Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_68.png

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
163
247
410
410
436979
image1 image2 image3

ŚPIEWAJMY I GRAJMY MU - wspólne kolędowanie przy żłóbku

Stało się już tradycją w naszej parafii, że w jedną z niedziel następujących po okresie Bożego Narodzenia, gdy w kościele jest jeszcze dekoracja świąteczna, odbywa się wspólne, parafialne kolędowanie przy żłóbku. Także w tym roku w bardzo mroźną niedzielę 08 stycznia o godz.14.30 odbyło się   wspólne spotkanie parafian, podczas którego śpiewaliśmy kolędy, mogliśmy też obejrzeć JASEŁKA przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej poniszowickiej szkoły.

Gośćmi wspólnego muzykowania przy stajence  byli Pan Piotr Pyzik poseł na Sejm RP oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego Pan Andrzej Frejno, a także Zespół muzyczny z Rudy Śl. pod kierownictwem Pana Grzegorza Grossa. Goście z Parafii Ducha Świętego z Rudy Śląskiej Czarny Las kolędowali z nami do samego końca.  Wszyscy którzy brali udział w tak wyjątkowym nabożeństwie kolędowym grając i śpiewając oddawali cześć Dzieciątku, a zarazem zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności, a uczestniczący w nabożeństwie parafianie i goście, zgromadzeni przy żłóbku, rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia, słuchając, a  zapraszani do wspólnego śpiewu,  wespół z naszym parafialnym chórem oraz z pozostałymi kolędnikami, wyśpiewali  wielką radość, ujętą w słowa i dźwięki kolęd.

Nie było współzawodnictwa, ale była radość z kolędowania. PRZECHODNI PUCHAR KSIĘDZA PROBOSZCZA  został oddany w depozyt. Całość spotkania upamiętniona została zdjęciami wykonanymi przez Pana Bernarda Jacek, uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w we wspólnym kolędowaniu. Natomiast nasi goście, przygotowanymi przez siebie słodkościami, częstowali wszystkie dzieci szkolne i przedszkolne, a dla wytrwałych na samym końcu ks. proboszcz również miał w koszyku słodki poczęstunek. Kolędując przy Żłóbku, pomimo przenikliwego zimna, cieszyliśmy  się radością płynącą z narodzin Chrystusa.

OBJAWIENIE PAŃSKIE – 6 stycznia 2017 r.

Obchodzona każdego roku 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w polskiej tradycji świętem Trzech Króli głosi, że Syn Boży, posłany przez Ojca na świat, objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że i poganie zostali powołani do przyjęcia wiary. W serce każdego wierzącego ten liturgiczny obchód wnosi prawdziwy pokój, ponieważ podkreśla pojednanie z Panem Bogiem i wzywa do pojednania z braćmi. To kolejna, wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnej relacji z Panem Bogiem i innymi.

Dzisiaj podczas każdej Mszy Świętej pobłogosławiona została kreda i woda. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że tak jak Mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Natomiast napis (C + M + B) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego  zwyczaju.

Również tego dnia przypadała 24. rocznica konsekracji Biskupa Gliwickiego Jana Kopca – pamiętajmy w modlitwach o naszym Biskupie.