Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_02.png

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
634
293
1836
8722
668327
image1 image2 image3

BIERZMOWANIE


Sakrament Ducha Św., sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, nie jest magicznym gestem w wieku wchodzenia w dorosłość, ale znakiem Ducha Św., który ma umacniać młodego człowieka w trudnym przejściowym okresie życia, ma pomagać w dokonywaniu dobrych życiowych wyborów i wspierać łaską w kształtowaniu postaw dojrzałego i świadomego chrześcijanina. Tak powinien być rozumiany i traktowany przez kandydatów do bierzmowania, ich rodziców i wychowawców, aby umacniał do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.


Do sakramentu bierzmowania przygotowujemy się w dwóch etapach:

  • przygotowanie dalsze (klasa I i II gimnazjum)
  • przygotowanie bliższe (klasa III gimnazjum)
  • Klasy I-III – przygotowuje ksiądz

Obowiązki kandydata
< Katecheza w szkole
< Msza gimnazjalna – piątek godz. 18:00
< Miesięczna spowiedź –
< Niedzielna Msza Święta

Przygotowanie do bierzmowania trwa trzy lata (cały okres edukacji w gimnazjum). Oprócz katechezy szkolnej, w której kandydat musi świadomie i aktywnie uczestniczyć, jest jeszcze przygotowanie bezpośrednie, które organizowane jest przy parafii zamieszkania kandydata. Kandydat zgłasza się więc na początku roku szkolnego w 1 klasie gimnazjum do ks. Proboszcza, aby wpisać się na listę przygotowujących się do bierzmowania. Przez pierwsze dwa lata kandydat wykazuje się sumiennym wypełnianiem praktyk religijnych oraz obowiązkowo uczestniczy w spotkaniach w kościele połączonych z przystąpieniem do spowiedzi i uczestnictwem we Mszy Świętej, aby w ten sposób kształtować dojrzałą i świadomą osobowość chrześcijańską. W trzecim roku przygotowanie bezpośrednie dokonuje się (poza katechezą szkolną) w obowiązkowych spotkaniach przy kościele. O pozostałych warunkach dopuszczenia i przyjęcia tego sakramentu młodzież dowiaduje się podczas wspomnianych spotkań.

Osoby dorosłe, które nie przyjęły dotychczas tego sakramentu, a chciałyby to uczynić, zgłaszają się indywidualnie do ks. Proboszcza, by ustalić odpowiedni sposób przygotowania do tego sakramentu.

Świadkiem Bierzmowania może być ten, kto spełnia następujące warunki: ukończony 18 rok życia, katolik bierzmowany, wierzący i praktykujący katolik. Jest zalecane, aby chrzestny, jeżeli to jest możliwe, został świadkiem bierzmowania.