Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_61.png

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
205
247
452
452
437021
image1 image2 image3

 

ODWIEDZINY LAUREATÓW KONKURSU RATOWANIE ZABYTKÓW NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

Finał konkursu: „Ratowanie zabytków naszej małej ojczyzny” (organizowany przez ZSO nr 12 w Gliwicach- Brzezince) połączony z uroczystym wręczeniem nagród i wystawą prac odbył się 17.04.2013r. o godz. 13.00 w Centrum Jana Pawła II w Gliwicach.

Jednocześnie – dla laureatów konkursu (laureatami byli również uczniowie z naszej szkoły w Poniszowicach) oprócz dyplomów i nagród przewidziana została nagroda specjalna – wyjazd z przewodnikiem – Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków do czterech (w Poniszowicach, Rachowicach, Sierakowicach i Gliwicach przy ul. Kozielskiej) drewnianych kościółków w diecezji gliwickiej oraz jednego w Rudzińcu w diecezji opolskiej.


O godzinie 9.15 autobus z laureatami przybył do naszego parafialnego kościoła. Gości powitał Ks. Proboszcz Jan Palus. Pokazał przybyłym wnętrze świątyni, opowiedział o przeprowadzonych rekonstrukcjach, które miały miejsce w naszym kościele, przedstawił różne ciekawostki. Pokazał kościół, kaplicę i otoczenie zwiedzającym. Zaprowadził dzieci i młodzież do wieży. Na pamiątkę pobytu w poniszowickim kościele goście otrzymali pocztówki przedstawiające nasz kościół oraz jego wnętrze. Na zakończenie ponad godzinnej wizyty w naszym parafialnym kościele ks. proboszcz zaprosił na ponowną wizytę. O godz. 10.15 laureaci pojechali do następnych zabytkowych kościołów w powiecie gliwickim.


Pobyt laureatów w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach.
Jedną z prac przestrzennych konkursu jest makieta naszego kościoła parafialnego w Poniszowicach. Autorka tej pracy ucz. Gimnazjum Dwujęzycznego w Gliwicach – Brzezince przekaże (po wystawie) swoją pracę księdzu proboszczowi.


Dnia 10 marca 2013 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kaplicy p.w. św. Józefa i Matki Bożej.
Aktu poświęcenia dokonał Ks. Biskup Gerard Kusz. Obecni w kaplicy byli również: Ks. Proboszcz Jan Palus, Ojciec Nikodem oraz ministranci.


Nie wiadomo w którym roku kaplica została wybudowana. Jej fundatorem był Franciszek Rogojski ze Słupska, zmarły w roku 1662. On i cała jego rodzina spoczywają w kaplicy.


W 2012 roku kaplica (ze względu na zniszczenie) została (pod nadzorem konserwatora zabytków) rozebrana i ponownie od podstaw zrekonstruowana.


Prace rekonstrukcyjne zostały rozpoczęte w lipcu, a zakończone w październiku 2012 roku.