Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_33.png

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
234
247
481
481
437050
image1 image2 image3
Błąd
 • Expected response code 200, got 404 Error 404 (Not Found)!!1

  404. That’s an error.

  The requested URL was not found on this server. That’s all we know.

  If the problem persists, see the Google Workspace Status Dashboard or visit the Help Center.

 


W dniu 31 marca 2015 roku

odszedł do Pana

†Śp. Ks. Alfred Klimek

długoletni duszpasterz Parafii Poniszowice.

EKSPORTACJA we wtorek - 7 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00

POGRZEB w środę - 8 kwietnia 2015 r.o godz. 11.00 w Poniszowicach

 

 

Ksiądz Alfred Klimek urodził się 17 lipca 1936r. w Rozmierce. Po ukończeniu szkoły podstawowej, zdaniu matury, wstąpił do seminarium duchownego, które ukończył w 1963 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1963 roku w Opolu z rąk ks. bp. Franciszka Jopa.

Mszę prymicyjną odprawił 25 czerwca 1963 roku w Leśnicy, oraz drugą w Rozmierzy w tym samym miesiącu.

Parafie w których pracował ks. Alfred Klimek to:

 • Parafia p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach koło Opola ( 1963 – 1965 )
 • Parafia p.w. Ducha św. w Zabrzu ( 1965- 1969 )
 • Parafia p.w. św. Piotra i Pawła w Gliwicach ( 1969 – 1973/74 )- pełnił tutaj funkcję opiekuna chóru
 • Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach ( 1974 – 2006 )

Od września 2006 roku przebywał jako emerytowany kapłan w Poniszowicach.

Zmarł 31 marca 2015 roku.

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa kapłan Alfred, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale, przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Zanim odbędą się 8 kwietnia główne uroczystości pogrzebowe, wspólnota parafialna przez kilka dni, otaczała i otacza zmarłego modlitwą.

 

 

REZUREKCJA

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 5 kwietnia 2015 r. o godz. 6.00 rano zgromadziliśmy się w naszej świątyni na Mszy św. rezurekcyjnej, którą rozpoczęliśmy tradycyjną procesją eucharystyczną. Procesji, jak również Mszy św. rezurekcyjnej przewodniczył Ks. Proboszcz Jan Palus. Liturgia rozpoczęła się przy Grobie Pańskim, skąd wyruszyła procesja wokół naszej świątyni. Procesja rezurekcyjna jest wyrazem naszej radości. Odbywa się wokół kościoła przez trzykrotne jego obejście. Niesiona jest w niej Hostia w monstrancji oraz liturgiczne symbole święta: krzyż ozdobiony stułą, paschał i figura Jezusa Zmartwychwstałego.

Podczas liturgii słowa wybrzmiały czytania z Dziejów Apostolskich i Listu do Kolosan, a także słowa sekwencji wielkanocnej i Ewangelii według świętego Jana o tym, jak dwaj uczniowie – Piotr i Jan – przybyli go pustego grobu. W homilii Ksiądz Proboszcz wskazywał na znaczenie zmartwychwstania Jezusa i przybliżał argumenty na jego prawdziwość historyczną. Jako chrześcijanie musimy pamiętać, że sama wiedza nie wystarczy – potrzebna jest głęboka wiara.

Na zakończenie Uroczystej Mszy św. Ks. Jan podziękował wszystkim zaangażowanym za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, lektorom i ministrantom za piękne przygotowanie liturgii, Dzieciom Maryi za udział w procesji rezurekcyjnej, orkiestrze oraz Chórowi za przygotowanie oprawy muzycznej i śpiew, wszystkim za przygotowanie i sprzątanie świątyni podczas Wielkiego Tygodnia, strażakom OSP w Widowie za trzymanie straży przy Grobie Pańskiego, a wiernym za kwiaty do Grobu Pańskiego.

Ks. Proboszcz złożył Parafianom i Gościom najserdeczniejsze życzenia radosnych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Serdecznie podziękował wszystkim, którzy tak licznie i z zaangażowaniem uczestniczyli w świętych misteriach Triduum Paschalnego. To właśnie ten czas jest dla nas, ludzi wierzących, najważniejszym czasem w ciągu całego roku liturgicznego. Jako ci, którzy chcą być wierni Chrystusowi przez cały czas w naszym życiu, wyznawajmy z radością, że Jezus jest naszym Panem.

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!!

ALLELUJA!!!

 

 

Wielka Sobota

Wielka Sobota - to dzień żałoby, wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Od rana adorowano Najświętszy Sakrament przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.

Liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się o godzinie 19.00, była bardzo bogata i składała się z następujących części:

Liturgii Światła

Liturgia nawiązuje do symbolu światła. Przy całkowicie wygaszonym świetle w kościele, na placu kościelnym, przy ognisku nastąpiło poświęcenie ognia, a następnie Ks. Proboszcz wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków" – żłobił na paschale znak krzyża i wytyczał pięć punktów, umieszczając w nich duże gwoździe, symbolizujące pięć ran Jezusa.

Na paschale widnieją również greckie litery alfa i omega oraz data roczna. Zapalenie paschału, oznaczającego osobę Chrystusa, czyli Światłość Świata, uzmysławia nam raz jeszcze, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia.

W uroczystej procesji, z zapalonym paschałem, który trzymał ks. Jan, wszyscy weszli do ciemnego, kościoła. Tutaj 3 razy ks. proboszcz wypowiedział "Światło Chrystusa", po czym światła w Kościele się zapaliły się.

Liturgia Słowa

Liturgia Słowa w Wielką Sobotę jest bardzo bogata. Czytania pokazują całą historię Zbawienia: od początku świata, poprzez wyprowadzenie Narodu Wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Jednorodzony Boży Syn stał się Barankiem, by zbawić grzechy świata, a zabity za nasze grzechy trzeciego dnia powstał z martwych. Szczególnie ważne w Liturgii Słowa są dwa śpiewy: Gloria (po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu), któremu towarzyszy bicie dzwonów, a które symbolizuje przejście (pascha) ze Starego Przymierza do Nowego Testamentu, oraz aklamacja Alleluja, która pojawia się w Liturgii pierwszy raz od początku Wielkiego Postu

Liturgia Chrzcielna

Część ta poświęcona jest tajemnicom sakramentu chrztu. Liturgię chrzcielną otwarło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, podkreślającej jedność całego Kościoła.

Ks. Proboszcz poświęcił wodę chrzcielną - dokonało się to przez włożeniu paschału do naczynia z wodą.

Wszyscy zgromadzeni w świątyni odnawiali przyrzeczenia chrzcielne: wyznając swą wiarę i wyrzekając się szatana. Zostali oni również pokropieni wodą święconą. Liturgię chrzcielną kończy modlitwa wiernych.

Liturgia Eucharystyczna

Jest to ostatnia część liturgii Wigilii Paschalnej i nie odbiegała ona znacząco od typowego toku Mszy Świętej

 

Wielki Piątek

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w ciągu roku, w którym wszyscy wspominaliśmy Mękę i Śmierć Pana Jezusa. To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Przez cały dzień trwała w kościele adoracje Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. O godz. 17.30 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o 18.00 Liturgia Męki Pańskiej, która składała się z czterech części:

Liturgii Słowa,

Adoracji Krzyża,

Komunii Św.

przeniesienia Pana Jezusa do Grobu Pańskiego.

W dniu dzisiejszym Liturgia zaczynała się bardzo wymownie, bo w pełnej ciszy, nie było śpiewu, ani dzwonków. Ołtarz był zupełnie obnażony: bez krzyża, bez świec, bez obrusów. Ksiądz Proboszcz po dojściu do ołtarza, padł na twarz, a wierni klęczeli.

Podczas Liturgii Słowa czytany był opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg. św. Jana. Później nastąpił najważniejszy moment - Adoracja Krzyża. Ks. Proboszcz odsłonił kolejno trzy ramiona krzyża, za każdym razem wygłaszając aklamację: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. W tej części Krzyż adorowali najpierw mężczyźni. Po adoracji rozpoczął się obrzęd Komunii świętej, a na zakończenie przy dźwięku kołatek Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Bożego Grobu. Adoracja trwała przez całą Wielką Sobotę, aż do wieczornych ceremonii Wigilii Paschalnej.

 

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek jest dniem, w którym to, w sposób szczególny, wspominamy ustanowienie przez Chrystusa dwóch fundamentalnych sakramentów: kapłaństwa oraz Eucharystii.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która to rozpoczyna okres Triduum Paschalnego rozpoczęła się o godz. 18.00. Uroczystą Liturgię rozpoczęła procesja służby liturgicznej i kapłana do ołtarza. Podczas hymnu Gloria („Chwała na wysokości Bogu”) rozbrzmiewały wszystkie dzwony i dzwonki, które zamilkły wraz z organami aż do Wigilii Paschalnej, a miejsce dzwonków zajęły kołatki.

Po Liturgii Eucharystycznej, ks. Proboszcz opróżnił tabernakulum poprzez wyjęcie puszek Najświętszym Sakramentem i przeniósł je w uroczystej procesji do kaplicy ciemnicy, która symbolizuje więzienie, miejsce oczekiwania Chrystus na swój wyrok. Podczas procesji śpiewany jest hymn ku czci Eucharystii, podczas śpiewu rozbrzmiewały kołatki.

Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciele rady parafialnej złożyli życzenia Księdzu Proboszczowi, wspominając zmarłego 31 marca br długoletniego proboszcza naszej parafii ks. Alfreda Klimka.

 

 

Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Niedziela ta to znak, że w kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień, a Święta Wielkanocne tuż – tuż. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia. Tradycją Niedzieli Palmowej jest procesja z palmami. W naszej parafii odbyło się poświęcenie palm i procesja wokoło kościoła, a także zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych, które prowadził ks. Stefan Jezusek - dekanalny duszpasterz Caritas, członek Rady Kapłańskiej, proboszcz w Parafii św. Józefa w Krupskim Młynie.

 

22 marca 2015 roku - Gorzkie Żale. Montaż słowno-muzyczny zespołu Anima.

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. W roku 2007 obchodzony był jubileusz 300 lecia powstania tego nabożeństwa.

W niedzielę 22 marca wysłuchaliśmy kolejnego kazania pasyjnego oraz odprawiliśmy nabożeństwo wielkopostne. Po nabożeństwie Zespół parafialny Anima przedstawił wszystkim zebranym montaż słowno-muzyczny PRZEZ KRZYŻ DO ZBAWIENIA. Gościnnie z zespołem wystąpił Pan Grzegorz Gros. Występ zespołu oraz naszego gościa został przyjęty gromkimi brawami.