Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_72.png

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
153
247
400
400
436969
image1 image2 image3

 

Za nami niezwykłe wydarzenie- Dożynki POWIATOWE 2015

oraz wizyta organizatorów dożynek w naszym kościele.

Organizatorzy Powiatowych Dożynek - Starosta Powiatu Pan Waldemar Dombek, Wójt Gminy Rudziniec Pan Krzysztof Obrzut oraz Przewodniczący Rady Powiatu Pan Andrzej Frejno byli obecni 25 października na Mszy św. o godz.11.00, a po jej zakończeniu złożyli serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom Powiatowych Dożynek 2015, ale w sposób szczególny dziękowali ks. Biskupowi Janowi Kopiec za odprawioną Mszę Świętą Dożynkową w intencji rolników oraz ks. Janowi Palus Proboszczowi naszej poniszowickiej parafii, za życzliwość i wszelką pomoc oraz wszystkim kapłanom sprawującym Mszę Świętą, a także służbie liturgicznej i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta Msza święta miała tak uroczysty charakter.

Podziękowali również wszystkim uczestnikom korowodu, za udział i pomysłowość zarówno w strojach jak i dekoracjach pojazdów. Wyrazy wdzięczności kierowali do wszystkich mieszkańców Poniszowic, którzy zechcieli tak pięknie udekorować swoje posesje.

Goście na ręce Proboszcza naszej parafii złożyli podziękowania również wszystkim tym , którzy poprzez swoją pracę i trud włożony w uprawę roli przyczyniają się do kultywowania rodzinnych tradycji w naszej parafii, naszej gminie i całym powiecie.

 

Jubileuszowa edycja Gloria Dei

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło dwudziestej – jubileuszowej – edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej Gloria Dei, który został zorganizowany w Rudzie Śląskiej. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska Pani Grażyna Dziedzic.

Zespół ANIMA brał udział w przesłuchaniach konkursowych , które odbyły się 17 października 2015 roku w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Całość przedsięwzięcia została podsumowana koncertem laureatów, który odbył się 25 października br. w Kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu. O godz. 17.00 zostały ogłoszone wyniki, wręczono nagrody, a po części oficjalnej rozpoczął się koncert laureatów. Podczas koncertu laureatów wystąpił też gość specjalny, którym w tym roku był zespół TGD (Trzecia Godzina Dnia). Jest to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce, wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Zespół ANIMA zajął III miejsce. W czasie koncertu laureatów nasz zespół parafialny zaprezentował piosenkę „ Powrót do Ojca”, która została specjalnie napisana na konkurs.

Gratulujemy.

…„W konkursie muzycznym wzięło udział 16 finalistów. I miejsce w kategorii młodzieży szkół ponadgimnazjalnych zdobył Salezjański Zespół Szkół Publicznych „DON BOSCO” w Świętochłowicach, II miejsce Natalia Dybała, a III – Zespół ANIMA…..”

Więcej informacji na stronie:

rudaslaska.com.pl

YouTube -Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej Gloria Dei

 

ROCZNICA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA

Dziś 11 października 2015 roku dziękowaliśmy Bogu za 611 lat istnienia naszej świątyni parafialnej. Przez akt konsekracji kościół ten został poświęcony na wyłączną służbę Bożą. Nie tak dawno obchodziliśmy odpust parafialny, czyli dzień imienin parafii, a dziś rocznicę konsekracji kościoła, czyli dzień jego urodzin dla Boga.

Przed 611 laty w 1499 roku została poświęcona nasza świątynia, wieńcząc w ten sposób wieloletni wysiłek naszych przodków w jej odbudowywaniu w wymiarze materialnym i duchowym. Z tej okazji, w niedzielę 11 października o godz. 11.00, została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Rafał Dappa, Koncelebrowali: ks. dr Piotr Tarliński i nasz proboszcz ks. Jan Palus, który przedstawił i powitał serdecznie przybyłych księży.

Dziękując Bogu za dar świątyni, modliliśmy się o Boże błogosławieństwo dla żyjących, którzy swoją pracą, modlitwą i ofiarą uczestniczą w bieżących pracach remontowych oraz o radość życia wiecznego dla budowniczych, których Pan powołał już do siebie, a przez wieki pracowali przy naszej świątyni.

W wygłoszonej homilii ks. dr Rafał Dappa, przypomniał nam, że każda świątynia jest miejscem świętym, jest naszym wspólnym domem, a przede wszystkim jest Domem Boga, Któremu w tym miejscu możemy powierzać nasze codzienne sprawy, radości i troski, gdzie tworzymy wspólnotę zjednoczoną wiarą podczas każdej Eucharystii.

Pod koniec Mszy świętej ks. dr Piotr Tarliński podziękował naszemu proboszczowi za zaproszenie, a także złożył życzenia z okazji minionego niedawno 25- lecia Święceń Kapłańskich i wręczył prezent w postaci książki –„ Historia Górnego Śląska”. Ks. proboszcz podziękował księdzu Tarlińskiemu za życzenia. Złożył też podziękowania wszystkim za wspólną modlitwę. Ks. proboszcz podziękował także pocztom sztandarowym, parafialnemu chórowi, którzy ubogacił tą uroczystość swoim śpiewem, podziękował też orkiestrze parafialnej za piękną oprawę muzyczną. Na samym końcu ks. dr Rafał Dappa dziękował naszemu proboszczowi za zaproszenie na tak doniosłą uroczystość, życzył również parafianom pięknej niedzieli spędzonej z najbliższymi przy rodzinnym stole, który podczas homilii został porównany do ołtarza w Domu Bożym. Ks. proboszcz zaprosił parafian i gości na koncert zespołu ANIMA, który zaprezentował nam montaż słowno-muzyczny pt.KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM.

Po Mszy św. - przed kościołem orkiestra parafialna zaprezentowała nam kilka przepięknych utworów.

Bogu niech będą dzięki za wszelkie dobro i łaski, którymi nas obdarza w naszej świątyni.

 

 

DOŻYNKI PARAFIALNE 4 października 2015

Dożynki to stara biblijna tradycja dziękczynna. Już Kain i Abel dziękowali Bogu za dary ziemi z których korzystali. Wszyscy wiemy, że dożynki to nie tylko święto rolników, ale nas wszystkich, bo jak tu nie dziękować za ciężką pracę i powstały dzięki temu chleb powszedni, który właśnie dlatego jest taki ważny, że daje pokarm i życie.

Święto plonów rozpoczęła Msza Święta. Zaczęła się ona równo o godzinie 11.00 poświęceniem oraz uroczystym wprowadzeniem przepięknej korony dożynkowej do kościoła. Koronę przygotowali mieszkańcy Niekarmii. Sama świątynia była równie pięknie udekorowana. Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Jan Palus, w homilii nawiązał do religijnego charakteru dzisiejszego święta. Nie mogło zabraknąć także dziękczynnego hymnu „Te Deum Laudamus". Po Komunii św. Starostowie dożynkowi Pani Dorota Wocka i Pan Damian Klich złożyli na ręce proboszcza chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Parafialna uroczystość była okazją do dziękczynienia Panu Bogu za dary ziemi i za ciężką pracę rolników, ale także skłaniała do modlitwy, aby nigdy na stołach w naszych domach nie zabrakło codziennego chleba.

Po Mszy św. - przed kościołem - na wszystkich parafian czekała orkiestra parafialna, która jak co roku zaprezentowała nam krótki, ale piękny koncert.

Bóg zapłać wszystkim obecnym na tej uroczystości, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. Całej Parafii, „Bóg zapłać" za modlitwę i za to, że wszyscy pragną się czuć w tej wspólnocie jedną wielką rodziną, byśmy mogli żyć i pracować w spokoju na większą chwałę Bożą i ku pożytkowi naszego świętego Kościoła. Niech Dobry Bóg przez wstawiennictwo Matki Najświętszej wynagrodzi wszystkim trud i poświęcenie i obdarza potrzebnymi łaskami.

Proboszcz ks. Jan Palus