Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_15.png

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
222
247
469
469
437038
image1 image2 image3

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW

25 lipca przypadało doroczne wspomnienie patrona podróżnych, kierowców, pielgrzymów, przewodników i marynarzy- kościół wspominał świętego Krzysztofa. Tradycją jest, że w tym dniu błogosławi się kierowców i ich pojazdy. W niedzielę 28 lipca, po Mszy św. o godz. 11.00, ks. proboszcz Jan Palus dokonał poświęcenia pojazdów, które zostały zaparkowane wokół kościoła, a podczas Mszy św. zbierana była kolekta z przeznaczeniem na zakup środków transportu dla misjonarzy.

 

RELACJA Z OBCHODÓW SETNYCH URODZIN KS. WIENFRIEDA STEFFEN W NIEMCZECH

Ojciec Franciszkanin Rudolf Croner spotkał się z Jubilatem Winfriedem Steffen podczas Mszy św. koncelebrowanej (w intencji księdza Winfrieda ) w kaplicy Caritas Alten- i domu opieki "Hildegard Burjan" w Görlitzer Elsternweg . Wszyscy obecni tam, świętowali z Jubilatem jego setne urodziny.

" W ciągu tych 100 lat wydarzyło się wiele na świecie. Np. kiedyś nie było na świecie badań i manipulacji genetycznych. 100 lat życia to bezcenny prezent od Boga. Należy więc chronić nade wszystko ludzkie życie - mówił biskup Wolfgang Ipolt w swoim kazaniu.

Zaś Proboszcz Georg Jana, który był wikariuszem przy księdzu Steffenie, powiedział o Jubilacie: "on był i jest dla mnie wzorem pobożności, spełniającym wiernie swoje obowiązki. Tego nauczyłem się od niego. "

Za miesiąc, 5 sierpnia, Stulatek będzie obchodził swój kolejny Jubileusz.

75 lecie Święceń Kapłańskich.

 

Geistlicher Rat Winfried Steffen ist heute 100
100 jahre 3 100 jahre 4

Mit Franziskanerpater Rudolf Croner traf bei der Eucharistie-

feier für und mit Geistlichem Rat Winfrid Steffen in der Kapelle

des Caritas Alten- und Pflegeheimes "Hildegard Burjan" im

Görlitzer Elsternweg der zwölfte Priester ein. Sie feierten

mit dem heute Hundertjährigen und über 50 Gläubigen

dessen Geburstag. "100 Jahre Leben, was ist da in der Welt

alles geschehen. Damals gab es noch keine Genunter-

suchungen und Genmanipulierungen schon gar nicht.

100 Jahre Leben sind Geschenk und es gilt, menschliches

Leben zu schützen", sagte Bischof Wolfgang Ipolt in seiner

Predigt. Pfarrer i. R. Georg Jana, der in Forst Kaplan bei

Pfarrer Steffen war, sagte über den Jubilar: "Er war

und ist Vorbild an Frömmigkeit und treuer Pflichterfüllung.

Ich wurde in und von dieser Zeit als Priester maßgeblich

geprägt". In einem Monat, am 5. August, feiert der

Hundertjährige sein nächstes Jubiläum, seinen 75. Weihetag.

100 jahre 5
100 jahre 2 100 jahre 6
100 jahre 7 100 jahre 8

100 jahre 10

Hier gratuliert der ehemalige Kaplan in Forst,

Georg Jana dem ehemaligen Pfarrer von Forst,

dem hundertjährigen Geistlichen Rat Winfried Steffen.

100 jahre 9

Die Glückwünsche der Stadt überbringt, im

Auftrag von Oberbürgermeister Siegfried Deinege,

dessen persönliche Referentin, Claudia Goltz.

100 jahre 1 100 jahre 11

 

MARIANKI W KRAWARZU

Przez pięć dni – od 21 do 26 lipca - 12 Marianek wypoczywało w Krawarzu (w Czechach), w ramach dorocznego, letniego wyjazdu wakacyjnego. Wypoczynek, zabawa, spacery, basen, oraz zwiedzanie Opavy, tak w skrócie można scharakteryzować ten czas.

Jak każdego roku, tak i w tym roku, po zachęcie Siostry Edyty, dziewczęta każdego dnia rano i wieczorem gromadziły się na wspólnej modlitwie oraz uczestniczyły każdego dnia we Mszy św. Oczywiście modlitwa choć bardzo ważna nie wypełniała całego dnia. Dużo czasu zajmowały także rozmowy i zwyczajny wypoczynek.

Pięć dni pobytu w Krawarzu, gdzie towarzyszyła uczestniczkom wyjazdu piękna, słoneczna pogoda, stało się okazją do zabawy, radości, modlitwy i pełniejszej integracji grupy.

Był to już czwarty wakacyjny wyjazd naszych Marianek.

Naszemu księdzu proboszczowi Janowi oraz wszystkim innym, którzy pomogli zorganizować tegoroczny wakacyjny wypoczynek naszych Marianek - serdeczne Bóg zapłać.

Piesza pielgrzymka Parafii Poniszowice do Studzionki

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę lipca wyruszamy na pieszą pielgrzymkę do Studzionki (koło Ujazdu). W tym roku wymarsz nastąpił w niedzielę 7 lipca o godz. 7.30 (po rannej Mszy św.) spod kościoła parafialnego. Pielgrzymów pobłogosławił i pożegnał Ks. Proboszcz Jan Palus.

Pielgrzymi powrócili pieszo do Poniszowic ok. godz. 1500. Oczekiwał już na nich Ks. Proboszcz, który przewodniczył nabożeństwu kończącemu tegoroczną pieszą pielgrzymkę do Studzionki. Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku za rok!

Studzionka - Kościół pątniczy p.w. Nawiedzenia NMP w Ujeździe

 • Miejsce poświęcone Matce Bożej leżące przy drodze z Koźla do Pyskowic; ze względu na znajdujące się tu źródło miejscowa i okoliczna ludność nazywa "Studzionką" lub "Wodziczką".
 • Od niepamiętnych czasów wodzie ze źródełka Maryi przypisuje się właściwości lecznicze.
 • W 1749 r. Grzegorz Janas, wikary ujazdowskiej parafii, z pomocą parafian wybudował przy źródełku Maryi drewnianą kaplicę.
 • Po stu latach istnienia drewniana kaplica wymagała gruntownego remontu. W tym czasie pojawił się zamiar budowy nowego kościoła.
 • Mistrz cukiernik Franciszek Mrozik, mistrz stolarski Józef Dachnowski i mistrz tkacki Józef Gojny przedstawiają potrzebę budowy kościoła w miejsce drewnianej kaplicy proboszczowi Ujazdu, ks. Moserowi. Przy tej okazji deklarują też daleko idącą pomoc.
 • W 1854 r. Jan Rozkosz mistrz powroźnik przekazuje pole pod budowę kościoła.
 • W 1856 Aleksander Langer wykonał projekt budowy nowego kościoła. Po zrezygnowaniu z tego planu (koszty budowy byłyby zbyt wielkie), projekt obecnego kościoła opracował Karol Heinze z Ujazdu.
 • 05.05.1858 położono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni.
 • 1861 zakończono budowę kościoła.
 • 18.03.1862 ks. proboszcz Moser po otrzymaniu specjalnych uprawnień od biskupa wrocławskiego poświęcił kościół p.w. Nawiedzenia NMP.
 • 1953 pożar zniszczył hełm wieży kościoła.
 • 1957 - zbudowano grotę w północnej części placu kościelnego.
 • 1981 - dokonano rekonstrukcji hełmu wieży kościoła.
 • 1974 i 2000 kościół pątniczy p.w. Nawiedzenia NMP został podniesiony do rangi Kościoła Jubileuszowego.
 • Nad źródłem jest zbudowana kaplica połączona z kościołem jako przedłużenie północnego ramienia kościoła. Kaplica jest miniaturą kościoła, zbudowana podobnie jak kościół w stylu neogotyckim. Znajduje się tu ołtarz z nadbudową na wzór tryptyku. W środkowej części umieszczona jest łaskami słynąca kopia obrazu MB Częstochowskiej. Obraz otoczony jest medalionami, które przedstawiają tajemnice Różańca św. (Informacje zaczerpnięte z Parafii p.w. św. Antoniego w Zdzieszowicach)

PODWÓJNY JUBILEUSZ KS. WINFRIEDA STEFFEN

Trzeciego lipca bieżącego roku setną rocznicę urodzin , a 8 sierpnia również br. - 75-lecie kapłaństwa - taki niecodzienny, podwójny jubileusz obchodził będzie ks. Winfried Steffen latem tego roku.

W naszej parafii w środę 03 lipca 2013 roku o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji Ks. Winfrieda Steffen z okazji 100-rocznicy urodzin i 75-rocznicy święceń kapłańskich.

Podczas Mszy św. mogliśmy usłyszeć słowo Boże wygłoszone przez ks. proboszcza Jana Palusa, który podkreślał jak wielką łaskę jest możność - świętowania jubileuszu kapłaństwa w Roku Wiary . Przypomniał także, że - służba w kapłaństwie to wielka łaska dla ludzkości, a w tym przypadku wielka łaska dla ludzi, którym służył przez tak wiele lat ks. Winfried Steffen.

Gratulujemy Jubilatowi tak pięknej rocznicy setnych urodzin. Dziękujemy Bogu za ten dar i jednocześnie prosimy, aby dobry Bóg w dalszym ciągu obdarzał ks. Winfrieda Steffen swoim błogosławieństwem, aby wszędzie spotykał się on z życzliwością i wdzięcznością.