Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_17.png

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
241
247
488
488
437057
image1 image2 image3

 Mamom obchodzącym swoje święto 26 maja był dedykowany koncert Zespołu ANIMA

Z okazji najpiękniejszego majowego święta Dnia Matki, Zespół Parafialny ANIMA przygotował muzyczną niespodziankę – koncert „Matce Jezusa i wszystkim Mamom”. Członkowie zespołu wystąpili wspólnie z gośćmi, panem Grzegorzem i Anią Grosami z Parafii Ducha Świętego z Czarnego Lasu, dzielnicy Rudy Śląskiej. W to wtorkowe popołudnie o godz. 17.00 została odprawiona Msza św. w intencji Matek naszej Parafii, a Nabożeństwo Majowe zostało ubogacone montażem słowno-muzycznym w wykonaniu Zespołu ANIMA. Muzyczna niespodzianka była nie tylko miłym dla ucha i serca prezentem dla mam, ale również pełnym radości czasem oddania czci Matce Bożej.

Wysłuchanie tego koncertu było balsamem dla duszy i umysłu, a dowodem tego było wzruszenie i radość widoczne na twarzach obecnych mam, również oklaskom nie było końca.

Wszystkim mamom, proboszcz naszej parafii ks. Jan Palus składa płynące prosto z serca najserdeczniejsze życzenia.

 

 

Złoty jubileusz Pierwszej Komunii Świętej

Złoty jubileusz Pierwszej Komunii Świętej, ówczesne dzieci rocznika 1956, świętowały w niedzielę 17 maja, podczas Mszy św. o godz.11.00 w naszym kościele. Eucharystię w ich intencji odprawił ks. Jan Palus. Po wspólnej modlitwie było jeszcze pamiątkowe zdjęcie i wspólny obiad oraz okazja do wspomnień.

50 ROCZNICĘ I KOMUNII ŚW. OBCHODZILI:

 1. Frejno ( Buchwald) Bernadeta
 2. Wilczek (Socha) Stefania
 3. Knopp ( Urbanek) Maria
 4. Knopp Bernard
 5. Jacek ( Szpernol) Krystyna
 6. Śmiech ( Langer) Edeltrauta
 7. Wieczorek ( Szymczyk ) Anna
 8. Kocur Franciszek
 9. Jaskółka Jerzy
 10. Naczyński Jan
 11. Mazur Henryk
 12. Hylla Gerard
 13. Sklorz Józef

 

 • Daniel Franciszek
 • Hołda Zbignie
 • Kałuża Georg
 • Stachowski Jan

 

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

W środę 13 maja przypadła 98 rocznica objawień Matki Boskiej w Fatimie. W tym dniu odbyło się pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie, tradycyjnie o godz. 17:30. Już po raz kolejny wspólnie modliliśmy się w procesji, idąc ulicami Poniszowic. Tegoroczne nabożeństwo obchodziliśmy w czasie Dni Krzyżowych, wyruszyliśmy w procesji z różańcem w ręku do przydrożnego krzyża, obok Państwa Jonik. Odmawiając różaniec rozważaliśmy tajemnice chwalebne z życia Jezusa i Maryi. Po tej modlitwie skierowaliśmy nasze prośby za wszystkich ludzi pracujących na roli, wypraszając dar urodzaju. W ten sposób zakończyliśmy” Dni Krzyżowe” w naszej parafii.

 

Dni Krzyżowe

W dniach 11-13 maja, przed Uroczystością Wniebowstąpienia, przeżywaliśmy w naszej parafii Dni Krzyżowe. Każdego dnia wyruszaliśmy z procesją do przydrożnych krzyży w Poniszowicach, aby uprosić obfite plony i błogosławieństwo dla rodzin. Ta piękna tradycja tzw. dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat. Po modlitwach przy krzyżu i procesji, w kościele odprawiana była Msza Święta. W poniedziałek „w okresie zasiewów”, we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę - „za głodujących”. Modlitwa o urodzaje jest wyrazem pokory, uznaniem, że wszystko, co podtrzymuje nasze życie, jest darem. Nie przypadkiem modlimy się o «chleb nasz», a nie tylko o «mój».

W czasie procesji do krzyża obok Pani Kaduk, wiernym towarzyszyły konie. Tradycyjnie procesji wiernych przewodniczył Ks. proboszcz Jan Palus, a jeźdźcom ksiądz Rafał, tak też było i w tym roku.

W piątej, konnej procesji o urodzaje, uczestniczyło siedmiu jeźdźców. Na pamiątkę udziału w PIĄTEJ KONNEJ PROCESJI O URODZAJE, jeźdźcy dla swoich koni otrzymali, z rąk proboszcza ks. Jana Palusa, pamiątkowe rozety.

 

I Komunia Św.

Kościół żyje dzięki Eucharystii [Ecclesia de Eucharistia vivit]” (EE 1) – to pierwsze słowa dokumentu Jana Pawła II. Są one stwierdzeniem pewnego faktu i zarazem zachętą skierowaną do każdego ochrzczonego człowieka, który jako członek Kościoła żyje i ma żyć dzięki Eucharystii. W niej spotykamy Tego, który jest Życiem, tzn. Jezusa Chrystusa. Najświętszy Sakrament wypełnia obietnicę daną przez Boskiego Zbawiciela: «A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20). Komunia św. umożliwia nam realne choć ukryte zjednoczenie się z Tym, którego – jak ufamy – spotkamy kiedyś w wieczności „twarzą w twarz”.

"Jam jest chleb życia.

Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął;

a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie"

J 6,35

Pierwsza Komunia Święta, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu osoby do niej przystępującej. W czasie uroczystej Mszy Św. dzieciom uprzednio wcześniej przygotowanym udziela się I Komunii Świętej. Jest to sakrament, symbolicznie przyjmujący młodego człowieka do grona tych, którzy bezpośrednio obcują z Bogiem i pragną Go przyjmować do swego serca i życia.

Dnia 10 maja 2015r. przeżywaliśmy w naszej parafii Uroczystość I Komunii świętej. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Proboszcz Jan Palus.

W dniu I Komunii Świętej o godz. 16:00 odbyło się nabożeństwo dziękczynne za dar Komunii Świętej, wraz z poświeceniem i rozdaniem pamiątkowych obrazków.

Pierwszy tydzień po I Komunii Świętej jest tzw. Białym Tygodniem. Stanowi On okazją do składania podziękowań za spotkanie z Panem Jezusem w Komunii świętej.

 

4 maja 2015 roku

W niedzielę 4 maja, w liturgii wspominaliśmy Świętego Floriana, patrona strażaków. Przez jego wstawiennictwo polecaliśmy Bożej Opatrzności wszystkich żyjących i zmarłych druhów pracujących lub zaangażowanych społecznie w pożarnictwie oraz ich rodziny. Najpierw wszyscy Strażacy - Ochotnicy zebrali się przed Kościołem, a następnie na czele z Sztandarami przeszli do kościoła, w której zostali uroczyście powitani przez Ks. Proboszcza. W homilii podczas Mszy Św. z okazji Dnia Strażaka, Ks. Proboszcz wielokrotnie podkreślał znaczenie służby strażackiej, dziękując za trud i codzienną służbę oraz troskę o ratunek dla człowieka. Ks. Proboszcz zaznaczył również, jak ważnym dniem jest Święto Floriana i jak ważną rolę pełnią w nim Strażacy, którym z tej okazji przekazał piękne i serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Życzył im aby św. Florian otaczał ich swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności,
a ta trudna służba niech stanie się dla nich źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

 


W NowymRoku A.D. 2015

składam Parafianom, Gościom, Przyjaciołom i Dobrodziejom

najserdeczniejsze życzenia: Bożego Pokoju, Bożego błogosławieństwa,

obfitości łaski i darów Ducha Świętego oraz tego,

aby Matka Boża wypraszała u Swego Syna wszelkie łaski,

życzę także zdrowia i pomyślności w życiu osobistym,

rodzinnym i zawodowym.

Wasz Ks. Proboszcz Jan Palus