Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_15.png

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
155
247
402
402
436971
image1 image2 image3

W NASZYM PARKU

Teren wokół stawu, w parku przy naszym kościele, został uporządkowany. Wykonano alejki i ławeczki. Cieszy wszystkich to miejsce. Jednak na bieżąco trzeba dbać o ten piękny zakątek zieleni.

Pan Joachim Lasota, zaopiekował się tą częścią parku. Ofiarnie wykonuje prace ogrodnicze, poświęcając swój czas, a teren w tej części parku od strony kościoła, jest coraz piękniejszy. Jeszcze kilka dni wcześniej można było podziwiać pięknie kwitnące rośliny. Czasem pan Joachim przychodzi do parku i wraz z wnukiem podziwia krasę tego miejsca, podziwiajmy i my.


BOŻE CIAŁO

- Chrystus powiedział: "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało, którą obchodziliśmy w czwartek 30 maja – oddawaliśmy szczególną cześć Eucharystii, która jest nierozdzielnie ofiarą, pamiątką i ucztą.

W tym dniu o godzinie 8.00 sprawowana była Msza św., po której wyruszyliśmy na procesję, która prowadziła ulicami Poniszowic. Pięknie przygotowane ołtarze, dekoracje eucharystyczne w oknach, przystrojone posesje pokazywały wszystkim, jak bardzo oczekiwanym Gościem był Jezus w Najświętszym Sakramencie. Liczny udział parafian w procesji (mimo deszczu) był żywym dowodem wiary i miłości do naszego Pana. Trójjedynemu Bogu niech będą dzięki za to wspólne z Jezusem podążanie ulicami naszej parafii, które na pewno ubogaciło nas i wzmocniło we wierze.25 maja 2013 roku

Koncert chóru parafialnego dedykowany wszystkim Matkom naszej parafii z okazji

Dnia Matki.

Nabożeństwa Majowe poświęcone Najświętszej Maryi Pannie są wyjątkową okazją, by przez modlitwę, wyśpiewane pieśni, przez cichą osobistą rozmowę – zawierzyć Matce Bożej własne sprawy. Trzeba się tylko otworzyć przed Matką, „u której serce otwarte każdemu”.

W tę majową sobotę odbyła się w naszym kościele przepiękna uroczystość - nabożeństwo majowe w intencji wszystkich mam z okazji Dnia Matki.

Podczas tego nabożeństwa majowego, chór parafialny swoim występem sprawił słuchającym Matkom wiele radości oraz wewnętrznych przeżyć.

Ten koncert pozostanie na długo w pamięci wszystkich mam.


50-ta ROCZNICA PRZYSTĄPIENIA DO I Komunii św.

(rocznik 1954)

Pierwsza Komunia święta jest dla dziecka wielkim przeżyciem. Każdy pamięta to wydarzenie, ogląda zdjęcia i przypomina sobie ten dzień.

W tym roku zebrała się kolejna grupa osób, które w sposób szczególny uczciły swój jubileusz 50 - lecia I Komunii świętej. W niedzielę 19 maja 2013 roku podczas Mszy św. o godz. 11.00, modliliśmy się w intencji wszystkich jubilatów, tych obecnych na jubileuszowej Mszy św., tych, którzy z różnych względów nie mogli przybyć na tę uroczystość oraz tych, którzy już odeszli do wieczności. Modliliśmy się także za kapłanów, którzy 50 lat temu posługiwali w naszej parafii oraz za nauczycieli – Panią Agnieszkę Macioszek, Panią Emilię Lipka oraz Pana Tadeusza Lipkę.


NABOŻEŃSTWA DO MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ

W bieżącym roku wypada 96. rocznica objawień fatimskich oraz 32. rocznica nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II. Te dwa wydarzenia są ze sobą ściśle powiązane. Wiele osób uważa, że to właśnie o wydarzeniach mających miejsce na Placu Św. Piotra w Rzymie, mówiła Matka Boska dzieciom w Fatimie w tzw. III Tajemnicy Fatimskiej. W pierwszych dwóch tajemnicach Piękna Pani, jak ją nazywały dzieci, mówiła kolejno o piekle, ubolewając, że jest w nim tyle dusz dla których nie ma ratunku; prosiła też o modlitwę za wszystkich zatwardziałych grzeszników, oraz chciała aby codziennie odmawiać różaniec i czcić jej Niepokalane Serce, obiecując wiele łask dla jej czcicieli.

Tradycyjnie od wielu lat, tak i w tym roku, rozpoczęliśmy nabożeństwa do Matki Boskiej Fatimskiej.

W poniedziałek 13 maja 2013 r., o godz.17.30, w czasie nabożeństwa majowego, odbyła się pierwsza w tym roku Fatimska Procesja Maryjna.

Wierni z zapalonymi świecami uczestniczyli w procesji, rozważali tajemnice chwalebne różańca. Procesja, z figurą Matki Bożej Fatimskiej, przeszła ulicą wokół kościoła parafialnego.

Uroczystości Matki Bożej Fatimskiej odbywają się w naszej parafii każdego roku w następujących dniach:

  • 13 maja,13 czerwca, 13 lipca, 13 sierpnia, 13 września oraz 13 października:
  • msza św. i procesja różańcowa z figurą M.B. Fatimskiej


MAM BOGA W SERCU

Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. Wszystkie bowiem inne sakramenty i dzieła apostolskie wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. W sakramencie tym, zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, jest obecne prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy ofiarował je na spożycie pod postacią chleba i wina, mówiąc: "To czyńcie na moją pamiątkę".

Przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina. Dzień Pierwszej Komunii Św. jest dla dziecka dniem wyjątkowym. Dzieci po raz pierwszy w pełni uczestniczą we mszy świętej i przyjmują do serca Ciało Jezusa Chrystusa.

 

I Komunia Św. 2013

 

W niedzielę 12 maja 2013 r. o godz. 11.00 w naszej parafii odbyła się Uroczystość I Komunii Św. Po raz pierwszy w swym młodym życiu przyjęło do swoich serc Eucharystycznego Jezusa 16 dzieci. Msza św. była sprawowana w naszym kościele parafialnym przy licznym udziale rodziców, chrzestnych i zaproszonych gości.

Oby Pan Jezus był częstym Gościem zapraszanym do serc dzieci.

W tym uroczystym dniu Pierwszej Komunii Świętej życzymy Wam obfitych Łask Bożych, a Sakrament Eucharystii niech umacnia w Was wiarę, nadzieję i miłość.


6, 7 i 8 maja 2012 r.

(od poniedziałku do środy) przeżywaliśmy w naszej parafii Dni Krzyżowe .

Dni Krzyżowe nazywane są dniami błagalnymi. Tradycja Dni Krzyżowych narodziła się w V wieku we Francji. W 450 roku kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Św. Mamert, biskup Vienne nakazał w tym czasie odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim (poniedziałek, wtorek, środa). Właśnie bowiem wtedy w Europie jest wiosna w całej pełni, a wiosenne burze, deszcze, posucha mogą zniszczyć cały dobytek i spowodować głód.

Papież Leon III przyjął ten zwyczaj w 816 roku. W 1570 roku, po reformie mszału w czasie pontyfikatu papieża Piusa V, zwyczaj odprawiania Dni Krzyżowych znalazł swoje miejsce w mszale.

Dziś odbywają się procesje do krzyży znajdujących się w polu wraz ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych oraz suplikacji. Kościół w litanii do Wszystkich Świętych najpierw błaga o uwolnienie od wszelakiego zła, od wszelkiego grzechu, od Bożego gniewu, od sideł szatańskich, od nagłej i niespodziewanej śmierci - a także od piorunów i gwałtownych burz, od zarazy, głodu i wojny. Ks. proboszcz Jan Palus kropił pola wodą święconą i błogosławił je.

Przed trzema laty w naszej parafii nastał nowy zwyczaj.

W czasie środowej procesji do krzyża obok Pani Kaduk, wiernym towarzyszą konie. Tradycyjnie procesji wiernych przewodniczy Ks. proboszcz Jan Palus, a jeźdźcom ksiądz Rafał, tak też było i w tym roku.

W trzeciej konnej procesji o urodzaje, uczestniczyło piętnastu jeźdźców. Konie były ze stajni Pana Suchanka oraz z Niekarmii, Widowa i Poniszowic. Na pamiątkę TRZECIEJ KONNEJ PROCESJI O URODZAJE, jeźdźcy dla swoich koni , otrzymali pamiątkowe rozety.

 


Z okazji Święta Dnia Strażaka, życzymy wszystkim Strażakom Bożego błogosławieństwa i opieki św. Floriana, pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym, dużo zdrowia dla nich samych jak i ich rodzin.

MSZA ŚW. W INTENCJI STRAŻAKÓW NASZEJ PARAFII

Patronem strażaków jest św. Florian – oficer rzymski żyjący w IV wieku, który zasłynął z męstwa i był nieugięty w swoich przekonaniach religijnych, za co poniósł śmierć męczeńską.

W dniu 04 maja 2013 roku w uroczystość św. Floriana w naszym Kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji strażaków, którzy w tym dniu obchodzili swoje święto patronalne. Z tej okazji na wieczorną Mszę świętą przybyli strażacy w swoich galowych mundurach. Ks. Proboszcz, który przewodniczył Eucharystii podziękował Strażakom za obecność i za ich zaangażowanie podczas różnych uroczystości parafialnych. Życzył, by św. Florian - patron Strażaków, wspomagał ich w niebezpiecznej pracy, a zarazem służbie drugiemu człowiekowi.

Niechaj strażakom zawsze przyświeca strażackie zawołanie:

"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"

Wg. "Żywotów Świętych" św. Florian żył w końcu III wieku w prowincji Ufer Noricum [Austria] za panowania cesarzy Dioklecjana [245 - 316 n.e.] i Maksymiliana [235 - 238 n.e.]. Urodził się około 190 roku w Dolnej Austrii. W młodości poświęcił się służbie wojskowej i doszedł do stopnia dowódcy oddziału. W tym czasie bardzo dręczono i prześladowano chrześcijan. Szczególnym okrucieństwem wykazywał się namiestnik norycki Akvilinus, który w ogrodzie Laureakum uwięził 40 chrześcijan. Im to z pomocą pospieszył św. Florian. Postanowił dodać otuchy chrześcijanom i udowodnić, że za tą wiarę należy poświęcić wszystko, nawet własne życie. Wówczas nie do pomyślenia było, aby dowódca oddziału, wysoko ceniony żołnierz mógł być wyznawcą religii chrześcijańskiej i stawiać opór rozkazom cesarskim. Początkowo Akvilinus starał się odwieść Floriana od wyznawania chrześcijanizmu i zmusić go do złożenia ofiary bogom pogańskim. Kiedy Florian odmówił został skatowany do nieprzytomności, a kiedy i to nie pomogło kazano go biczować, a potem ostrymi, zakrzywionymi żelaznymi kolcami szarpano jego ciało. Florian znosił te katusze mężnie, pozostał wierny swojej wierze, cały czas modląc się. Następnie przywiązano mu młyński kamień do szyi i zrzucono z mostu do rzeki Enns - stało się to 4 maja 230 roku. I oto kat, który strącił Floriana do rzeki nagle oślepł, a wzburzona rzeka umieściła zwłoki męczennika na wystającym kamieniu nadbrzeżnym, gdzie osłaniał go skrzydłami rozpiętymi w kształcie krzyża olbrzymi orzeł. Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg. reguły św. Augustyna.

W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. W dzielnicy Krakowa - Kleparz, znajduje się kościół p. w. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gędki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni. św. Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar.


W niedzielę 5 maja 2013 roku odbyła się

Uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej.

Tradycją już jest, że dzieci naszej parafii w rocznicę przyjęcia I Komunii Świętej, gromadzą się na wspólnej Niedzielnej Eucharystii, aby jeszcze raz przeżyć swoje wyjątkowe spotkanie z Chrystusem i powrócić myślami do tych pięknych i wyjątkowych chwil, kiedy to przyjęły Go do serca po raz pierwszy w życiu.

O godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji dzieci przeżywających rocznicę I Komunii Świętej, ich rodziców oraz rodzeństwa. Ta niedzielna Eucharystia, w rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, była przede wszystkim podziękowaniem Bogu za pierwsze pełne uczestnictwo dzieci we Mszy Świętej rok temu oraz za wszystkie Komunie Święte w ciągu całego roku.