30 kwietnia 2015 roku

Msza św. w intencji zmarłego ks. Alfreda Klimka w 30-ty dzień po śmierci.

30 kwietnia została odprawiona Msza św. za † ks. Alfreda Klimka w 30-dzień po śmierci. Mszę św. koncelebrowali O. Maciej z Taciszowa oraz nasz proboszcz ks. Jan Palus. Po Eucharystii parafianie wraz z ks. proboszczem przeszli z zapalonymi zniczami na grób ks. Klimka, gdzie wspólnie pomodlili się w intencji zmarłego kapłana.

WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH

Dnia 17 kwietnia 2015 roku w Centrum Edukacyjnym im Św. Jana Pawła II w Gliwicach odbyła się uroczysta gala finałowa IV edycji Wojewódzkiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży „RATOWANIE ZABYTKÓW NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY”.

Nagrodą specjalną dla wszystkich laureatów konkursu była wycieczka śladami śląskiej architektury. Laureaci zwiedzili w tym roku Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy oraz Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny w Centawie. Wycieczka odbyła się 17 kwietnia 2015r. przed rozpoczęciem gali finałowej. Prace nagrodzone w konkursie były prezentowane w Centrum św. Jana Pawła II w Gliwicach, w Jemielnicy na Diecezjalnym Jarmarku oraz w sobotach naszego parafialnego kościoła.

W PARKU PRZY NASZYM KOŚCIELE

Teren wokół stawu przy naszym kościele jest zadbany. Rosną tu piękne, ozdobne krzewy, trawa wypielęgnowana, a po stawie pływają dzikie kaczki. Wszystkich napawa radością to miejsce. Jednak stale trzeba dbać o ten piękny zakątek zieleni.

Pan Joachim Lasota, zaopiekował się tym miejscem kilka lat temu. Nadal ofiarnie wykonuje prace ogrodnicze, porządkowe i pielęgnacyjne, poświęcając temu swój czas. Czasem pan Joachim podczas wykonywanych prac, przysiądzie na ławce, odpocznie, przygląda się, podziwia i już myśli nad tym, co jeszcze trzeba będzie zrobić, aby również innych mogło nadal zachwycać to miejsce. Składamy p. Joachimowi podziękowania za opiekę nad tym parkowym zakątkiem .

EKSPORTACJA I POGRZEB

ŚP. KS. ALFREDA KLIMKA

Przez kilka dni, po śmierci ks. Alfreda Klimka, a przed uroczystościami pogrzebowymi proboszcza seniora naszej parafii, odbywało się w kościele, czuwanie modlitewne. Każdego dnia w naszej świątyni zbierali się parafianie pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Palusa i modlili się w intencji zmarłego księdza proboszcza.

We wtorek 7 kwietnia o godz. 17.00 miała miejsce eksportacja pod przewodnictwem biskupa seniora ks. Gerarda Kusza. Po wprowadzeniu trumny do kościoła została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa seniora ks. G. Kusza., który wygłosił również homilię. Koncelebransami byli Dziekan dekanatu pławniowickiego ks. Jerzy Pudełko oraz proboszcz naszej parafii ks. Jan Palus. W tym dniu, eksportacji towarzyszyło wielu księży z naszego dekanatu oraz dekanatu ujazdowskiego, a także rodzina, przyjaciele zmarłego ks. Alfreda oraz parafianie, którym przewodniczył jako proboszcz przez 32 lata, a jako senior kolejnych 9 lat. Biskup senior ks. Gerard Kusz dziękował zmarłemu proboszczowi za pracę duszpasterską, a także za ,, rozśpiewanie ” parafian. Stwierdził, że cechą naszej parafii jest piękny, gromki śpiew wiernych, którzy pod przewodnictwem ks. Alfreda zawsze donośnie, podczas nabożeństw i Mszy świętych, śpiewali i śpiewają. Tradycja ta stanowi skarbiec nieocenionej wartości. Dziekan ks. Jerzy Pudełko dziękował zmarłemu księdzu za lata pracy w naszej parafii, a także obecnemu proboszczowi ks. Janowi za współpracę z ks. Alfredem, a przede wszystkim za opiekę i poświęcany mu czas.

Po Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie które trwało do godz. 22.00.

W środę od godz. 8.00, aż do rozpoczęcia uroczystości pogrzebowej trwało nadal modlitewne czuwanie. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2015 roku. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się o godz. 11.00., której przewodniczył oraz homilię wygłosił Biskup Ordynariusz ks. Jan Kopiec. Przybliżył on zebranym postać ks. Alfreda Klimka i podziękował zmarłemu za jego pracę w naszej parafii. Eucharystię koncelebrowali proboszcz naszej parafii ks. Jan Palus oraz dziekan ks. Jerzy Pudełko, którzy kolejno złożyli, w imieniu śp. Ks. Alfreda, podziękowania wszystkim, którzy w jakiś sposób pomagali zmarłemu, a w szczególności p. Jadwidze, która cały czas opiekowała się księdzem seniorem. W uroczystości brało udział około 60 księży, Starosta Powiatu Gliwickiego Pan Waldemar Dombek, Wiceprzewodniczacy Rady Powiatu Gliwickiego Pan Andrzej Frejno, Wójt Gminy Rudziniec Pan Krzysztof Obrzut. Po Mszy św. w uroczystej procesji odprowadzono ciało śp. Ks. Alfreda na cmentarz parafialny i złożono w grobie.

Proboszcz naszej parafii składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia i organizacji uroczystości pogrzebowej. Dziękuje służbie liturgicznej, pocztom sztandarowym, parafialnemu chórowi, orkiestrze oraz członkom OSP w Widowie za zorganizowanie sprawnej komunikacji, parkowania i bezpiecznego przemieszczania się środków lokomocji przed, w czasie i po uroczystości pogrzebowej.

Bóg zapłać! Ks. Jan Palus