Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_12.png

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
219
247
466
466
437035
image1 image2 image3

 

                 Ks. Proboszcz kapelanem OSP w Widowie

 

W obecności Wójta Gminy Rudziniec  Pana Krzysztofa Obrzuta , prezesa Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Gliwicach Druha Andrzeja Frejno oraz pozostałych członków Zarządu Gminnego i Powiatu, w czwartek 26 czerwca 2014 roku Ks. Proboszcz Jan Palus otrzymał z rąk Prezesa OSP Widów- Druha  Grzegorza Dusza,   AKT NADANIA GODNOŚCI KAPELANA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ w Widowie.

 

 

Świętowaliśmy w naszej parafii uroczystość odpustową

W niedzielę 22 czerwca w naszej parafii przeżywaliśmy Uroczystość Odpustową ku czci Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Dziękujemy Bogu za naszego Patrona i Jego opiekę nad naszą parafią. To wielki Nauczyciel i Świadek Bożej Prawdy, który za nią oddał życie. Ciesząc się narodzinami Św. Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów z wyznawaną przez nas wiarą.

Odpust jest świętem patronalnym kościoła parafialnego. W pierwszych wiekach chrześcijanie nie budowali kościołów do sprawowania kultu. Eucharystię sprawowano w prywatnych domach, które nazywano Domus Ecclesiae, czyli Kościoły Domowe. Od IV wieku, po uzyskaniu wolności, chrześcijanie zaczęli budować kościoły. Były to przede wszystkim bazyliki i tzw. aedicula (mały budynek, kościółek) lub po grecku tropaion (znak zwycięstwa). Te ostatnie wznoszono na grobach lub w miejscach męczeńskiej śmierci chrześcijan. Z czasem małe pomniki i ołtarze stawały się budynkami kościelnymi. Wybór miejsca nie był więc przypadkowy. Budowano kościoły w miejscach, gdzie istniał kult świętych, zwłaszcza męczenników. Dzięki temu kościoły otrzymywały swoich świętych patronów. Troszczono się także, aby w nowym kościele znajdowały się relikwie świętego. Pierwsze kościoły przyjmowały za swoich patronów zwłaszcza Apostołów i świętych męczenników. Potem dedykowano nowe kościoły Najświętszej Maryi Pannie, a w wiekach późniejszych także Jezusowi Chrystusowi, Duchowi Świętemu oraz odwoływano się do przymiotów boskich (np. Opatrzności Bożej, Miłosierdzia Bożego) i wydarzeń zbawczych. Dzień nadania tytułu kościołowi stawał się świętem kościoła i parafii.

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.

Nasza parafia przeżywała w tę czerwcową niedzielę  odpust ku czci Św. Jana Chrzciciela. Sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił Ks. Sebastian Wiśniewski. Obecni byli również kapłani emeryci ks. Klimek i ks. Krawczyk.  Mszę świętą zakończyła procesja eucharystyczna, po której przyjęliśmy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości, nasza orkiestra parafialna przepięknie zagrała kilka utworów dla wiernych.

Ks. Proboszcz Jan Palus podziękował  wszystkim gościom biorącym udział w uroczystości odpustowej, parafianom, obecnym  kapłanom z naszego dekanatu, księdzu Sebastianowi Wiśniewskiemu za wygłoszenie Słowa Bożego, a także orkiestrze, pani organistce, liturgicznej służbie ołtarza, Dzieciom Maryi, strażakom i  wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości odpustowej.

  

 

We czwartek, obchodziliśmy święto Bożego Ciała

We czwartek, obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Dziękowaliśmy w tym dniu za wielki dar rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa pośród nas, pod postacią chleba. Dziękowaliśmy również za to, że możemy codziennie przyjmować Ciało i Krew Chrystusa w Komunii świętej.  Poprzez udział w procesji eucharystycznej prosiliśmy Chrystusa o odwagę wiary w codziennym życiu, a także o błogosławieństwo dla naszych rodzin i dla naszej parafii.

W kolejnych dniach będziemy przeżywali Oktawę uroczystości Bożego Ciała. Niech dni Oktawy gromadzą nas licznie na wspólnej modlitwie, a nasza gorliwość niech będzie radością serca Jezusa, który z miłości pozostał z nami pod postacią Chleba.

Wymową święta Bożego Ciała jest danie świadectwa naszej wiary poprzez udział w procesji Najświętszego Sakramentu.

Tradycją naszej Parafii jest procesja do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców wiosek należących do parafii. W tym roku ołtarze przygotowały: I - Niekarmia, II - Niewiesze, III - Słupsko oraz IV - Poniszowice. Częstym elementem towarzyszącym ołtarzom są kwieciste dywany usypane z płatków żywych kwiatów.

Obchody uroczystości Bożego Ciała uświetniła orkiestra parafialna, poczty sztandarowe oraz dzieci sypiące kwiaty.

Procesję poprowadził  Ks. Proboszcz Jan Palus. Porządek procesji Bożego Ciała był następujący: krzyż, sztandary, dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii świętej w swoich strojach komunijnych, ministranci, lektorzy, dziewczynki sypiące kwiaty oraz za baldachimem: orkiestra i wszyscy wierni.

Ks. Proboszcz  podziękował za liczny udział w procesji parafianom, osobom przygotowującym wystrój ołtarzy, ministrantom, lektorom, Dzieciom Maryi, pocztom sztandarowym oraz  członkom orkiestry parafialnej. Przekazał, również zaproszenie na obchody uroczystości odpustowych przypadających na dzień 22 czerwca br.

  

14 CZERWCA 2014 ROKU- IV FESTYN PARAFIALNY

Na to sobotnie popołudnie zaplanowany  został  ciekawy program, aby zapewnić uczestnikom festynu dobrą zabawę. Mogliśmy podziwiać program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej poniszowickiej szkoły i Gminnego Ośrodka Kultury,  posłuchać wesołych melodii wyśpiewanych przez zespół  wokalno – instrumentalny SIMONA I DENIS oraz zachwycać się  koncertem naszej orkiestry parafialnej. Można też było  kibicować podczas rozgrywek piłki nożnej. Natomiast wieczorem bawiono się wyśmienicie przy muzyce zespołu PAGO.

Na festynie nie zabrakło też dobrej strawy. Stoisko z ciastami, przygotowanymi przez gospodynie naszej parafii, "wabiło" wszystkich smakami domowych wypieków. Prawdziwie głodni uczestnicy festynu mogli posilić się plackami, bigosem, kiełbasą z grilla oraz pajdą smacznego chleba ze smalcem i ogórkiem.

Ogromne podziękowania należą się sponsorom oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu.

Dziękuję wszystkim  za wsparcie materialne, za pracę i zaangażowanie włożone w organizację tej imprezy parafialnej, a gospodyniom naszej parafii za przygotowanie przepysznych ciast.

Niech Pan Bóg wynagrodzi Wam wszelki trud i da radość z budowania Wspólnego Dobra. Jak widać wspólnymi siłami wiele można zdziałać. Liczą się dobre chęci i praca, a raczej współpraca pomiędzy ludźmi.

Niech, więc będzie więcej takich inicjatyw, które służą dla dobra ogółu, umacniają więzi międzyludzkie i dają radość wszystkim tym, którzy organizują, oraz tym, którzy uczestniczą i podziwiają.

Gorące podziękowania składam również wszystkim Parafinom i Gościom za wspólnie przeżytą zabawę!

Ks. Proboszcz Jan Palus

    

XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWA  "Dni Muzyki Organowej"

Pierwszą odsłonę Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach miał w 1990 roku i od tamtej pory konsekwentnie prezentuje twórczość wybitnych organistów-wirtuozów zarówno z kraju, jak i zagranicy, promuje młodych artystów, zaprasza zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i orkiestry.

Tegoroczną - jubileuszową - edycję zainaugurował  Koncert Kantatowo-Oratoryjny w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej z Katowic.

W trakcie kolejnych dni festiwalu wystąpili z recitalami organowymi najwybitniejsi europejscy wirtuozi, m.in. Lionel Rogg (Szwajcaria), Ludger Lohmann (Niemcy), Ulrik Spang-Hanssen (Dania), Peter Planyavsky (Austria), Józef Serafin (Polska), Julian Gembalski (Polska). Festiwal odbywał się  pod niepisanym hasłem "największe osobowości artystyczne dwudziestopięciolecia".

Festiwal zakończył koncert kantatowo-oratoryjny w wykonaniu Wrocławskich Kameralistów "Cantores Minores Wratislavienses", oraz Polskiej Orkiestry XVIII wieku z Krakowa.
W ramach współpracy z Centrum Kultury "Zamek w Toszku" odbył się recital organowy w toszeckim kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

W naszym parafialnym kościele w Poniszowicach odbył się w niedzielę 1 czerwca 2014 roku koncert muzyki organowej. W murach naszej świątyni zabrzmiały utwory D. Buxtehude, J.S. Bacha, G.A. Homiliusa, L.J.A. Lefebure-Wely ego, M. Surzyńskiego, M. Sawy, P. Ebena. Utwory te zostały zaprezentowane przez  uczniów klas organów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach.

Ks. proboszcz Jan Palus  po zakończeniu recitalu organowego podziękował za występ młodym artystom, uczniom Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Gliwicach, pani dyrektor, która towarzyszyła uczniom szkoły.  Panu Mecenasowi Tomaszowi Włoczyk oraz  Panu Andrzejowi Frejno za inicjatywę  zorganizowania koncertu promocyjnego  w naszym kościele.

 Ks. Proboszcz równie serdecznie podziękował wszystkim parafianom i gościom, którzy w to niedzielne popołudnie przybyli do kościoła, aby wysłuchać utworów zaprezentowanych przez tak utalentowanych, młodych wykonawców.

Warto było udać się na ten koncert muzyki organowej i przeżyć jego niepowtarzalną atmosferę.

 

Dni Krzyżowe

W poniedziałek, wtorek i środę przypadały  dni modlitw o urodzaje, noszące nazwę Dni Krzyżowych, ponieważ procesje błagalne tych dni kierują się do przydrożnych krzyży ( w poniedziałek - przy blokach, wtorek - konna (mała strona) i środa - obok Państwa Jonik). Dni Krzyżowe nawiązują również do zbliżającej się Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Kościół modli się w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błaga o dobre urodzaje i pamięta o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód; prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy. Dominuje szczera modlitwa kierowana do Boga. Przewidziane są specjalne formularze mszalne na poszczególne dni: poniedziałek „Msza w intencji zasiewów”, we wtorek „Msza o uświęcenie pracy ludzkiej”, w środę „Msza za głodujących”. Papież Benedykt XVI powiedział: „To niepozostające w naszych rękach współdziałanie sił kosmicznych przeciwstawia się pokusie naszej pychy zapewnienia sobie życia własnymi siłami. Pycha ta jest brutalna i zimna, a w ostatecznym rachunku niszczy ziemię”. Modlitwa o urodzaje jest znakiem pokory, uznaniem, że wszystko otrzymujemy od Boga. Gdy zabraknie Bożego błogosławieństwa na nic się zda wysiłek naszych rąk i naszego umysłu. I nie jest to tylko sprawa uprawiających rolę. Św. Jan Chryzostom napisał: „Każdy kęs chleba w pewnym sensie stanowi kęs chleba należącego do wszystkich – chleb świata”. Tę prawdę przypominają krzyże i figury na polach. Każdy z nich ma swoją bogatą historię. Jest pamiątką cudownych ocaleń lub bezgranicznego zawierzenia Bogu. Świadomi historii tych miejsc przemierzmy procesyjnie nasze pola, zawierzając Bogu nasze życie i owoc pracy naszych rąk. Ten tak bliski kontakt z ziemią kieruje naszą uwagę na Stwórcę tego cudownego świata.

W tym roku już po raz czwarty wiernym podczas wtorkowej procesji towarzyszyły  konie.  Procesji przewodniczy Ks. proboszcz Jan Palus, a jeźdźcom ksiądz Rafał. Na pamiątkę CZWARTEJ  KONNEJ PROCESJI O URODZAJE, jeźdźcy dla swoich koni ( podobnie jak w zeszłym roku ) otrzymali pamiątkowe rozety.