Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_50.png

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
224
247
471
471
437040
image1 image2 image3

 NIEDZIELA 29 MAJ 2016

Po  raz drugi odbył się w naszej parafii koncert zespołu parafialnego ANIMA z okazji Dnia Matki. W przygotowanym programie nie zabrakło także modlitwy za żyjące mamy i za te, których już z nami nie ma.

Występ rozpoczął się  o godz. 15.00, nagłośnienie przygotował Pan Grzegorz Gros.

Nasz proboszcz ks. Jan Palus podziękował przybyłym Mamom oraz parafianom, którzy chcieli niedzielne popołudnie spędzić wspólnie z zespołem ANIMA, a także Panu Grzegorzowi za poświęcony czas i pracę.

Pamiętajmy o naszych kochanych mamach w modlitwie, by żyjącym dobry Bóg wynagradzał wszelkie dobro swoim błogosławieństwem, a te które zakończyły już swoje ziemskie życie przyjął do swojej chwały. Wszystkim mamom życzymy wielu wspaniałych chwil, błogosławieństwa Bożego oraz radości serca.

Dzień Matki to święto, którego początek sięga czasów starożytnych. Wówczas kultem otaczano matki – boginie, symbole płodności i urodzaju. W średniowieczu nasilił się kult maryjny, szczególnie w Polsce i Matka Boża otrzymała w Kościele wyjątkowe miejsce. Miłość do Matki Bożej przekładała się na szacunek i miłość do naszych ziemskich mam. Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w 40. krajach na świecie. Data obchodów jest różna. Polacy jako jedyni Dzień Matki obchodzą 26. maja.

 

 

POŚWIĘCENIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY

Tegoroczne popołudnie, w uroczystość Bożego Ciała,  było dla mieszkańców Widowa wyjątkowe. Zebrali się oni o godz. 15.00 przed kapliczką, gdzie ksiądz proboszcz Jan Palus poświęcił pamiątkową tablicę z wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Ksiądz proboszcz przedstawił krótką informację historyczną kapliczki, podziękował za inicjatywę i dobry pomysł p. sołtys Ewie Sztyrc, podziękował też mieszkańcom za liczne przybycie i po krótkiej modlitwie za żyjących jak i za zmarłych mieszkańców Widowa nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy. Po ceremonii poświęcenia wszyscy zebrani uformowali procesję i wraz z proboszczem Janem Palusem udali się z modlitwą na ustach wspomnianą procesją po polach.

 

BOŻE CIAŁO 2016

We czwartek, 26 maja, po uroczystej Mszy Św. o godz. 8.00 wierni naszej parafii wyruszyli w procesji Bożego Ciała z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego błogosławieństwo  oraz moc mogły dotrzeć do każdego człowieka. Jak co roku przygotowane cztery ołtarze, zielenią brzózek i pięknem kwiatów, odzwierciedlały ludzki hołd i adorację dla Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystość Bożego Ciała, to nic innego tylko dzień dziękczynienia. Dziękowaliśmy więc  Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, jak tylko potrafiliśmy najlepiej za ten bezcenny dar Ciała i Krwi Chrystusa Pana. Wyrażaliśmy nasze dziękczynienie nie tylko modlitwą, śpiewem cudownych pieśni, ale przede wszystkim umiłowaniem Chrystusa w Eucharystii.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim którzy  przyczynili się w jakikolwiek sposób do organizacji dzisiejszego święta. Dziękuję służbie liturgicznej, pani organistce, orkiestrze, Dzieciom Maryi, Druhom OSP, rodzicom i dzieciom sypiącym kwiaty, dzieciom komunijnym i rocznicowym, a także każdemu kto dał świadectwo wiary poprzez udział w procesji Bożego Ciała.

Proboszcz ks. Jan Palus

 

 

POŚWIĘCENIE KRZYŻA W NIEWIESZY

W środę 18 maja 2016r. po nabożeństwie majowym i  Mszy św. wieczornej, koło godziny  19.00, Ksiądz Proboszcz Jan Palus dokonał uroczystego poświęcenia odrestaurowanego Krzyża przydrożnego.

Krzyż ten wita wjeżdżających do Niewieszy od strony Poniszowic i Łan. Jest on świadectwem wiary mieszkańców Niewieszy, przypomina, że w Krzyżu jest nasze zbawienie. Akt upamiętniający to wydarzenie został podpisany przez naszego Proboszcza ks. Jana Palusa oraz przedstawiciela mieszkańców Niewieszy, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gliwickiego Pana Andrzeja Frejno.

Wszystkim obecnym  na  poświęceniu Krzyża składam serdeczne Bóg zapłać, za świadectwo wiary i zaangażowania w życie parafialne.

Proboszcz Ks. Jan Palus                                                             

 

Jubileusz 50-lecia pierwszej Komunii św.

W dniu 16 maja 2016 r. odbyła się uroczystość  jubileuszu 50-lecia pierwszej spowiedzi i Komunii św., zorganizowane przez byłych uczniów  Szkoły Podstawowej  w Poniszowicach rocznik 1957.

Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza św. o godz.11.00 w naszym parafialnym kościele , gdzie 50 lat temu ówczesne dzieci przyjęły po raz pierwszy Komunię św. z rąk swego proboszcza ks. Konstantego Adlera. Niedzielną Mszę św. odprawił proboszcz ks. Jan Palus, wygłosił też Słowo Boże do zgromadzonych wiernych, a w szczególności do Jubilatów. Podczas Mszy św. modliliśmy się w intencji wszystkich jubilatów, tych obecnych, a także za tych, którzy z różnych względów nie mogli przybyć na tę uroczystość oraz  za tych, którzy już odeszli do wieczności.  Modliliśmy się także za kapłanów, którzy 50 lat temu posługiwali w naszej parafii.
Życzę wszystkim Jubilatom dawania świadectwa wiary i pobożności eucharystycznej.

Ks. Jan Palus       

Uroczyste przyrzeczenie ministranckie

W czwartek 12 maja 2016r. w czasie Mszy świętej szkolnej o godzinie 17:00 trzej ministranci młodsi złożyli uroczyste przyrzeczenie ministranckie.

W formacji przywitaliśmy:

Marcina Czaja

Pawła Wolany

Szymona Wyszomierskiego

Naszym ministrantom oraz ich rodzicom, rodzeństwu i bliskim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za pełnienie tej pięknej posługi. Opiekun P. Henryk Sklorz.

Módlmy się za ministrantów, aby służyli Chrystusowi pobożnie, gorliwie i radośnie.

Proboszcz ks. Jan Palus

I KOMUNIA ŚW.

W niedzielę 8 maja o godz. 11.00 odbyła się w naszym kościele uroczystość Pierwszej Komunii św.

Dzieci wraz z rodzicami zebrały się  przed budynkiem plebanii. Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich, a  dzieci na pamiątkę ich chrztu  pokropił  wodą święconą. Dzieci poprosiły rodziców o błogosławieństwo. Po uroczystym błogosławieństwie nastąpiło przejście procesją do kościoła. Dzieci zaangażowane w liturgię wraz ze swymi bliskimi uczestniczyły w uroczystej Eucharystii, w czasie której po raz pierwszy przyjęły do swoich serc Pana Jezusa.

Ks. Proboszcz podziękował  Pani Katechetce i Rodzicom, za przygotowanie oraz wspólne przeżycie tej parafialnej uroczystości. Złożył podziękowania także Służbie Ołtarza, Dzieciom Maryi,  naszej parafialnej orkiestrze jak również śpiewającym dzieciom wraz z p. organistką za wspaniałą oprawę muzyczną, a dzieciom pierwszokomunijnym życzył, by zawsze mocno kochały Pana Jezusa i przyjmowały go jak najczęściej do swojego serca.

Módlmy się za wszystkie dzieci pierwszokomunijne, by przez całe życie pozostały w łączności z Panem Jezusem i nie straciły wiary, a ich życie było ciągłym jej pomnażaniem.

 

Dni Krzyżowe

Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę (2,3,4 maj 2016r.) przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

W naszej parafii również modliliśmy się przy krzyżach  w wyżej podanych intencjach. Śpiewaliśmy w procesji litanię do Wszystkich Świętych a przy krzyżu prosiliśmy Boga o urodzaje i by nikomu nie brakowało chleba powszedniego.

 „Spojrzyj na nas, Ojcze miły, dzieci Cię Twe obstąpiły. Jeżeliśmy łaski godni, masz chleb w ręku, a my głodni…”

(…) …tu pod gołym niebem Twoim podnosimy z wiarą serca, oczy i ręce do Ciebie, prosząc pokornie, abyś urodzaje polne i pracę naszą pobłogosławić, a serca nasze pokojem napełnić raczył (…)

W tym roku już po raz szósty wiernym podczas wtorkowej procesji towarzyszyły  konie.  Procesji przewodniczy Ks. proboszcz Jan Palus, a jeźdźcom ksiądz Rafał. 

 

 

Rocznica I Komunii świętej

Ważne w naszym życiu wydarzenia, zwykliśmy upamiętniać poprzez obchodzenie ich rocznic. W kształtowaniu dojrzałej wiary takim istotnym wydarzeniem jest I Komunia święta, dlatego też  w rok od pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii, dzieci świętują jej rocznicę.  Dla dzieci  było to niewątpliwie wielkie przeżycie, które upamiętniało im jak wielką łaską zostały obdarzone przed rokiem. Odżyły radosne wspomnienia, które im wtedy  towarzyszyły. Pierwszy sakrament pokuty i pierwsze przyjęcie Komunii świętej. Wielki zachwyt i przeżycia towarzyszące tym chwilom. Stojąc jeszcze raz wspólnie w bliskości ołtarza, ubrani w komunijne stroje, idący w uroczystej procesji po Najświętszy Sakrament. Kolejne radosne przeżycie i przypomnienie, że Jezus żyje i jest obecny w Eucharystii.

1 maja 2016 r. dzieci w naszej parafii obchodziły  rocznicę swojej I Komunii Świętej. Podziękowanie Panu Bogu za dar Syna Bożego obecnego w sakramencie Eucharystii, wraz z Rodzicami wyraziły podczas uroczystej Mszy świętej o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył  i  homilię wygłosił nasz proboszcz ks. Jan Palus.