Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_10.png

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
156
247
403
403
436972
image1 image2 image3

„ Nasze, parafialne kolędowanie”

pod patronatem Ks. Proboszcza Jana Palusa

 

W niedzielę 26 stycznia 2014 r. o godz. 15.00 odbyła się III edycja „ Naszego parafialnego kolędowania”. W tym roku konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem. W tej edycji do wspólnego grania i śpiewania kolęd przystąpiło 30 uczestników z pięciu grup wiekowych (dzieci przedszkolne, klasy I – III, IV – VI , gimnazjum oraz dorośli ) w kategoriach zespoły i soliści.

Pan Leon Kocur zeszłoroczny zdobywca pucharu przechodniego oddając puchar zaprezentował krótki koncert kolęd w wersji instrumentalnej na organkach. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła ten występ.

Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności wokalne lub instrumentalne. Zmaganiom konkursowym przysłuchiwali się licznie zgromadzeni w kościele parafianie oraz komisja w składzie: P. Dorota Styś – dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniszowicach, kapelmistrz orkiestry w Dziewkowicach p. Andrzej Filusz oraz kapelmistrz naszej orkiestry parafialnej w Poniszowicach p. Bernard Pallus.

Po występach uczestników, a w czasie prac komisji, nasz chór parafialny GAUDETE uświetnił swoim występem czas oczekiwania na werdykt jury.

Puchar przechodni wraz z GLEJTEM potwierdzającym otrzymanie pucharu na rok 2014 przyjął z rąk ks. proboszcza Pan Roman Woszek.

Pierwsze miejsca zostały przyznane w kategorii soliści oraz zespoły. Za 1 miejsca laureaci otrzymali dyplom oraz pamiątkowe statuetki , których fundatorem był Radny Powiatu Gliwickiego Pan Andrzej Frejno.

Ks. Proboszcz Jan Palus pozostałym uczestnikom kolędowania wręczył pluszowe zabawki oraz pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim biorącym udział w tegorocznym kolędowaniu życzymy kolejnych, jeszcze większych sukcesów i dalszej wspólnej pracy na rzecz podtrzymywania wspaniałej tradycji śpiewania kolęd w naszej parafii, a do wspólnego śpiewu i gry na instrumentach zapraszamy w kolejnej edycji naszego, parafialnego kolędowania już za rok.

 

KONCERT ORKIESTRY I CHÓRU W PACZYNIE

W niedzielę 19 stycznia o godz. 14.30 w kościele parafialnym w Paczynie odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu orkiestry parafialnej pod przewodnictwem kapelmistrza p. Bernarda Pallusa oraz chóru parafialnego GAUDETE pod dyrekcją pani organistki Doroty Woszek . Wysłuchaliśmy wielu kolęd, a także utworów poświęconych tematyce Bożego Narodzenia.

 

Ksiądz Proboszcz Parafii w Paczynie O. Grzegorz Włodarczyk pogratulował członkom chóru i orkiestry występu, podziękował gorąco za koncert. Słuchacze podziękowali wykonawcom brawami na stojąco.

 

To wyjątkowe niedzielne popołudnie, kompozycja różnych emocji: wypływających z tekstów kolęd i wysłuchanych utworów – wzruszenie, jak również radość wspólnego kolędowania – na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy mogli tam być.

 

„Śpiew jest mową serca; ku pociesze i radości serc ludzkich oraz na chwałę Boga najwyższego."

 

 

 

 

Święto Objawienia Pańskiego

6 stycznia 2014r. obchodziliśmy Święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Porządek odprawianych mszy świętych był następujący: godz. 7.00, 9.00 oraz 11.00. Na każdej Mszy św. były poświęcone: kadzidło, kreda i woda.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, inaczej zwane: Epifania lub Teofania, czyli: objawienie, ukazanie się Boga. Tymi słowami określano także uroczyste odwiedziny mieszkańców miasta przez cesarza, lub świętowanie ważnych dni z życia władcy. Św. Augustyn Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywa bliźniaczą uroczystością Narodzenia Pańskiego.

Mędrcy ze Wschodu musieli wiele się natrudzić, żeby ujrzeć Mesjasza. My mamy dziś ułatwione zadanie. Wszak wiemy, że spotykamy Go podczas każdej Eucharystii. Miejmy oczy otwarte i serca pałające, byśmy nie zmarnowali okazji takiego spotkania.
W polskiej tradycji dzisiejszą uroczystość nazywa się Świętem Trzech Króli. Ewangelista św. Mateusz nazywa ich Mędrcami ze Wschodu, jako przedstawicieli świata pogańskiego. Podążali oni za niezwykłą gwiazdą bardzo długą drogę - około 1000 km., aby złożyć hołd Dziecięciu Bożemu i ofiarować Mu dary w postaci złota, kadzidła i mirry. Mają one znaczenie symboliczne:
- złoto oznacza uznanie w Dziecięciu Jezus Króla
- kadziło oznacza uznanie w Dziecięciu Boga
- mirra jest zapowiedzią Jego śmierci, albowiem mirra służyła do namaszczania ciała zmarłego

Dziś w kościołach święcone są: kadzidło, kreda i woda. Zgodnie z dawną polską tradycją, na drzwiach wejściowych do naszych domów i mieszkań, kreślimy poświęconą kredą litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara
Pisanie na drzwiach poświęconą kredą nawiązuje do wydarzenia z Księgi Wyjścia (12, 21-33). Naród wybrany przed wyjściem z niewoli egipskiej znaczył drzwi i progi swych domów krwią baranka. Krew ta uchroniła mieszkańców tych domów od nieszczęścia, albowiem Pan Bóg nakazał Aniołowi Śmierci omijać domy pomazane krwią baranka. Znaczenie drzwi naszych domów i mieszkań posiada rangę świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa całej rodziny oraz pragnienie dobra, błogosławieństwa Bożego i ochrony przed nieszczęściami. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest więc świętem wiary. Wiara jest dla nas gwiazdą, wskazującą nam drogę do Chrystusa. Pamiętajmy: Kto stracił wiarę, ten już nic więcej do stracenia nie ma. (krd Józef Ratzinger).

 

KONCERT KOLĘD

W niedzielę 5 stycznia o godz. 15.00 w naszym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru parafialnego GAUDETE w muzycznym opracowaniu i pod dyrekcją naszej pani organistki Doroty Woszek oraz orkiestry parafialnej pod przewodnictwem kapelmistrza p. Bernarda Pallus. Wysłuchaliśmy wielu znanych jak i mniej znanych utworów poświęconych tematyce Bożego Narodzenia.

Ksiądz Proboszcz Jan Palus na zakończenie uroczystości podkreślił, że to wielki skarb, mieć w parafii tak wspaniałych ludzi, którzy poświęcili wiele godzin na to, aby przygotować się do tego występu. Pogratulował organizatorom i podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie koncertu. Publiczność podziękowała artystom owacją na stojąco.

Wspólnym śpiewem mogliśmy wyrazić naszą miłość do tego, który jest Światłością Świata.