CHRZEST

Rodzice dziecka lub przynajmniej jedno z nich powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej, nie później niż dwa tygodnie przed planowanym terminem chrztu, aby ustalić datę chrztu, a także pobrać i wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy także dostarczyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z USC.

W doborze rodziców chrzestnych, których proponują rodzice dziecka, należy pamiętać, by spełniali oni następujące warunki:

• ukończony 16 rok życia;
  • przyjęty sakrament bierzmowania;
  • aktualnie katolik wierzący, praktykujący, żyjący samotnie bądź w katolickim małżeństwie;
  • nie będący matką ani ojcem dziecka, które ma przyjąć chrzest;
  • jeśli nie jest mieszkańcem naszej parafii, powinien dostarczyć zaświadczenie od proboszcza swojego miejsca zamieszkania o spełnianiu powyższych warunków;
  • powinien wziąć udział w nauce przedchrzcielnej w naszej parafii, bądź dostarczyć zaświadczenie o odbytej nauce w innej parafii;
  • w dniu chrztu dziecka powinien przystąpić do Komunii św., a co za tym idzie – wcześniej powinien skorzystać z Sakramentu Pokuty.

Niespełnienie choćby jednego z tych warunków staje na przeszkodzie do dopuszczenia danej osoby do godności chrzestnego.

Rodzicami chrzestnymi dla jednego dziecka może być jeden mężczyzna i jedna kobieta. Nie dopuszcza się więc jako chrzestnych dwóch osób tej samej płci. Może się zdarzyć, że rodzice dziecka nie są w stanie znaleźć dwojga chrzestnych dla swojego dziecka. W takim przypadku może być tylko jeden chrzestny i chrzest też będzie udzielony ważnie.

Nauka przedchrzcielna, do udziału w której zobowiązani są rodzice oraz rodzice chrzestni, organizowana jest w naszej parafii 2 razy w roku. Wiedząc o zbliżających się narodzinach dziecka, można tę naukę zaliczyć już wcześniej, nie zostawiając tego dopiero na czas po urodzeniu się dziecka.