Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_78.png

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
228
247
475
475
437044
image1 image2 image3

 

W dniu 27 lipca 2014 r. odbyła się I Pielgrzymka Rowerowa z Poniszowic na Górę Św. Anny.

 Na odpust, na Górze  św. Anny po raz pierwszy przybyła oficjalnie zorganizowana pielgrzymka rowerowa z Parafii Poniszowice. Pielgrzymka rozpoczęła się błogosławieństwem Proboszcza, księdza Jana Palusa, który pomodlił się z pielgrzymami i dodał wszystkim otuchy. Od początku pielgrzymka była dobrze zorganizowana, co wpłynęło na bezpieczeństwo i pielgrzymkowy nastrój uczestników. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań i włożyli swoje serce w tą historyczną inicjatywę religijną. Wszyscy uczestnicy zasługują na pochwały i szacunek, ale nie sposób nie wymienić tutaj zaangażowania organizatorów p. Leona Kocura z żoną i rodziną, p. Andrzeja Frejno z rodzeństwem i p. Kazimierza Rodaka, który czuwając nad bezpieczeństwem i służąc pomocą ofiarował swój czas i samochód, gwarantując poczucie bezpieczeństwa i przewóz bagaży. Wszyscy uczestnicy okazali wielką wytrwałość pomimo lejącego się z nieba żaru i upału. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Rudziniec p. Krzysztof Obrzut. Pielgrzymka w piękny sposób zintegrowała wszystkich uczestników. Po uroczystej  sumie odpustowej, której przewodniczył bp Paweł Stobrawa, wśród koncelebransów byli: biskup gliwicki Jan Kopiec, o. Alan Brzyski – minister prowincjalny, o. Błażej Kurowski – gwardian klasztoru na Górze św. Anny, a także kilkudziesięciu kapłanów. Delegacja Pielgrzymki Rowerowej była na grobie ś.p. Ojca Nikodema ( ks. Alfreda Suchanka), który niejednokrotnie gościł w naszej parafii. W drodze powrotnej ostatnim miejscem postoju i odpoczynku była "Studzionka”, znana jako lokalne miejsce pielgrzymkowe, gdzie zaczerpnięto orzeźwiającej wody, a następnie udano się do domów. Podziwiamy wytrwałość i zmagania każdego "rowerowego pielgrzyma" i wierzymy, że będą kolejne pielgrzymki na Górę św. Anny.

PODZIĘKOWANIA ZA PIELGRZYMKĘ!

Chciałbym jeszcze raz wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy pielgrzymowali w tym roku na  Górę św. Anny!  Dziękuję Wam za uczestnictwo, świadectwo wiary, wyrozumiałość, atmosferę, dobre słowo, uśmiech na twarzy i każdy pomocny gest. Niech Was Pan Bóg błogosławi i strzeże w tym czasie, który pozostał nam do następnej pielgrzymki!

Ks. Proboszcz Jan Palus

  

 

Święcenie pojazdów z okazji dnia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących

 Z okazji dnia św. Krzysztofa- patrona kierowców i podróżujących- odbyło się w naszej parafii poświęcenie samochodów . Opiece świętego zawierzyliśmy siebie, nasze pojazdy oraz cele naszych podróży.

Święcenie pojazdów to z jednej strony zaufanie Bogu i poświęcenie mu owoców ludzkiej pracy, z drugiej wzięcie na siebie odpowiedzialności za rozsądną i rozważną jazdę, będąc bowiem uczestnikiem ruchu drogowego odpowiadamy nie tylko za siebie, ale także jesteśmy odpowiedzialni za kulturę i bezpieczeństwo ruchu na drodze, na której w danej chwili się poruszamy.

Tradycyjnie już w okolicy wspomnienia św. Krzysztofa, które przypada 25 lipca, w naszej parafii święcone są pojazdy. Padają wówczas znamienne słowa: Boże, który mocą swojego słowa stworzyłeś cały wszechświat i dałeś człowiekowi władzę nad całym stworzeniem oraz moc doskonalenia świata według zamysłów Twojej woli; spraw, aby pojazdy, dzieło Twoje i pracy ludzkiej, dzięki Twemu błogosławieństwu służyły dla dobra człowieka, jego pracy i wypoczynku. Za wstawiennictwem Matki Niepokalanej i św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, ustrzeż Panie wszystkich, którzy będą korzystali z tych pojazdów, od wszelkich nieszczęść duszy i ciała, aby bezpiecznie mogli dojechać do wyznaczonego celu. Niech zebrani tu kierowcy i ich pojazdy będą pobłogosławione dla Twojej chwały i pożytku ludzkiego w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.  

  

 

Kilka dziewcząt  z naszej parafii wróciła z wakacyjnego wypadu do Czech.

W dniach od 21 do 25 lipca Marianki z naszej parafii przebywały  w Krawarzu. Jak co roku pojechały tam na zaproszenie Siostry Edyty.  Wspólny wyjazd pozwolił im  mile spędzić wakacyjny czas w atmosferze gier i zabaw, a także spacerów. Te kilka  dni w Krawarzu, gdzie towarzyszyła uczestniczkom  wyjazdu piękna, słoneczna pogoda, było  okazją do zabawy, radości i  modlitwy.  Marianki w Krawarzu odwiedził Ks. Proboszcz, odprawił też dla nich Mszę św.

 

Dziękujemy  Panu Bogu za to, że Marianki w komplecie wróciły całe i zdrowe, a wszystkim uczestnikom za świetną zabawę i życzliwą atmosferę.
Siostrze Edycie za wspaniałą i serdeczną gościnę.  Ks. Proboszczowi za zorganizowanie wyjazdu, a Siostrze Aleksandrze za wiele rozśpiewanych chwil.

 

  Był to już piąty wakacyjny wyjazd naszych Marianek do Krawarza w Czechach.

  

 

PIERWSZA NIEDZIELA LIPCA W STUDZIONCE

Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca odbyła się piesza pielgrzymka do Studzionki . Na placu,  przy pątniczym Kościele pw. Nawiedzenia NMP zebrali się pielgrzymi z naszej parafii Poniszowice oraz z innych m.in. z  parafii Rudziniec, Bojszów, Chechło, Ujazd, Zdzieszowice.

Wyruszyliśmy z kościoła w Poniszowicach o godz. 7.30. Pobłogosławił nas Ks. Proboszcz Jan Palus. Wraz z nami szła orkiestra, która przygrywała nam pieśni oraz marsze, do których szło się radośnie i z werwą. Podczas pielgrzymki wszyscy szli żwawo i mimo bólu nóg z uśmiechem na twarzy. Z modlitwą i śpiewem było nam raźniej. Pogoda była znakomita. Świeciło słońce, a delikatny wietrzyk chłodził nam twarze. W drodze powrotnej przewodził nam Ks. Proboszcz.

 W Widowie od 20 lat Pani Eleonora z rodziną ( właśnie w tym roku minęła 20 rocznica ) przygotowuje dla pątników napoje dla ochłodzenia, aby po przebyciu większej części trasy, znaleźli oni jeszcze siłę i wytrwali do końca pielgrzymki.

Wszystkim parafianom serdeczne Bóg zapłać za odwagę i siłę w pokonaniu trasy pielgrzymkowej. Bóg zapłać mariankom ze sztandarem, strażakom OSP w Widowie również ze sztandarem, ministrantom za niesienie krzyża oraz orkiestrze parafialnej za piękną grę  i towarzyszenie  pielgrzymom w obie strony, a Pani Eleonorze i jej rodzinie za 20 letnią inicjatywę i trud podjęty w przygotowywaniu napojów dla strudzonych pątników.

Ks. Proboszcz Jan Palus