procesja wokół Kościoła.

Od  środy 5 marca do niedzieli  9 marca 2017 roku przeżywaliśmy w Parafii Rekolekcje Wielkopostne, które prowadził o. Stanisław Nowak ze Zgromadzenia Redemptorystów.

Rekolekcje to czas łaski dla każdego z nas. Otwieramy swoje serca, aby Bóg mógł je przemienić i wypełnić swoją miłością. Czas rekolekcji otwiera nas na miłość Bożą. Ten błogosławiony czas był zarazem przygotowaniem do głębokiego przeżycia najważniejszych dni: Triduum Paschalnego i Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie zabraknie sił i wytrwałości w podjętych na Rekolekcjach postanowieniach.

Dziękując z całego serca życzymy obfitości łask, które są tak bardzo potrzebne na kapłańskiej drodze i zapewniamy pamiętać o O. Stanisławie  w naszych modlitwach.
Szczęść Boże!

  

 

Gorzkie Żale są popularnym zbiorem pieśni o męce Pańskiej śpiewanych we wszystkich kościołach w Polsce podczas Wielkiego Postu w ramach nabożeństwa pasyjnego, w miejsce nieszporów.

Nabożeństwo zostało połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, kazaniem pasyjnym i śpiewem suplikacji (Święty Boże).

Gorzkie Żale - to pieśni powstałe w nurcie dawnych misteriów, czyli przedstawień męki Pańskiej, które w średniowieczu urządzano w kościołach. Autor  jest nieznany. Po raz pierwszy ogłosił je drukiem ks. Wawrzyniec Benik, opiekun Bractwa Św. Rocha przy kościele Św. Krzyża w Warszawie, w r. 1707 pt. „Snopek Myrry”. Mirra to pachnąca żywica w proszku, jeden z darów, jaki trzej królowie złożyli Bożemu Dzieciątku. Dar mirry był zapowiedzią męki i śmierci zbawczej Chrystusa.

Nazwa Gorzkie Żale pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”.

Za uczestnictwo w Gorzkich Żalach można uzyskać odpust zupełny.

Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych (czyśćcowych) za grzechy, które zostały już odpuszczone w sakramencie pokuty. Odpust można uzyskać dla siebie lub ofiarować za zmarłych. 

Warunki zwykłe uzyskania odpustu zupełnego:

1. Spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej;
2. Przyjęcie Komunii św. ;
3. Modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca św. (nie jest konieczna znajomość tych intencji); 
4. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także powszedniego.

W niedzielę 02.04.2017r.  o godz.14.30 zespół ANIMA zaprezentował „Wielkopostny montaż muzyczny”, a po występie odbyły się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które wygłosił O. Jacek Mond proboszcz z Taciszowa.

 

 

 

Droga Krzyżowa.

Droga Krzyżowa – to nabożeństwo nawiązujące do przejścia Pana Jezusa od miejsca skazania na śmierć (pretorium Piłata) na miejsce ukrzyżowania (wzgórze Golgoty). Droga Krzyżowa rozważana jest w 14 symbolicznych stacjach. Pismo Święte nie zawiera dokładnej trasy Drogi Krzyżowej, ale 9 spośród 14 stacji ma swą podstawę w ewangelicznych opisach męki Pańskiej.

Tradycja, rozpowszechniona przez oo. Franciszkanów (XIII w.), zatrzymuje naszą uwagę na 14 stacjach, mogło być ich więcej lub mniej, nie to jest istotne.

Droga Krzyżowa splata w jedno nasze współuczestniczenie z Jezusem w drodze na Golgotę, a przez poszczególne etapy tej Drogi rzuca światło na nas samych, na nasze życie, nasz stosunek do Boga i ludzi. I tak nakładają się na siebie te dwie drogi: Pana Jezusa i nasza. I tak w każdym obrazie poszczególnych stacji możemy odczytać to przenikanie Prawdy i Światłości w nasze myślenie, przeżywanie, działanie. 

W naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest w okresie Wielkiego Postu,

w następującym porządku:

w czwartki:

– po Mszy św. szkolnej (Droga Krzyżowa dla dzieci)

w piątki o godzinie:

– 17.30 (przed Mszą Świętą)