Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_09.png

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
166
247
413
413
436982
image1 image2 image3

REZUREKCJA

Wielka Niedziela - w ten radosny dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyszliśmy do naszego parafialnego kościoła aby wyśpiewać radosne ALLELUJA i dziękować za dzieło odkupienia, za Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem.

"Weselcie się już, zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się, słudzy Boga! Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się, Kościele święty, Matko nasza" . Exultet

JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ, ŻYJE.

Niech radość napełni nasze serca i pomaga nam spotkać Jezusa zmartwychwstałego.

 

TRIDUUM PASCHALNE - Trzy dni dla naszego zbawienia

Kiedy idziemy w niedzielę do kościoła z palmą w ręku i podczas liturgii słowa słyszymy ewangeliczny opis męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, to znak, że dobiega końca kolejny wielki post i rozpocznie się święty czas Wielkiego Tygodnia. Wielkiego ponieważ przeżywamy w te trzy dni najważniejsze wydarzenia z historii naszego zbawienia, od których zmieniły się losy świata i człowieka. Przez mękę śmierć i zmartwychwstanie Jezus nie tylko wypełnił wolę Ojca, nie tylko pokazał nam jak daleko sięga miłość Pana Boga do każdego z nas, ale wyrwał nas ze szponów zła, szatana, śmierci i daje nam nowe życie dziecka Bożego, umiłowanego syna Ojca choć marnotrawnego.

Bądźmy razem z Jezusem przez te trzy ważne dla nas dni, które mogą dogłębnie odmienić nasze życie. Pozwolą nam spotkać żyjącego z nami na wieki Boga.

Wielki Czwartek - pamiątka ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa

Od wieczora w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 24 marca, rozpoczęły się  uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego  wspominaliśmy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek,  w wyjątkowy sposób  przeżywaliśmy również dar Eucharystii oraz kapłaństwa.

Jan Paweł II nazwał kapłaństwo „darem i tajemnicą”. Chrystus, ustanawiając Eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy, powierzył jej sprawowanie apostołom, obdarowując ich swoją kapłańską godnością. Dla nich to był dar i tajemnica, których nie rozumieli od razu w pełni; dopiero całe ich późniejsze życie było odkrywaniem tego daru i wchodzeniem coraz głębiej w tę tajemnicę. Tak jest chyba w życiu każdego kapłana.

Kapłan to Boży dar dla człowieka. Jak wielki to dar, wiedzą ci, którzy kapłana i sakramentów przez niego sprawowanych byli pozbawieni przez dziesiątki lat..

I chociaż Rok Kapłański już za nami, nasze modlitwy w ich intencji niech nie ustają – niech nasze serca modlitewną pamięcią wypraszają im codzienną wierność otrzymanemu powołaniu.

Wielki Piątek to drugi dzień Tridum Paschalnego charakteryzujący się zadumą nad męką i śmiercią Chrystusa.

Wielka Sobota – poświęcenie pokarmów, a wieczorem Liturgia Wigilii Paschalnej. Poświęcenie ognia i wody chrzcielnej.

 

Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej

Szósta niedziela Wielkiego Postu to Niedziela Palmowa zwana też Niedzielą Męki Pańskiej. Jest to również początek Wielkiego Tygodnia, który w sposób szczególny przez Triduum Paschalne przygotowuje nas do wydarzeń Wielkiej Niedzieli – Zmartwychwstania Pańskiego. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia bowiem wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie".

Uroczysta Procesja z palmami rozpoczęła się na Mszy św.  o godz. 11.00. , a o godz.15.00 zespół ANIMA zaprezentował pieśni pasyjne, a po występie odbyły się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które wygłosił nasz proboszcz ks. Jan Palus. 

 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Ważnym czasem wielkopostnych refleksji są rekolekcje. W tym roku, w dniach od 17 do 19 marca, słowo Boże skierował do dzieci oraz wiernych naszej parafii   o. Andrzej Kobylski ze Zgromadzenia Klaretynów. 

Uroczyste zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej

W naszym kościele, w niedzielę 6 marca w czasie Mszy św. odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej. Radni składali wobec wiernych przyrzeczenia obiecując poświęcenie i pracę, by nasza parafia z każdym dniem była lepszym Kościołem lokalnym.

Zgodnie ze statutem Parafialnej Rady Duszpasterskiej Diecezji Gliwickiej kadencja Rady trwa 5 lat i obejmuje lata 2016-2021. Ksiądz proboszcz życzył wszystkim radnym obfitości Bożego błogosławieństwa i darów Ducha Świętego na trud współtworzenia parafialnej wspólnoty.

Urodziny Ks. Proboszcza

3 marca 2016 r., swoje urodziny obchodził ks. Proboszcz Jan Palus. W tym też dniu o godz. 17.00 miała miejsce Msza Św. w intencji naszego Ks. Proboszcza, na którą przybyło wielu mieszkańców parafii i gości. Po Mszy św. miłą niespodziankę przygotowały dla solenizanta przedszkolaki oraz dzieci naszej szkoły. Sołtysowie poszczególnych miejscowości, przedstawiciele Rady Parafialnej, orkiestry, ministrantów, chóru, a także Dzieci Maryi złożyli naszemu Proboszczowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Ksiądz Jan  odwdzięczył się słowami uznania i wdzięczności.

 

Z tej okazji życzyliśmy Księdzu Proboszczowi,aby dobry Bóg swoimi łaskami wspierał

Jego codzienne życie i pracę duszpasterską.

Aby w obliczu wyzwań dodawał siły,wspierał w przezwyciężaniu trudności

i pozwalał często cieszyć się z pełnienia posługi kapłańskiej w naszej parafii.

Jednocześnie dziękowaliśmy za trud i poświęcenie wkładane

w codzienną opiekę nad rozwojem naszej wspólnoty parafialnej. 

Szczęść Boże!