Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_16.png

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
255
922
2379
9265
668870
image1 image2 image3

NASZE WSPÓLNE PARAFIALNE KOLĘDOWANIE- V edycja

Od 5 lat jedno popołudnie styczniowej niedzieli spędzamy razem, aby odświeżyć to co stanowi istotę wspólnoty – chęć bycia ze sobą.

W tym roku 31 stycznia 2016r. o godz. 15.00 zgromadziło się, na naszym rozśpiewanym spotkaniu, wyjątkowo dużo wykonawców, reprezentujących naszą parafię, nasze rodziny, naszą szkołę oraz przedszkole. W spotkaniu wzięli udział soliści, zespoły oraz zespoły rodzinne. Chór Parafialny GAUDETE rozpoczął nasze parafialne kolędowanie kilkoma pięknie zaprezentowanymi utworami świątecznymi.

Na tegoroczne kolędowanie zostali zaproszeni laureaci poprzednich edycji, a mianowicie: Rodzina Wolany, Roman Woszek, Leon Kocur i parafialny zespół ANIMA. W czasie obrad komisji finaliści wcześniejszych edycji zaprezentowali kilka utworów. Słusznie też każdy utwór kończyły rzęsiste brawa. Natomiast tegoroczni wykonawcy, ci najmłodsi w wieku przedszkolnym, uczniowie klas młodszych , wykonawcy klas V i VI oraz dorośli jako soliści, jako zespoły i rodziny włożyli wiele czasu i serca w przygotowanie swoich występów i postanowili pokazać, że „kolędowanie to frajda”. Za to im bardzo dziękujemy.

Wspólne śpiewanie kolęd jest przepiękną tradycją. – powitał zgromadzonych Proboszcz naszej parafii ks. Jan Palus, dodał też, że kolędowanie jest wspaniałą formą spędzania czasu z bliskimi. Podziękował zebranym za liczne przybycie i zaprosił do włączania się w śpiew razem z występującymi. Nasze parafialne kolędowanie swoją obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP –Piotr Pyzik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Frejno.

Co roku parafialne kolędowanie przyjmuje formę konkursu. W tegorocznych zmaganiach z kolędą i pastorałką wzięło udział ponad piętnastu wykonawców. Puchar Przechodni ks. proboszcza oraz specjalne Wyróżnienie Posła na Sejm RP – Piotra Pyzika, w postaci statuetki, zdobyła Rodzina Wolany. Uczestnicy, którzy zdobyli pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – Andrzeja Frejno. Wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy przepięknie zaprezentowali kolędy i pastorałki, nasz proboszcz ks. Jan Palus wręczył pluszowe maskotki oraz dyplomy gratulacyjne i podziękowania za udział w V edycji PARAFIALNEGO KOLĘDOWANIA oraz pamiątkowe skarbonki. Skarbonki wręczone zostały również naszym gościom oraz p. Brzozowskiemu, który zaprezentował nam kolędy w wersji instrumentalnej na harmonijce ustnej czyli organkach.

Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy.

Ks. Jan podziękował serdecznie komisji p. Dorocie Styś, p. Bernardowi Pallus oraz p. Marcinowi Knopp, także serdeczne podziękowania zostały skierowane w stronę Posła na Sejm RP – Piotra Pyzika oraz Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Frejno. Ks. Proboszcz równie serdecznie podziękował p. Bernardowi Jacek za pięcioletnie utrwalanie naszego parafialnego kolędowania na zdjęciach i filmach, a także nauczycielkom Gbrieli Konowoł oraz Agacie Gmyrek za przygotowanie uczniów i przedszkolaków do występów.

Kolędowanie jest czymś szczególnym dla wszystkich ludzi wierzących, ponieważ zbliża nas do siebie. Kolędy są pieśniami, które znamy i które dobrze nam się kojarzą – przypominają czasy dzieciństwa, są piękne, melodyjne, ciepłe. Dziękujemy wykonawcom za możliwość wysłuchania kolęd i pastorałek oraz za wspólne spędzenie tego niedzielnego popołudnia.

Na zakończenie tradycyjnie wszyscy uczestnicy oraz zebrani odśpiewali kolędę „Cicha noc”. Potem nasi drodzy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

KOLĘDOWANIE Z CHÓREM PARAFIALNYM „GAUDETE”

10.01.2016r. GODZ. 15.00

Ks. Proboszcz Jan Palus przywitał wszystkich zebranych w kościele na zapowiadanym już wcześniej koncercie kolędowym naszego chóru parafialnego,,GAUDETE”. Kolędowanie rozpoczęło się kolędą „WŚRÓD NOCNEJ CISZY”.

Pani Dorota serdecznie powitała wszystkich obecnych w kościele w imieniu chórzystów i swoim własnym na tegorocznym koncercie i kolędowaniu z chórem „Gaudete”.

Gaudete to radość, która towarzyszy nam w okresie Bożego Narodzenie. Powtarzając za jednym z filozofów, księdzem Józefem Tischnerem, mamy szczególne powody do radości, ponieważ: „my chrześcijanie jesteśmy uprzywilejowani, bo zamiast mówić o abstraktach i żyć abstraktami, możemy na przykładzie Chrystusa mówić o konkretach – Bóg między nami”.

Po wspólnie odśpiewanej kolędzie, chór zaśpiewał zapisaną i zebraną w kancjonale staniąteckim kolędę „Nuż my dziś krześcijani”. Później wraz wiernymiwyśpiewane zostały kolędy: „GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI”, „DZISIAJ W BETLEJEM”, „PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM”.

Następnie wysłuchaliśmy w dwóch wejściach kolejno: dwóch pastorałek współczesnych: „Niemowlątko na słomie”, „Za gwiazdą” oraz kołysanki „Śpij mój maleńki” i na zakończenie wykonana została kolęda mającą znowu w tytule radość – „Raduj się świecie” - spinając w ten sposób koncert tematyczną klamrą. Przed kołysanką wierni kolędowali wspólnie z chórem „DO SZOPY” ,„PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI” oraz „BÓG SIĘ RODZI”.

Kiedy spotkanie dobiegło końca. Pani Dorota podziękowała wszystkim za przybycie, za piękny śpiew, księdzu Proboszczowi za wsparcie, a swoim chórzystom za kolejny, już ósmy rok wytężonej pracy w atmosferze… często niepohamowanej radości, która jest dla niej niewyczerpanym źródłem energii.

Na samym końcu ks.proboszcz udzielił Błogosławieństwa i zaprosił wszystkich do zaśpiewania kolędy „CICHA NOC”. Zgasły światła i wszyscy z wielką radością zaśpiewali kolędę. Dzisiejszego popołudnia harmonia kolędowych dźwięków, które rozległy się w naszej świątyni, pomogła nam otworzyć się na piękno Bożej miłości.

Skład chóru:

Sopran:

1. Aneta Knopp

2. Bogumiła Kocur

3. Brygida Miozga

4. Aneta Rekus

5. Beata Samczak

6. Róża Sklorz

7. Ewa Sztyrc

Alt:

1. Wanda Frychel

2. Monika Fulek

3. Anna Jacek

4. Magdalena Knopp

5. Monika Ochudło

6. Karina Stypa

7. Anna Suchan

8. Eryka Suchan

9. Urszula Szykowska

Tenor:

1. Leon Kocur

2. Robert Mróz

Bas:

1. Karol Fulek

2. Roman Woszek

Solo: Anna Suchan

Akompaniament, przygotowanie zespołu, program przygotowała Pani Dorota Woszek.

 

 

„Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?

Powiedzcież nam, Trzej Królowie, chcecie widzieć Dziecię?

Ono w żłobie nie ma tronu i berła nie dzierży,

A proroctwo Jego zgonu, już się w świecie szerzy”.

 

Święto Objawienia się Pańskiego poganom - Epifania - Trzech Króli

Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku.

Słowo "Epifania" znaczy "objawienie". Epifania, podobnie jak Boże Narodzenie, przedstawia nam Boga, który staje się widzialnym, z tą różnicą jednak, że teraz nie tylko Żydom, ale i poganom okazuje Bóg Syna swego. Już Izajasz proroczo widzi Kościół pod figurą Jerozolimy, do której "napływa mnogość pogan, złoto i kadzidło przynosząc". (Iz 60 1-6)

W dzisiejszym dniu czcimy objawienie się Boga w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.

Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.

Mszał Rzymski, Wydawnictwo Pallottinum 1963

 

Święto Objawienia się Pańskiego

Epifania - Trzech Króli

Ksiądz proboszcz Jan Palus na zakończenie liturgii poświecił wodę, kredę i kadzidło. To właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy pierwsze litery imion trzech mędrców. Pragniemy przez to podkreślić, że jak ci mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Zwyczaj ten jest świadectwem naszej wiary. Msze Św. 6 stycznia odbyły się według porządku niedzielnego. Uczestnictwo tego dnia we Mszy Św. jest obowiązkiem każdego katolika.

Zajaśniało nad ludzkością światło Chrystusa. To On, Bóg, objawił się jako człowiek, by przynieść zbawienie wszystkim narodom. To On, Bóg — Człowiek objawia się nam w tej Eucharystii, aby i nas przeprowadzić ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli do wolności. Uznajmy w Nim naszego Pana, jak uznali Go Mędrcy ze Wschodu, składając Mu dary jako Królowi, Kapłanowi i Bratu każdego człowieka.

Upadnijmy, jak trzej mędrcy, na twarz i złóżmy Mu pokłon. I ofiarujmy swe dary: złoto naszych serc, kadzidło naszych słów i czynów, mirrę naszych cierpień i udręk codzienności.