Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_16.png

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
211
247
458
458
437027
image1 image2 image3

POŻEGNANIE STAREGO ROKU

 

"Nie traćcie czasu, czyńcie dobro i to wiele dobra, a nie będziecie nigdy żałowali, żeście je uczynili."

(MYŚLI KSIĘDZA BOSKO na każdy dzień roku).

Ostatni dzień kalendarzowego roku jest szczególna okazją do dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski i przeproszenia za zaniedbania. 31 grudnia 2015r. uroczystej Mszy św. połączonej z nabożeństwem przewodniczył ks. Jan, wygłosił też Słowo Boże. Stwierdził, że odchodzący rok zmusza człowieka, a tym bardziej chrześcijanina, do refleksji i zastanowienia się nad tym, jaki ten miniony czas był? Bo to nie jest tak, że należy on już do przeszłości, ponieważ to co zostało zrobione, decyzje które zostały podjęte, zawsze rzutują na naszą przyszłość . Tak więc, jaki był mój miniony rok? Nie w liczbach, ale w człowieczeństwie, w wierze i w czynieniu dobra. Co dzisiaj mówi moje sumienie? Co na podstawie jego głosu, mógłbym powiedzieć o tych minionych już w przeszłości, godzinach, dniach, tygodniach i miesiącach? Jakie będzie to moje rozliczenie z czasu, który od Boga otrzymałem równo dwanaście miesięcy temu? Czy nie zapomniałem przypadkiem, że dany mi czas przemija? Ks. proboszcz zakończył homilię słowami: „nie zapominajmy o tym, że w każdym z nas jest dobro, bądźmy dla siebie dobrzy, czyńmy dobro i dziękujemy Bogu za miniony czas oraz za dobro, którego w tym czasie doznaliśmy”.

Modlitwy przebłagalne za grzechy, dziękczynienie za otrzymane łaski oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło nabożeństwo w ostatnim dniu 2015 roku.

 

POŻEGNANIE STAREGO ROKU

Kończy się Stary Roczek,

odchodzi już powoli w dal,

zostawiając po sobie tęsknoty żal.

Na pewno różny on bywał;

nieraz pełen radości i miłości,

spleciony uśmiechem szczęścia,

a nieraz gorzkimi łzami utkany.

 

Odchodzi Stary Roczek wielkimi krokami,

biegną chwile w zapomnienie.

Warto powspominać to co było,

naszą minioną radość w sercach

oraz smutki i troski, pełne zadumy;

a także wylanych gorzkich łez,

spływających po policzkach.

 

Jaki będzie Nowy Rok 2016 ?

Któż to może wiedzieć lub odgadnąć.

Może lepszy, ale oby nie był gorszy.

Miejmy Nadzieję i głęboką Wiarę,

iż będzie właśnie lepszy, napełniony

światłem lśniącego blasku,

usłanego niebiańską czułością.

autor nieznany

 

Życzę w Nowym Roku - zdrowia, radości, miłości na co dzień, pokoju serca i uśmiechu ciepłego, szczęścia i wszelkiego Dobra od ludzi.

Ks. Jan Palus wasz Proboszcz

 

 

 

27 grudnia - Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

KONCERT ORKIESTRY PARAFIALNEJ

Dzisiaj w liturgii Kościoła przeżywaliśmy Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Upraszaliśmy dla naszych rodzin obfitości Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej, a po południu o godz. 15.00 wysłuchaliśmy pięknego koncertu orkiestry parafialnej. Koncert pt. Betlejemskie Miłosierdzie zachwycił wszystkich, którzy w to niedzielne popołudnie przybyli do naszego kościoła parafialnego. Dzisiejszym koncertem oddaliśmy hołd nowonarodzonemu Jezusowi, który przez swoje narodzenie z Dziewicy Maryi, jako Bóg i Człowiek zarazem, ukazuje nam swoje Serce pełne miłości.

Utwory, które usłyszeliśmy pokrzepiły nasze serca, napełniły je radością i tą radością mogliśmy podzielić z innym, z tymi wszystkimi, którym nie było dane wysłuchać świątecznych utworów i kolęd w kościele.

Ks. Proboszcz podziękował orkiestrze oraz kapelmistrzowi p. Bernardowi Pallus za przepiękny koncert, a przede wszystkim za czas i ogromny wkład pracy włożony przez p. Bernarda i członków orkiestry w przygotowanie koncertu oraz próby.

 

 

Pasterka 2015 r.

Jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 2015 r. wierni uczestniczyli w uroczystej Pasterce, odprawionej o północy, a wcześniej o 23.30 odbyło się uroczyste nabożeństwo na Zakończenie Adwentu.

Msza św. rozpoczęła się wejściem w ciemnościach z figurką Pana Jezusa, niesionego przez ks. proboszcza. Po złożeniu Dzieciątka do żłóbka rozświetliła się szopka i dekoracje świąteczne, a reszta świateł na Gloria in excelsis.

Uroczystą Pasterką rozpoczęliśmy Święta Bożego Narodzenia, mszy św. przewodniczył ks. proboszcz, który wygłosił również homilię, mówiąc do wiernych o poszanowaniu bliźniego, o przebaczaniu oraz o porzuceniu wszelkich waśni jakie mają miejsce na co dzień między ludźmi oraz o wzajemnym miłosierdziu.

Na zakończenie ks. Jan złożył wszystkim świąteczne życzenia radosnych pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

24 grudnia, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia o godz.8.00 po raz ostatni w bieżącym roku kalendarzowym odprawiona została Msza św. roratnia. Przez cały okres Adwentu dzieci naszej parafii uczestniczyły w tych spotkaniach, oczekując na narodziny naszego Pana Jezusa Chrystusa. Do godnego przyjęcia Mesjasza do swoich serc przygotowywało nas codzienne słowo Boże oraz rozważania poruszające sumienia i zapadające w serca. Każdego dnia kościół bardzo licznie wypełniał się wiernymi, którzy przy blasku zapalonych lampionów modlili się w skupieniu, dziękując Panu Bogu za wszystkie łaski

Ostatnia tegoroczna Msza święta roratnia zgromadziła wiele dzieci i wiernych. Odbyło się losowanie serduszek, dzieci otrzymały nagrody. Specjalne upominki dostały dzieci, które przychodziły na spotkania roratnie z lampionami. Ks. Proboszcz przygotował jeszcze specjalne niespodzianki dla naszych milusińskich. Te niespodzianki zabrały ze sobą dzieci, których serduszka zostały wylosowane przez p. Agnieszkę Macioszek, przez p. Bernarda Jacek i przez samego proboszcza.

Ks. Jan podkreślał, że wigilia oznaczająca czuwanie zachęca każdego z nas do uświadomienia sobie doniosłości wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, mówił o tym, że Pan Jezus pragnie znaleźć prawdziwy dom - dom ludzkiego serca.

Na zakończenie Mszy świętej ksiądz Jan podziękował dzieciom i dorosłym za wytrwałość i za udział we wspólnym oczekiwaniu na przyjście Pana Jezusa.

 

 

Spotkania opłatkowe

Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest sposobnością, aby zatrzymać się na chwile i spotkać się. To spotkanie ma na celu świętowanie jednego z najważniejszych wydarzeń zbawczych, a więc Narodzin Bożej Dzieciny. Spotkanie opłatkowe to czas składania sobie życzeń świątecznych i podzielenia się tradycyjnym opłatkiem.

W czwartek 17 grudnia br. spotkali się o godz. 18.00 w sali OSP w Widowie na wspólnym dzieleniu opłatkiem członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Caritas, Orkiestry Parafialnej, Chóru Parafialnego, Zespołu ANIMA, Służby Liturgicznej i Dzieci Maryi.

Gdy już wszyscy zajęli miejsca przy świątecznie udekorowanym stole , został przeczytany fragment Pisma Świętego, a następnie Ksiądz Proboszcz podzielił się z nami refleksją nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Później nadszedł czas na bożonarodzeniowe życzenia przy łamaniu się opłatkiem oraz degustację świątecznych smakołyków.

 

 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

8 grudnia 2015 roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny cały Kościół katolicki pod przewodnictwem Papieża Franciszka rozpoczął obchody Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Dzień 8 grudnia to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym dla wszystkich Dzieci Maryi: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia Dzieci otrzymają Cudowny Medalik...

W sobotę 8 grudnia Kościół obchodził uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. W naszej parafii jest to dzień szczególnej modlitwy za wspólnotę Dzieci Maryi. O godz. 18.00 odbyła się w ich intencji Eucharystia. Podczas niej dziewczyny złożyły, lub odnowiły swoje przyrzeczenia. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Jan Palus. Do grona wspólnoty Dzieci Maryi przyjęte zostały dwie nowe dziewczynki. Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz złożył podziękowania rodzicom Dzieci Maryi i zaprosił na słodki poczęstunek do salki parafialnej.

 

6 grudnia -Nabożeństwo Adwentowe

W niedzielę, 6 grudnia w naszej parafii podczas Nabożeństwa Adwentowego mieliśmy okazję spotkać się ze świętym Mikołajem. Niesamowite jest jego poświęcenie dla naszej wspólnoty, przebył tyle kilometrów, aby spotkać się z nami wszystkimi. Wszedł od strony zakrystii wnosząc do Świątyni wiele radości, uśmiechu na twarzy, wprowadzając nas w świąteczną atmosferę. Serdecznie przywitał się z nami wszystkimi. Powiedział kilka zdań o sobie, że jest biskupem i przybywa z bardzo daleka. Zadał najmłodszym kilka pytań, aby ich troszkę poznać i oczywiście dowiedzieć się czy byli grzeczni.

Św. Mikołaj poza cennymi radami rozdał naszym najmłodszym parafianom słodkości, aby mogli sobie osłodzić czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. O tym wydarzeniu wspomina Dante w swoim eposie. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.

Kiedy indziej miał swoją modlitwą uratować rybaków w czasie gwałtownej burzy od niechybnego utonięcia. Dlatego odbiera cześć również jako patron marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła także jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że św. Mikołaj wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że mu nie mogli wypłacić należności. Św. Grzegorz I Wielki w żywocie św. Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarza Dioklecjana i Maksymiana (pocz. wieku IV) Święty został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Święty Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325), na którym potępione zostały przez biskupów błędy Ariusza.

Po długich latach błogosławionych rządów Święty odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Ciało Świętego zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja tegoż roku zostało przewiezione do miasta włoskiego Bari. Dnia 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.

Najstarsze ślady kultu św. Mikołaja napotykamy w wieku VI, kiedy to cesarz Justynian wystawił Świętemu w Konstantynopolu jedną z najwspanialszych bazylik. Cesarz Bazyli Macedończyk (w. VII) w samym pałacu cesarskim wystawił kaplicę ku czci Świętego. Do Miry udawały się liczne pielgrzymki. W Rzymie św. Mikołaj miał dwie świątynie, wystawione już w wieku IX. Papież św. Mikołaj I Wielki (858-867) ufundował ku czci swojego patrona na Lateranie osobną kaplicę. Z czasem liczba kościołów Św. Mikołaja w Rzymie doszła do kilkunastu! W całym chrześcijańskim świecie św. Mikołaj miał tak wiele świątyń, że pewien pisarz średniowieczny pisze: "Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci". W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg.

O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy zwyczaj przebierania ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów.

W Polsce kult św. Mikołaja był kiedyś bardzo popularny. Jeszcze dzisiaj pod jego wezwaniem jest aż 327 kościołów w naszej Ojczyźnie. Po św. Janie Chrzcicielu, a przed św. Piotrem i Pawłem najpopularniejszy jest św. Mikołaj. Do najokazalszych należą kościoły w Gdańsku i w Elblągu. Ołtarzy posiada Święty znacznie więcej, a figur i obrazów ponad tysiąc. Święty odbierał kult jako patron panien, marynarzy, rybaków, dzieci, więźniów i piekarzy. Zaliczany był do 14 Orędowników. Zanim jego miejsce zajął św. Antoni Padewski, św. Mikołaj był wzywany we wszystkich naglących potrzebach.